[problem] Ubuntu i efekty graficzne na GeForce FX 5600

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 11 lut 2010, 14:50

[problem] Ubuntu i efekty graficzne na GeForce FX 5600

Witam, to znowu ja. Tym razem problem ma mój kolega. Posiada on kartę graficzną GeForce FX 5600 i nie działają mu efekty pulpitu, te ostatnie z większą płynnością. Zna się on na Linuksie, mówił, że wykrywa mu sterowniki w System, Administracja. Zainstalował najnowszą rekomendowaną wersję, niestety, efektów dalej nie może włączyć. Spróbował też tą starszą która tam była, nie pomogło. Sprawdzał również pakietem EnvyNG, ale sterowniki od niego również nie dały takich rezultatów. Instalował też z oficjalnej strony nvidia.pl przy pomocy sudo sh z wyłączonymi x-ami, również klapa. Oczywiście zanim zainstalował z innego źródła to usuwał poprzednie.
Powiedziałem mu, że karty graficzne od serii 5 w dół nie są już wspierane. Mówiłem, iż nie uruchomi na niej efektów graficznych w Ubuntu, bo to wina nvidia, że nie wydała dobrych sterowników.

Czy ja mam rację, a może sterowniki są wspierane, tylko karta graficzna za słaba? Chyba, że jest sposób aby odpalić te efekty pulpitu.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2010, 09:39 przez Maciek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zbyt ogólnikowa tytuł tematu


<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 11 lut 2010, 16:31

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

nie bardzo rozumiem zdanie "nie działają mu efekty pulpitu, te ostatnie z większą płynnością", ale to chyba nie jest ważne. Po pierwsze, czy ma w ogóle Compiza? i jak próbował uruchomić te efekty? ma pod PPM>>zmień tło pulpitu/efekty wizualne włączone?
ma w system>>administracja/Nvidia x server settings? da się to uruchomić? (może być w "programy>>narzędzia systemowe", zależnie od sterowników)

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 11 lut 2010, 16:50

Re: Uruchomienie efektów graficznych

Sorry, trochę pozapinałem nazwy opcji. Tak właśnie chce włączyć te pod PPM, Zmień tło pulpitu, efekty wizualne (chyba tak się nazywa, jest to trzecia opcja na samym dole), jest przy niej dopisek: wymaga wydajniejszej karty graficznej. No i nie może ich uruchomić, nie działają mu. A próbował wszystkich sterowników co napisałem. Więcej nic nie wiem, skontaktuje się z nim i zapytam się czy miał dostępny Nvidia x server settings. No, ale niby czemu ma nie mieć, skoro zainstalował poprawnie sterowniki to powinno być w porządku.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 11 lut 2010, 18:03

Re: Uruchomienie efektów graficznych

to, że wymaga wydajniejszej karty graficznej to jest po prostu opis opcji, zawsze tam jest. A włączył efekty w compizie? z pustego i salomon nie naleje.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 11 lut 2010, 18:16

Re: Uruchomienie efektów graficznych

mad_prince pisze:A włączył efekty w compizie?
A po co to robić. Ja mam na myśli te zwykłe efekty systemowe, na przykład zginające się rogi okien przy ruszaniu nimi, płynniejsze przechodzenie itp. On w ogóle nie może włączyć tej ostatniej na dołu opcji w PPM, Zmień tło pulpitu.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 11 lut 2010, 19:09

Re: Uruchomienie efektów graficznych

aha, w ten deseń. Myślałem, że o te compizowe chodzi. A tak generalnie, to te "zginające rogi" to nie myślisz czasem o "woobie (drgające) windows (okna)"? jeśli tak, to one nie są domyślnym efektem pulpitu, tylko właśnie efektem compiza, więc jeśli go nie włączy, to okna mu drgać nie będą. Nie bardzo wiem, co masz na myśli pod "płynniejsze przechodzenie".

A tę środkową może? Jeśli nie, to ja też tak miałem, jak nie miałem zainstalowanych sterów od karty. niech w konsoli wpisze "glxgears", jeśli koła będą się ruszać płynnie, wtedy prawdopodobnie (ale niekoniecznie) sterowniki są dobrze zainstalowane.

jakby co, to tu jest opisana (de)instalacja sterów nvidii

Kod: Zaznacz cały

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=990978&highlight=GeForce+FX+5600

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 11 lut 2010, 21:25

Re: Uruchomienie efektów graficznych

Kolega mówił, że instalował tak jak właśnie w tej instrukcji jest napisane. I nie może włączyć żadnej opcji graficznej pod PPM, Zmień tło pulpitu.