Instalacja sterownika Nvidia na Ubuntu

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 19 mar 2009, 16:16

Instalacja sterownika Nvidia na Ubuntu

mad_prince a ty masz 2 partycje (home i /) czy jedną na której masz folder home ? :P
bartekmp, ale przecież ja wiem co chcę zrobić, ja włączam instalacje programu lub przez terminal i pyta o hasło. Ale to ja włączam, więc nie robi niczego beze mnie, po co mi to hasło, kompa ja z nikim nie dzielę w domu.

Mam problem ze sterownikami graficznymi. Otóż pobrałem i zainstalowałem sterownik z System, Administracja, Sterowniki. Moja karta graficzna to Geforce 9800 GTX+
I ok przebiegło pomyślnie, ale odświeżanie ekranu mam najwięcej 51 Hz a chciałbym mieć chociaż 60. Instalowałem 173 i 177 (rekomendowany), takie mam tam dostępne, ale żaden nie podniósł do 60 Hz. Dodatkowo mam komunikat: Aby ten komputer działał poprawnie, system korzysta ze sterowników własnościowych, na końcu było coś jeszcze napisane, że chyba nie są wspierane przez Ubuntu itp.
Wszedłem na Nvidia.pl i znalazłem raczej odpowiednie stery:

Kod: Zaznacz cały

http://www.nvidia.pl/object/linux_display_ia32_180.29_pl.html
. Usunąłem te co wgrałem z poziomu Administracja, Sterowniki i chciałem wgrać te. Robię tak jak napisali na samym dole:
Zainstaluj pobrany plik. Wpisz "sh NVIDIA-Linux-x86-180.29-pkg1.run" aby zainstalować sterownik, następnie w razie potrzeby dokonaj stosownych zmian w pliku konfiguracyjnym plik konfiguracyjny serwera X
Po wpisaniu tego polecenia napisane, że nie można otworzyć pliku NVIDIA-Linux-x86-180.29-pkg1.run a bez ", że polecenie nie odnalezione. Próbowałem też na początku dać wyraz sudo, ale nie pomaga.

Jak mam zainstalować ten sterownik ?


<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 19 mar 2009, 16:23

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

spróbuj je najpierw zainstalować przez EnvyNG, jeśli nie pomoże, to wtedy Ci powiem, co i jak w sposób ręczny. Trzeba będzie nadać plikowi wykonywalność, najlepiej dograć Midnight Commandera, wyłaczć gdm i dopiero wgrać, więc na razie nie będę Cię straszył :) Envy zainstaluje automatycznie. No chyba że :) u mnie nie chciało to zatrybić. I ilu bitowy masz system?

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 19 mar 2009, 18:00

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Hmm miałem poprzednio podobny problem i pomogło odznaczenie opcji "Force cośtam" w Nvidia-settings, już nie pamiętam dokładnej nazwy. Wtedy mogłem zmieniać częstotliwość.
Semper in altum
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 19 mar 2009, 18:29

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

mad_prince, zainstalowałem EnyNG, wszystkie jego pakiety i zaktualizowałem po instalacji do najnowszej wersji, ale w ogóle nie działa. Nie chce się uruchomić, sterowniki nie chcą się wgrać. A zaznaczyłem go w Programy, Dodaj/Usuń.
Linux mam 32 bit.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 19 mar 2009, 19:25

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

no to załatwimy to ręcznie. Niby powinno się zacząć od usunięcia starych sterów, ale skoro piszesz, że się nie zainstalowały, to chyba nie ma co. Jakby co, to potem się posprząta ;) ściagnij build-essentials jeśli tego jeszcze nie masz (nie wiem, czy teraz będzie potrzebne, ale generalnie jest, więc i tak prędzej czy później Ci się przyda (sudo apt-get install build-essentials jak się nei mylę).
Ściągnij midnight commandera (sudo apt-get install mc)
proponuję zmienić nazwę paczki ze sterami na jakąś krótszą, np nvidia albo setry (rozszerzenie .run zostawiasz w spokoju, czyli np stery.run) następnie w konsoli
Sudo su
przechodzisz do folderu, w którym jest paczka ze sterem, np cd /home/nazwa_usera/Pulpit
dajesz polecenie chmod +x nazwa_pliku_ze_sterami.run (ale to chyba jest na stronie nvidii, więc chyba już zrobiłeś)
następnie wciskasz alt+ctrl+F1 co wyrzuci Cie do kosoli, gdzie wyłączyć musisz gdm'a poleceniem
... hmmm, nie pamiętam dokładnie :) chyba /etc/init.d/gdm stop
następnie wklepujesz mc, który uruchomi midnight commandera. Tam wyszukujesz swój plik ze sterami (jest to typowy zarządca plików, jak np total commander, więc nie powinieneś mieć problemów. Następnie najeżdżasz na plik ze sterem, walisz enter i postępujesz zgodnie z instrukcją.
Jak instalacja się zakończy wklepujesz /etc/init.d/gdm start i powinno hulać.
Na razie nie stosuj się do mojej rady, może jest jakiś inny sposób i zaraz ktoś Ci go tutaj podsunie.

a jakby co, to tu masz mój temat o instalacji drivera do GeForce (problemy z ustawieniem rozdzielczości czyszczenie sterów, instalacja)

Kod: Zaznacz cały

 http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=879759
A! możesz też uzyć ręcznej instalacji sterownika w Envy zamiast automatycznego. raz mi to pomogło.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 19 mar 2009, 19:39

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

mad_prince pisze:build-essentials
Literówka, bo jest build-essential.

Podłączanie MC do tego całkowicie niepotrzebne, bo wystarczy wpisać "sh /home/nazwa_usera/Pulpit/stery.run" i masz to samo, tylko szybciej.
Semper in altum
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 19 mar 2009, 19:48

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

szpon pisze:Aby ten komputer działał poprawnie, system korzysta ze sterowników własnościowych, na końcu było coś jeszcze napisane, że chyba nie są wspierane przez Ubuntu itp.
Nie sa wspierane przez developerów Ubuntu bo sa wspierane przez developerów Nvidi! Czytaj ze zrozumieniem co jest napisane.
szpon pisze:Wszedłem na Nvidia.pl i znalazłem raczej odpowiednie stery:
Po co się męczysz z reczna instalacją sterowników skoro dzięki powyzszej "instalacji" (raczej aktywacji) poprzez JEDNO KLIKNIĘCIE praktycznie działały sterowniki do karty graficznej.
szpon pisze:ale odświeżanie ekranu mam najwięcej 51 Hz a chciałbym mieć chociaż 60
A jakie powinno być odswiezanie przy tej rozdzielczosci dla Twojego monitora? I jaki to monitor? Skad wiesz ze Twój monitor obsluguje odswiezanie na poziomie 60 przy tej rozdzielczości? Bo tyle było pokazywane przez Windows? A może to bylo błednie pokazywane, a teraz widzisz prawdziwą wartośc pod Linuksem? Tak chodzi o to ze nie znamy żadnych parametrów monitora!
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 19 mar 2009, 20:13

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

mad_prince już tak dla pewności się zapytam. Wszedłem w Programy, Dodaj/Usun i mam tam zaznaczone NVIDIA X Server Settings. Mam to odinstalować czy nie ?, teraz to nie działa, działało to tylko gdy wgrałem przedtem te stery z lina. Teraz gdy chcę wejść w to to pojawia się: You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configurator file (just run 'nvidia-xconfig' ass root), and restart the X server.
Chcę być pewny, że zadziałają, bezpiecznie będzie odznaczyć to NVIDIA X server Settings ?,być może to już było od razu z Linuksem po instalacji ?

Maciek: Na Windows miałem do 75 Hz, poza tym teraz gdy nie mam wgranych sterowników w Linuksie to w Rozdzielczość ekranu mam do 75Hz i wykrywa mi mój monitor. Ale i tak nie włączę żadnych efektów wizualnych itd. bo nie mam grafiki wgranej.
Więc z tymi sterami co instalowałem przedtem coś nie tak jest, oprócz że miałem do 51 Hz to jeszcze nie wykrywały mi monitora - było napisane Nieznany.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 19 mar 2009, 21:39

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

skoro masz coś takiego, to znaczy że jednak masz stery. Miałem podobny problem z tym komunikatem. Kilkukrotnie przeinstalowywałem stery (zajęło mi to nawet kilka godzin) i dopiero za którymś razem zatrybiło, mimo iż wszystko robiłem w ten sam sposób. Miałem rozdziałkę 640x480 i nic nie mogłem z tym zrobić. A jak się udało, to skopiowałem działającego Xorga i teraz jak mam problemy to po prostu go przywracam.
Skoro tam coś masz, to znaczy, że trzeba to usunąć :) ja używam tego:
Spoiler:
a potem możesz zainstalować tak jak Ci napisałem
bartekmp pisze:Podłączanie MC do tego całkowicie niepotrzebne, bo wystarczy wpisać "sh /home/nazwa_usera/Pulpit/stery.run" i masz to samo, tylko szybciej.
Owszem, ale nie chcialem go zmuszać do zapamiętania lokalizacji pliku, zwłaszcza jeśli by zostawił oryginalną nazwę pliku (tak jak ja mam) i wtedy zapamiętanie mogłoby być kłopotliwe, a nawet po zapisaniu na kartce mogłyby wkraść się jakieś błędy. A tak to ma graficznie i dla mnie to jest szybsze, bo wystarczy mi 5 naciśnięć klawisza. (czy coś koło, w każdym razie o wiele mniej niż jakbym wpisywał :))

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 20 mar 2009, 00:12

Re: Instalacja sterownika Nvidia na Ubuntu

Zainstalowałem sterowniki, nareszcie napiszę jak:
Ctrl+Alt+F1, zalogowanie na roota, wyłączenie X-ów, przejście do katalogu z moimi sterownikami, wpisanie sh ./nazwasterów.run i zainstalowało się :hurra:
Pomimo, że jest to nowsza wersja niż ta wprowadzona w Linuksie to dalej w System, Preferencje, Rozdzielczość ekranu mam do 51 Hz i Monitor: Nieznany.
Screen:
Obrazek
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 20 mar 2009, 08:35

Re: Instalacja sterownika Nvidia na Ubuntu

no i tak ma być. Rozdzielczość masz wysoką, to i odświeżanie niższe. Zależy też jaki masz monitor na na lapku mam 50Hz.
Jeśli chodzi o zarządzanie pulpitem, to nie wchodź tam, gdzie teraz wlazłeś, bo po instalacji sterów masz Aplikacje>>narzędzia systemowe>>Nvida X server settings i tam masz wszelkie gammy, brighty i inne muje dzikie węże, wraz z nazwami sterów itd itp.
Radziłbym iść do /etc/X11/ i skopiować Xorg.conf, bo w razie problemów będziesz mógł go przywrócić.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 20 mar 2009, 14:57

Odp.: Instalacja sterownika Nvidia na Ubuntu

Obrazek

Znajdź tą opcję Force Full GPU Scalling i zaznacz/odznacz (w zależności czy masz już zaznaczone czy nie) i wtedy restart Xów i sprawdź czy można dać 60Hz.
Semper in altum
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 20 mar 2009, 15:45

Re: Instalacja sterownika Nvidia na Ubuntu

Jednak tak jak pisał mad_prince, nie patrzeć na Rozdzielczość ekranu bo tam są ustawienia grafiki które Linux sam ustawia itp. A po wgraniu sterowników to one ustawiają grafikę. Po wejściu w NVIDIA X Server Settings, X Server Display Configuration mam ustawione na 75Hz a w DFP1 mam Refresh Rate: 59,89 Hz a po odznaczeniu Force Full GPU Scaling 74 i coś po przecinku :P
Tak więc sukces :D , wielkie dzięki.