Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

Rozmowy o legalnych grach komputerowych.

<<

limak246

Awatar użytkownika

Topic author

Średnio zaawansowany

Posty: 75

Rejestracja: 10 mar 2008, 19:19

Post autor: limak246 » 25 kwie 2013, 23:15

Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

Mam Samsunga 500gb dysk mam jakieś ponad 3 lata i nie było problemów ale od 6 miesięcy mam problemy z grami zacinają się chociaż mam 60fps klatek gierki stare i nowe takie np. the saboteur czy gta seria. gdy jest np dużo budynków otwarta przeczeń Ogóle jak kopiuje coś to leci jak krew z nosa na pendrive szybciej leci niż na dysk :rotfl:
tak czy siak czy dysk może spowodować spowolnienie gry???


<<

limak246

Awatar użytkownika

Topic author

Średnio zaawansowany

Posty: 75

Rejestracja: 10 mar 2008, 19:19

Post autor: limak246 » 25 kwie 2013, 23:20

Re: Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

PC :wstyd:
Windows 7 ultimate 64bit
geforce gtx 660TI Evga
intel core quadro q6600 2.40 podkręcony do 3.10 ghz
4+4= 8GB ram 1333 mhz DDR3
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 26 kwie 2013, 07:49

Re: Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

jeżeli na takim kompie masz problemy z GTA SA to już coś jest nie tak ale nie tylko sama fizyczna kondycja dysku ma znaczenie na szybkość kompa i działających programów/gier. ważne jest też jak dbasz o system - defragmentacja dysku, czyszczenie śmieci na nim - ogólna optymalizacja systemu. ja stosuję też zasadę że system nie może stać na moim lapku dłużej niż 3 miesiące - niestety dość intensywnie eksploatuję lapka odnośnie instalowanych programów i gier, dużo neta oraz kopiowania różnego rodzaju plików i pomimo dość dokładnego czyszczenia i dbania o niego co jakiś czas po prostu reinstaluję system.
zwróć też uwagę na gry jakie testujesz - np wspomniany Saboteur miał bardzo poważne problemy z optymalizacją na samym początku - nie pamiętam czy dali jakieś patche na to czy nie. ale z GTA SA śmiało możesz sprawdzać i jeżeli dalej klatkuje co jakiś czas bez specjalnego powodu to - czyszczenie i optymalizacja systemu, rejestru, plików tymczasowych, prefetch itp itd i defragmentacja dysku a jak nie pomoże to reinstalacja systemu a jak i to nie pomoże to już sprawa sprzętowa - dysk twardy ma problemy z odczytem albo jest problem z RAM - to 2 powody najbardziej prawdopodobne jeżeli wszystko inne zawiedzie oczywiście.
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 26 kwie 2013, 17:36

Re: Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

1. Sprawdź w panelu sterowania czy poszczególne kontrolery na których są napędy dyski itp. pracują w najszybszym trybie a nie np. PIO który zżera zawsze max CPU, czyli czy poprawnie są zainstalowane stery od płyty, napędów.
2. Bad sectory na dysku? Pełne skanowanie chkdsk razem ze sprawdzaniem każdego sektora (trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin).
3. Diagnoza paramaterów SMART dysku np. programem "HD Tune".
4. Na zakładce "error scan" w "HD Tune" po odznaczeniu "quick scan" również przeskanujesz całą powierzchnię dysku.

Jeżeli posiada bad sectory to niedługo będzie miał ich tylko więcej i będzie się nadawał tylko do wyrzucenia, gdyż tego się nie naprawia poza gwarancją. Rób kopię zapasową ważnych danych póki masz jeszcze taką mozliwość.

Defragmentację i inne głupoty zostaw to osobą które mają na to czas i poprawia im to samopoczucie, gdyż nie ma to mierzalnego wpływu na działanie dysku.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

limak246

Awatar użytkownika

Topic author

Średnio zaawansowany

Posty: 75

Rejestracja: 10 mar 2008, 19:19

Post autor: limak246 » 26 kwie 2013, 23:25

Re: Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

sprawdzałem dysk chkdsk jest wszystko ok HD Tune chyba tez wrzucam wrzuty
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
nie wiem co jest grane problem pojawia w grach z otwartym światem, może to winna procka już trochę lat mam bo ramy zmieniałem nie dawno na starych też ta miałem.
robiłem format dysku ale tylko jednej partycji system mam jakiś rok staram się dbać o niego ale w bechmarku systemowym 7 daje mi tylko 5,9 za dysk.
Obrazek
Co mogło by jeszcze spowalniać gry, gdzieś czytałem że to są mikrozacięcia
Dzięki za odpowiedzi
<<

zbiru

Awatar użytkownika

Nowy

Posty: 6

Rejestracja: 17 maja 2013, 15:43

Post autor: zbiru » 27 maja 2013, 11:30

Re: Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

Dysk twardy może być przyczyną lecz nie koniecznie. Nie jestem ekspertem, więc tylko tak ogólnie mogę coś powiedzieć. Może być przepełniony :p prędkości wyglądają na ok. Procka raczej bym się nie czepiał. Raczej bym szukał winy po stronie RAMu i grafiki. W otwartym świcie łatwo o przepełnienie pamięci, ale nie powinieneś mieć takich problemów przy GTA SA no i masz dużo ramu, może płyta główna nie współgra zbyt dobrze z tym ramem, może nie obsługuje takiej prędkości i przez to ściąga kości do niższej. Inny powód to usterka techniczna, coś gdzieś się za szybko grzeje i nie domaga potem.
<<

e4nd

Awatar użytkownika

Nowy

Posty: 8

Rejestracja: 24 lut 2013, 10:27

Post autor: e4nd » 27 maja 2013, 19:51

Re: Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

Według mnie to jest spowodowane przez hdd.
Na moim poprzednim dysku twardym w GTAIV wczytanie tekstur trwało wieki, nie mówiąc już o przycięciach przy doczytywaniu gry.
A po wymianie hdd od razu lepiej się gra ;)
Tak dla porównania.
Obrazek

Ps.
Procesor do tego GPU jest za słaby.
The North remembers that Winter is coming
<<

limak246

Awatar użytkownika

Topic author

Średnio zaawansowany

Posty: 75

Rejestracja: 10 mar 2008, 19:19

Post autor: limak246 » 30 maja 2013, 00:08

Re: Czy twardy dysk może spowalniać gry.....

coś mi się zdaje to ze to możne być wina płyty głównej płytę mam EP43C-DS3 ona mam wejscia na ddr2 i ddr3 ale standardowo jest przeznaczana to ddr2
nie wiem czasem czy moje ddr3 są za szybie jak na ta płytę i nie mogę bardziej podkręcić procek na ddr2 podkręcałem do 3.30ghz bez problemu.
a co do procka to tez myślałem ze slaby do karty ale w dwóch sklepach komputerowych mówili mi ze w tych czasach procek nie mam nic spólnego z karta, karta sama oblicza co trzeba :?:
A tak ogóle kupiłem nowego Metro 2033 Last Light i działo mi zaje.....ie na maksymalnych ustawieniach mam około 50 klatek ale pod jednym warunkiem ze wyłączę SSAA z mam około 20 klatek a różnica to może jakieś 5% wrzucam dwa obrazy do porównania.
Obrazek
Obrazek

widzę ze całych zdjęć nie władowało