LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

Wybór nowego sprzętu, problemy sprzętowe.

<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 29 sty 2013, 10:16

Re: LCD vs LED czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

nie wmawiajcie chłopakowi że plazma jest super i w ogóle najlepsza bo to nie prawda. mają też wady których odstraszają całkowicie a i technologia od czasu zapoczątkowania tematu poszła baaardzo daleko na przód i szczerze - ostatnio kumpel kupował jakiś model LG z okularami 3D itd itp i muszę przyznać że porównując obraz z paroma telewizorami plazmowymi jakiejś specjalnej różnicy nie zobaczyłem. A przytoczę jeden przykład z życia też - wujek miał telewizor plazmowy panasonic jakiś model i tam była bardzo fajna funkcja która nie pozwalała na "Przepalanie ekranu" i oczywiście domyślnie jak to w plazmowych jest włączona i tego też nie zmieniał - jakie zdziwienie było gdy po nocy przy DVD filmie gdy ten minął i oczywiście telewizor sam się wyłączy ale po włączeniu zobaczył ducha menu filmu... i wujek powiedział że "więcej takiego szajsu nie kupię..." ot jak kto woli :D wybór nie jest prosty i oczywisty dla każdego i nie jest prosto powiedziane że "plazma jest zawsze lepsza od LED" bo taka prosta sprawa z wypalającym się ekranem i plazma leży - oczywiście w sklepie reklamacji nie uznają gdyż powiedzą "Pan musiał nie zasosować się do instrukcji gdyż zabezpieczenia telewizora nie pozwalają na jego wypalenie się" i tak wuj nieco ponad 3 tyś w plecy. Nawet nie wiecie jak "milo i przyjemnie" się ogląda film bądź mecz z duchem w tle i wcale to nie jest taka niewidoczna sprawa ;)


Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 29 sty 2013, 10:55

Re: LCD vs LED czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

Nikt nie musi wmawiac chłopakowi nic, niech tylko zapozna się z profesjonalnymi testami na zagranicznych portalach (np. hdtvtest.co.uk), a jak mu się nie chce to musi wierzyć na słowo :P Technologia idzie do przodu? Nie słyszałem, aby coś było na rynku nowego oprócz LCD i plazm (OLEDy nie są praktycznie dostępne). Więc mógłbyś pisać konkretniej?
DDragon pisze:muszę przyznać że porównując obraz z paroma telewizorami plazmowymi jakiejś specjalnej różnicy nie zobaczyłem.
Bo nie wiedziałeś na co zwrócić uwagę. Posiadacz porządnego Tv od razu zwróci uwagę np. na braki w kolorach (np. kolor twarzy, albo zbytnio różowy albo wyblakły - brak naturalnego, niemozliwe do skalibrowania), kąty widzenia (po 1 sek.), czy ogólne input lagi (tylko bystre oko, głownie w grach, lub transmisja tenisa), dodatkowo podświetlanie brzegowe w LEDach (niski, średni i średnio wysoki segment cenowy) powoduje że czarny kolor na brzegach ekranu jest jaśniejszy niż w środku. Nie zauważysz tego w LEDach i innych rzeczy - to będziesz zadowolony, ale jak masz plazmę i będziesz oglądał LEDa to wady tej technologii dostrzeżesz błyskawicznie.
DDragon pisze: Przepalanie ekranu" i oczywiście domyślnie jak to w plazmowych jest włączona i tego też nie zmieniał - jakie zdziwienie było gdy po nocy przy DVD filmie gdy ten minął i oczywiście telewizor sam się wyłączy ale po włączeniu zobaczył ducha menu film
Duszki występujące kilka sekund po wyłączeniu danego obrazu nie mają NIC wspólnego z wypaleniem obrazu. To dwie różne kwestie.
DDragon pisze:wybór nie jest prosty i oczywisty dla każdego i nie jest prosto powiedziane że "plazma jest zawsze lepsza od LED" bo taka prosta sprawa z wypalającym się ekranem i plazma leży
Wybór jest bardzio prosty i oczywisty, jeżeli zależy na jakości obrazu wybiera się plazmę. Jezeli zalezy ci na, hym... reklamie? wybierasz LCD (znaczy LED! bo led lepiej brzmi nic LCD!). Wybór prosty dla osób zorientowanych w temacie TV, dla reszty faktycznie - bardzo trudny jak wszędzie bombardują nas reklamami LEdów. Każdy TV LED, plazma... z wypalonym ekranem "leży" :P (a przeważnie i stoi)

XXI wiek a ludzie nadal żyją w średniowieczu technologicznym, pomimo szerokiego dostępu do fachowej wiedzy..
Ogólnie widzę, że interesuje cię temat wypalania się LEDów. To może chcesz fotkę wypalonego LED? Może tez zdjęcie z menu TV LED Samsunga z opcjami pozwalającymi na uniknięcie wypalenia się LEDów? (będę miał czas to kiedyś zrobię i wrzucę) Fakt jest taki że obecne TV doścignęły już żywotnością CRT i prześcignęły. CRT bardzo się wypalały po kilku latach (np. duże obszary z koloru czerwonego), LEDy i plazmy też się wypalają, ale już dłużej niz CRT. Ktoś głupoty naopowiadał nt. wypalania się plazm i niewypalania sie LEDów, później ktoś to przeczytał i dalej rozpowszechniał, ale bardziej fachowej wiedzy brak, bo przecież trzeba by było czytać długie testy i analizować go, a przecież większość polaków nie jest w stanie przeczytać 1 książki, więc głupota się szerzy epidemiologiczne.




I znowu zrobił się burdel w tym temacie, wszystkie bzdurne posty z końca tematu wylecą za kilka dni. (all od postu darkos)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 29 sty 2013, 11:11

Re: LCD vs LED czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

Maciek co do kolorystyki to zwróciłem uwagę :) i na tzw" lagi" też i dlatego powiedziałem że specjalnej różnicy nie widzę a takie potrafię zauważyć. Co do wypalania u wujka to źle się wyraziłem - to właśnie nie był duch bo to bym zrozumiał - wo było trwałe wypalenie utrzymujące się przez resztę dość krótkiego okresu (dokładnie nie pamiętam ale około 3 tygodni) posiadania przez wujka tegoż telewizora także to nie historia z ust do ust tylko "sprawdzone doświadczalnie niestety" i dlatego też wspomniałem o "przyjemności" płynącej z oglądania takiego telewizora gdyż sam to widziałem. :D testy testami ale wszystkich sytuacji się tam nie da zaaranżować co więc wszystkiego nie da się uniknąć a czysto techniczne parametry nie zawsze oddają działanie urządzenia i nie tylko o telewizorach tutaj mowa ;)
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 29 sty 2013, 11:36

Re: LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

A jakich to sytuacji nie można przetestować syntetycznie? W testach można zaaranżować WSZYSTKIE możliwe "sytuacje" i dużo tych testowych sytuacji nie będzie miała miejsca w normalnym użytkowaniu, stąd sens przeprowadzania różnorakich testów. Inżynieria trudna sprawa u humanistów, Technika Eksperymentu się kłania :]
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 31 sty 2013, 16:01

Re: LCD vs LED czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

Maciek pisze: XXI wiek a ludzie nadal żyją w średniowieczu technologicznym, pomimo szerokiego dostępu do fachowej wiedzy..
Ogólnie widzę, że interesuje cię temat wypalania się LEDów. To może chcesz fotkę wypalonego LED? Może tez zdjęcie z menu TV LED Samsunga z opcjami pozwalającymi na uniknięcie wypalenia się LEDów? (będę miał czas to kiedyś zrobię i wrzucę) Fakt jest taki że obecne TV doścignęły już żywotnością CRT i prześcignęły. CRT bardzo się wypalały po kilku latach (np. duże obszary z koloru czerwonego), LEDy i plazmy też się wypalają, ale już dłużej niz CRT. Ktoś głupoty naopowiadał nt. wypalania się plazm i niewypalania sie LEDów, później ktoś to przeczytał i dalej rozpowszechniał, ale bardziej fachowej wiedzy brak, bo przecież trzeba by było czytać długie testy i analizować go, a przecież większość polaków nie jest w stanie przeczytać 1 książki, więc głupota się szerzy epidemiologiczne.
Tak jak wpominałem przykładowe fotki LCD Toshiby trwale wypalonej poprzez oglądanie obrazu 4:3:
Obrazek Obrazek
(zdjęcia z HDVT forum)

A tutaj moja fotka z jednego z najnowszych modeli LEDów Samsunga, ustawienie w menu odwlekające moment pojawiania się powidoków w LEDzie:
Obrazek

Przykład z wiki wypalonego loga stacji TV w LCD:
Obrazek

Jak widać LCD,LEDy się nie wypalają, nie powstają na nich też powidoki... :hyhy:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

yaeger

Nowy

Posty: 3

Rejestracja: 18 lut 2013, 13:42

Post autor: yaeger » 18 lut 2013, 13:49

Re: LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

Witam
mam pytanie do Macka

chce kupic Plazme, bede ogladal z odl 3,5-4m
zastanawiam sie czy potrzebne mi 1080p czy wystarczy 720p
mam Telewizje cyfrowa naziemna, konsoli czy odtwarzacza blue ray narazie brak i mysle ze nie bedzie szybko

rozmiar tez mysle czy 42 46 czy 50?

zastanawiam sie nad LG , czy one daja rade? czy Panasonic jest duzo duzo lepszy? wykonoanie czy tez i parametry?

a np z Panasonica lepiej wziac ST30 czy UT50?

jednym slowem czy starszy model a wyzszy czy nowszy i nizszy?

i jeszcze jest to dosc sloneczny pokoj wiec filtry jakies tez by sie przydaly

prosze o odp i o jakies propozycje modelowe
dzieki
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 18 lut 2013, 15:47

Re: LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

Chyba wszystkie obecnie modele to 1080p

ST to wyższy model od UT, UT to najtańsze modele. Z oznaczeniem "30" to starsze modele, "50" to nowsze. Więc faktycznie jest dylemat czy brać tańszy starszy model (ale z wyższej serii ST), czy nowszy z niższej serii UT. Obstawałbym może przy wyborze nowszego modelu, ale mniejszego rozmiarowo? Z tym, że mniejszy TV niż 42" oczywiście odpada (w sumie mniejszych plazm już praktycznie nie produkują bo się nie opłaca).

W tym poście ostatnio polecałem konkretne modele:
led-lcd-czy-plazma-ktory-kupi-dlaczego- ... ml#p138271
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

yaeger

Nowy

Posty: 3

Rejestracja: 18 lut 2013, 13:42

Post autor: yaeger » 18 lut 2013, 19:43

Re: LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

a co powiesz o jakosci wykonania i obrazie w lg

i jakbys porownal:

Panasonic TX-P50X50 - ok 1850zl
i
LG 50PA4500 - ok 1750zł

?
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 19 lut 2013, 18:19

Re: LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

Jaka półka cenowa taka jakość.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

yaeger

Nowy

Posty: 3

Rejestracja: 18 lut 2013, 13:42

Post autor: yaeger » 22 lut 2013, 11:30

Re: LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?

dzieki za wyczerpujaca odpowiedz