Jak przygotować plakat do druku?

Dla tych, którzy interesują się grafiką komputerową (Corel, Photoshop, Ilustrator, 3D Studio...)

<<

mimolulu

Post autor: mimolulu » 8 gru 2008, 23:09

Jak przygotować plakat do druku?

Witam!
Muszę zrobić na komputerze plakat, który następnie będzie
wydrukowany (nie wiem jeszcze czy na kartce czy na płótnie)
w wielkośći mniej więcej 100x70 cm albo nawet trochę większe. Nigdy tego wcześniej nie robiłam i nie wiem jaką wybrać rozdzielczość? Czy mogę po prostu utworzyć obraz o tej wielkości i na nim działać? Na plakacie będą i zdjęcia i rysunki
oraz tekst. Nie wiem jaką wielkość zrobić wyjściową, żeby po
wydrukowaniu to ładnie wyglądało. I czy jak trochę źle dobiorę
proporcje np. 3x4 zamiast 5x6 to czy potem w drukarni to się "dopasowuje" automatycznie do wielkości strony na której będzie drukowane czy sama muszę to przeskalowac w domu zanim oddam to do druku?


<<

Śledziks

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 854

Rejestracja: 12 cze 2006, 13:14

Post autor: Śledziks » 8 gru 2008, 23:50

Re: Jak przygotować plakat do druku?

W na przykład Photoshopie jak tworzysz nowy dokument możesz wybrać wielkość dokumentu także w centymetrach. Jeśli chodzi o proporcję to już do końca nie wiem ale prawdopodobnie będzie to się wiązało ze spadkiem jakości obrazu (ale chyba nie wielkiej). Co do automatycznej zmiany proporcji to nie wiem.
Obrazek
<<

mimolulu

Post autor: mimolulu » 9 gru 2008, 00:18

Re: Jak przygotować plakat do druku?

Akurat robię w Paint shop pro i właśnie wybrałam w cm, tylko niektóre operacje trwają trochę długo i mam problem ze skopiowaniem np. obrazka 100x70cm... ale to jakoś przeżyję, tylko zauważyłam ograniczenia z tekstem, np. jak już raz wybiorę wielkość czcionki to nie mogę jej zmienić (mogę tylko rozciągać, przynajmniej tak mi się wydaje), czy w Photoshopie też tak głupio jest? Zaraz sprawdzę czy jak skopiuję tekst z Worda to będzie sformatowany, to najwyżej będę pisać w wordzie i potem to kopiować :P
Z tą zmianą proporcji to chyba najlepiej będzie jutro zadzwonić do jakiejś drukarni i się dowiedzieć... Dzięki za pomoc!
<<

Śledziks

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 854

Rejestracja: 12 cze 2006, 13:14

Post autor: Śledziks » 9 gru 2008, 00:26

Re: Jak przygotować plakat do druku?

mimolulu pisze:zauważyłam ograniczenia z tekstem, np. jak już raz wybiorę wielkość czcionki to nie mogę jej zmienić (mogę tylko rozciągać, przynajmniej tak mi się wydaje), czy w Photoshopie też tak głupio jest?
W Photoshopie nie ma żadnych problemów ze zmianą czcionki możesz, z nią zrobić co Ci się tylko żywnie podoba :)
mimolulu pisze:niektóre operacje trwają trochę długo
Podejżewam, że to ograniczenia sprzętowe.
mimolulu pisze:Z tą zmianą proporcji to chyba najlepiej będzie jutro zadzwonić do jakiejś drukarni i się dowiedzieć...
Tak to będzie najlepsze posunięcie. Powodzenia ;)
Obrazek
<<

mimolulu

Post autor: mimolulu » 9 gru 2008, 00:30

Re: Jak przygotować plakat do druku?

A z tą czcionką to przepraszam Paint szop pro bo go obraziłam niesłusznie (da się ją zmieniać jednak :P)
Tak, mam za wolnego kompa, chyba zainstaluje sobie spowrotem xp :P Mam 2gb ramu a mi wyskakuje komunikat, że za mało pamięci :zdegustowany: