[Problem] Brak automatycznej regulacji wentylatora

Wybór nowego sprzętu, problemy sprzętowe.

<<

Ant

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1234

Rejestracja: 4 maja 2007, 15:19

Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: Ant » 2 gru 2015, 10:29

[Problem] Brak automatycznej regulacji wentylatora

Wymieniłem wentylator na procesorze gdyż poprzedni robił za dużo hałasu, nowy zaś jest na 3-pinowym złączu, a poprzedni był na 4. W ustawieniach karty mogę zrobić ręczną regulację prędkości obrotów (robię to w Ustawieniach Karty Radeon, dziwna sprawa gdyż reguluje obroty wentylatora właśnie procesora co widzę po wyświetlaczu z temperaturą CPU). Mimo iż mam ustawione na automatycznie (domyślnie 18% kiedy podczas przeglądania internetu mam 26-28*C) to nic się nie zmienia, wyświetlacz na obudowie pokazuje że obroty zmieniły się na średnie a temperatura podczas grania dalej rośnie do 50*C, kiedy poprzedni choć hałasował jak samochód to chłodził do 40* po czym zmieniał obroty na niskie.
Skoro można ustawić ręcznie obroty, to jest jakaś możliwość żeby zmieniały się one automatycznie? Czy jedyną opcją jest zakup wentylatora na 4-pinowym złączu?


<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 7 gru 2015, 10:08

Re: [Problem] Brak automatycznej regulacji wentylatora

Wentylatorem 3pin nie da się bezpośrednio sterować. Trzeci przewód służy tylko do odczytu prędkości obrotowej. Do sterowania prędkością potrzebny jest czwarty przewód (wentylator z wtyczką 4pin).