[Pytania]Prawidłowa cyrkulacja powietrza w obudowie.

Wybór nowego sprzętu, problemy sprzętowe.

<<

Robertinho

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1226

Rejestracja: 12 gru 2006, 21:37

Skype: bercik.93

Lokalizacja: Radostowice

Post autor: Robertinho » 23 lis 2010, 16:01

[Pytania]Prawidłowa cyrkulacja powietrza w obudowie.

Okazało się, że mam możliwość załatwienia sobie za dobre ceny wiatraki 80x80 i 120x120. Mam trochę oszczędności i zawsze chciałem coś takiego zamontować w swojej obudowie.

Jednak do końca nie wiem na jakiej zasadzie ma polegać rozmieszczenie takich wiatraków w moim pudle. Słyszałem coś o prawidłowej cyrkulacji powietrza, która polega na tym, że dolne wiatraki mają wpuszczać powietrze do obudowy a wiatrak na górze być skierowanym tak by je wyciągać na zewnątrz. Nie jestem do końca pewny tej teorii więc chciałbym byście mi trochę przedstawili jak to powinno wyglądać.

Moja obudowa nie jest może pierwszej jakości i posiadam 3 miejsca na wentylatory 80x80. Jedno miejsce znajduje się z tyłu i jest umieszczone mniej więcej na środku:

Obrazek
(zdjęcie robione pionowo, zasilacz widoczny na zdjęciu jest u góry obudowy, miejsce na wentylator jest mniej więcej po środku patrząc na wysokość całej skrzyni)
Jak wygląda poglądowe położenie tylnego wentylatora można zobaczyć tutaj:
Obrazek

Dwa inne miejsca są dla mnie trochę zagadką bo nie widzę sensu w nich umieszczania tych wentylatorów. Jednak chciałbym żebyście mnie oświecili. Znajdują się one na przodzie obudowy schowane za panelem przednim (na którym jest przycisk włączania komputera i diody). Tam są dwa miejsca na wentylatory 80x80. Moje wątpliwości wzbudza fakt, że jeżeli byłyby one tak zabudowane (chciałbym raczej mieć zamknietą obudowę ale w razie czego mogę z tego zrezygnować) to nie wiem jakby wyglądało pobieranie przez nich powietrza, czy by to miało jakikolwiek sens.

Zdjęcie jak to wygląda w środku obudowy:

Obrazek

I jakie to miejsce wygląda patrząc z zewnątrz:

Obrazek

Obudowa jest firmy Tracer. Dokładnego modelu nie znam.

Chciałbym wiedzieć czy jest sens kupowania tych 3 wentylatorów (przypominam, że mogę je kupić okazyjnie) i montowania ich w tej obudowie. Jeżeli tak to jak mają one być umiejscowione (który ma wpuszczać powietrze a który wyprowadzać). Dodam, że temperatury są czasami trochę wysokie i dobrze by było je trochę zmniejszyć.