Gapienie się na piersi wydłuża życie - medialna ściema
Zapewne natknęliście się kiedyś gdzieś na informację w prasie, internecie radiu, a może i nawet TV o wynikach pewnych badań.
Badania dotyczyły:
cytat za:[...] dr Karen Weatherby, niemiecka uczona, która przeprowadziła badania na 200 mężczyznach. Przez 15 minut mieli wpatrywać się w nagie kobiece piersi, a ona na specjalistycznej aparaturze obserwowała ich reakcje.
Wyniki były oszałamiające - u wszystkich panów krew krążyła szybciej, wszystkie narządy były bardziej dotlenione, lepiej pracowało serce, płuca, nawet układ pokarmowy. W rezultacie polepszała się wydolność całego organizmu. Te 15 minut dawało im tyle, co pół godziny treningu na siłowni!
Swoje badania niemiecka uczona opublikowała w "New England Journal of Medicine", co niewątpliwie dodaje im ważności. [...]
Kod: Zaznacz cały
http://www.se.pl/mezczyzna/wszystko-o-kobietach/patrzenie-na-piersi-wydluza-zycie_175906.html
Kod: Zaznacz cały
http://www.wprost.pl/ar/235921/Chcesz-zyc-dluzej-Patrz-na-kobiece-piersi/
http://facet.wp.pl/kat,1007819,wid,13210966,wiadomosc.html
http://facet.interia.pl/ciekawostki/news/dzis-jest-dzien-bez-stanika,1315156,2528
http://facet.dlastudenta.pl/artykul/Pogap_sie_dla_zdrowia,20468.html
http://www.se.pl/mezczyzna/wszystko-o-kobietach/patrzenie-na-piersi-wydluza-zycie_175906.html
Kod: Zaznacz cały
http://www.se.pl/wydarzenia/ciekawostki/zamiast-biegac-patrz-na-piersi_155524.html
Natchnięty opisem ciekawych badań postanowiłem dotrzeć do źródła tych badań, czyli do strony www "New England Journal of Medicine", która rzekomo opublikowała badania:
Kod: Zaznacz cały
http://www.nejm.org/
I jakie było moje zaskoczenie gdy okazało się, iż żadna Karen Weatherby nie istnieje w wynikach wyszukiwania! Co świadczy o tym iż taki dr nigdy nic nie opublikował tam.
To teraz powróciłem do wyszukiwarki google i postanowiłem odszukać, który serwis polski pierwszy opublikował tą informację, czyli ją po prostu zmyślił. Pomogła w tym opcja wyszukiwania wg dat publikacji treści. Oczywiście interesowały mnie tylko najstarsze treści ;)Trafiłem wtedy na wpis datowany na "07/02/2006" który zawiera treść łańcuszka (!) przesyłanego mailowo Co ciekawe w łańcuszku tym dr Karen Weatherby nie jest panią, a panem:
Sama osoba która tam cytuje ten łańcuszek od razu wskazuje, że te rzekome wyniki badan to ściema, gdyż dr o tym nazwisku nie figuruje w spisie na stronie:Dr. Karen Weatherby, ktory prowadzil badania
Kod: Zaznacz cały
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
Później dotarłem też na świeży wpis również demaskujący tą ściemę:Omawiane w łańcuszku „badania naukowe” zostały wyssane hmmm... z palca — żadna (ani żaden...) „Karen Weatherby” nie zapisała się w oficjalnych annałach biustologii... (patrz np. archiwum PubMed).
Kod: Zaznacz cały
http://badania.net/patrzenie-na-kobiece-piersi-wydluza-zycie/
I ta informacja pomogła mi na zlokalizowanie chyba pierwszego źródła tej bredni. W ruch znowu google (fraza "Weekly World News Karen Weatherby") i dotarłem do tego wpisu:W zagranicznym Internecie źródła tej niesamowitej historii dopatruje się w Weekly World News nazywającego się „jedynym, światowym, wiarygodnym źródłem informacji”, gdzie w 1997 roku opublikowano newsa o biustach prawdopodobnie po raz pierwszy.
Kod: Zaznacz cały
http://urbanlegends.about.com/od/medical/a/ogling_breasts.htm
dnia: 13 maja 1997
i kolejny raz autor pisze że, wyniki badań to ściema, bo nie istnieją, tak samo jak pani doktor.
Podsumowując:
- Dr o nazwisku Karen Weatherby nigdy nic nie publikowała w New England Journal of Medicine.
- Nikomu nic tez nie wiadomo aby sama dr Karen Weatherby istniała w rzeczywistości.
Dlaczego takie brednie tak szybko się rozprzestrzeniają i tak często są publikowane przez media?
1. Bo to ciekawa i tania sensacja, która wypełnia miejsce na łamach gazet/serwisów.
2. Bo dziennikarzyny to partacze, którzy co raz rzadziej rzetelnie wykonują swoją pracę (nie weryfikują prawdziwości informacji przed publikacją)
3. Bo liczą, że czytelnicy to de.bile i też nie zweryfikują prawdziwości informacji? I oczywiście mają rację!
Do osób, które dotychczas intensywnie oglądały różne okazy kobiecych piersi:
Spokojnie! Faktycznie nie istnieją badania, które potwierdzałyby iż takie patrzenie wpływa pozytywnie na zdrowie. Ale nie istnieją też badania, które twierdziłyby, że patrzenie na kobiece piersi jest niezdrowe! Więc patrzmy i cieszmy się z widoków...