problem z partycjami

Wybór nowego sprzętu, problemy sprzętowe.

<<

timo778

Awatar użytkownika

Topic author

Średnio zaawansowany

Posty: 57

Rejestracja: 5 lut 2011, 11:24

Post autor: timo778 » 3 cze 2011, 15:47

problem z partycjami

witam mam win 7 i kiedy chce podzielic partycje wyskakuje coś takiego nie można utworzyć nowej partycji w wybranym nieużywanym miejscu ponieważ dysk zawiera juz maksymalną liczbe partycji, mam tylko 2 widoczne dyski i dwa ukryte jeden 200 mb a drugi okolo 15 gb jak je usunąć i stworzyc jeden nowy 100 gb ? proszę o pomoc Obrazek


<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 3 cze 2011, 16:00

Odp: problem z partycjami

najlepiej będzie przy instalacji systemu - usunąć wszystkie dyski i utworzyć nowe wedle upodobań aczkolwiek proponuję -
c - 100GB - system+niezbędne programy
d - programy dodatkowe których używasz żadziej i gry - zależnie od tego jakie masz gry wedle potrzeb - ja mam 100 GB na wszelki wypadek
e - miejsce na różnego typu dane - filmy, muzyka itp, pobierane z internetu itd...
to według mnie rozsądne i w miarę uporządkowane rozwiązanie ;)

jeżeli ten sposób nie jest możliwy do zrealizowania bo sam nie chcesz albo nie potrafisz reinstalować systemu to polecam program jakiś do zarządzania partycjami i tam usunąć partycje i utworzyć nowe - początkowej nie da się do 7 to chyba zabiera właśnie około 200MB początku dysku na swoje sprawy ale końcową powinno ruszyć
pamiętaj - Windows 7 ZAWSZE utworzy sobie swoją partycję (podczas instalacji systemu) - te 200MB - na początku i radzę tego nie ruszać nawet jeżeli jakimś cudem będziesz miał możliwość

EDIT
teraz mi się przypomniało - masz laptopa to ta ostatnia 15 GB to nie jest przypadkiem RECOVERY ? taka z systemem preinstalowanym do odzysku? jakby co to zrób kopie bezpieczeństwa nagrywając to na płyty dvd - powinieneś mieć taką możliwość - zajrzyj do instrukcji laptopa. jeżeli to już zrobiłeś lub nie masz zamiaru to usuwaj partycję ;)

a i pamiętaj że rozszerzając partycję D - o te 15 GB - czasem się zdarzyć może utrata danych z partycji D - mi się tak przydarzyło ale to na Win XP - znaczy dane nie są usunięte - można je odzyskać - ale nie możesz z nich korzystać normalnie
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 3 cze 2011, 16:15

Odp: problem z partycjami

timo778 pisze:mam tylko 2 widoczne dyski
Masz tylko 1 dysk, a na nim 4 partycje. Ma partycjach ukrytych masz zapewne backup systemu i/lub narzędzia programowe dostarczone od producenta laptopa. Wbudowany w Windowsa program do obsługi partycji ma dośc ograniczone mozliwości. Jeżeli chcesz coś zrobić więcej z partcjami to musisz się zaopatrzyć w fachowy program typu gparted, partition magic lub inny i porządną instrukcję obsługi, bo jak widać nie odróżniasz nawet partycji od fizycznego dysku.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

timo778

Awatar użytkownika

Topic author

Średnio zaawansowany

Posty: 57

Rejestracja: 5 lut 2011, 11:24

Post autor: timo778 » 3 cze 2011, 16:23

Odp: problem z partycjami

czy to prawda że jezeli wszystko instaluje sie na C to psuje sie i dysk i komputer ?
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 3 cze 2011, 16:39

Odp: problem z partycjami

nie psuje się ale po dużej ilości tego typu operacji spowalnia system i czasami to dość poważnie ;) co do dysku to się zużywa mniej lub bardziej ale na jakieś 10 lat powinien wystarczyć a potem to wymiana xD bo będzie - 1 - strasznie głośny - 2 - znacznie mniej wydajny ( no chyba że gdzieś międzyczasie się rozsypie z różnych powodów ;) )
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

timo778

Awatar użytkownika

Topic author

Średnio zaawansowany

Posty: 57

Rejestracja: 5 lut 2011, 11:24

Post autor: timo778 » 3 cze 2011, 16:50

Odp: problem z partycjami

jak usunąć te dwie niewidoczne partycje ?????
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 3 cze 2011, 19:18

Odp: problem z partycjami

Maciek pisze:Jeżeli chcesz coś zrobić więcej z partcjami to musisz się zaopatrzyć w fachowy program typu gparted, partition magic lub inny i porządną instrukcję obsługi, bo jak widać nie odróżniasz nawet partycji od fizycznego dysku.
j.w. ;) ale co do partition magic to się spotkałem z problemami z działaniem tego programu na Win 7
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...