[spis] formaty spotykane przy sciąganiu plików
Pliki kompresji:
.rar .zip .ace .r01 .001
najczęściej spotykany format. Są to najczęściej zajmujące 14 mb pliki. Oznacza to ze Twój plik jest skompresowany w archiwum. Skompresowaną rzecz (film, gry czy programy) łatwiej ściągnąć. Aby wypakować pliki i otrzymać poszukiwaną rzecz należy ściagnąć program WinRar (najnowszą wersje) albo PowerArchiver (zużywa mniej procesowa podczas użytkowania).
Jeżeli program nie chce się rozpakować albo ma rozszerzenie .zip należy użyć programu WinZip (nieograniczony Trial).
Jeżeli ciągle poszukiwana rzecz nie chce się rozpakować, albo ma rozszerzenie .ace or .001, to należy użyć programu Winace (nieograniczony Trial).
.cbr .cbz
Jest to najczęściej format 'komiksowy'. Plik z rozszerzeniem .cbr jest tym samym czym plik .rar, a plik .cbz tym samym co .zip. Można je rozpakować tymi programami i wtedy ukażą się nam pojedyncze pliki ze stronami komiksu. Bardziej polecane jest użycie programu CDisplay, z którego bezpośrednio można oglądać komiks.
Pliki Multimedialne
Jest bardzo wiele programów które pozwalają na oglądane filmów, seriali czy teledysków. Do najbardziej znanych należą takie odtwarzacze jak Zoomplayer, BSPlayer, VLC media player, Windows Media Player, AllPlayer, VPlayer, MicroDVD Player. Każdy film wymaga również odpowiednich kodeków. Aby zobaczyć „czego” wymaga dany film, możemy posłużyć się programem GSpot. Oto najlepsze i najbardziej potrzebne kodeki oraz packi (zbiór audio i video):
1. ffdshow – rekomendowany pakiet kodeków audio/video
2. XviD codec – niezbędny do ogladania filmów w formacie Xvid (powyższy pack ma tego kodeka)
3. DivX codec
4. ac3filter – audio kodek. Służy do „słuchania” filmów AC3 znanych bardziej jako "5.1"
5. Ogg media codec – obsługuje format Ogg.
6. VLC media player ma ten kodek wbudowany.
.mov
Jest to format obsługiwany wyłącznie przez program QuickTime.
.ra .rm .ram
Ten format obsługuje program RealPlayer. Nie polecamy instalacji tego oprogramowania, gdyż nigdy nie wiadomo co i ile się dodatkowo zainstaluje a i czasem są duże problemy z deinstalacją. Do otwarcia powyższego formatu polecamy program Real Alternative
.vcd/svcd
Format, który można otworzyć za pomocą każdego DVD Player`a. Więcej informacji dotyczących tego formatu znajdziecie na stronie www.dvdrhelp.com
.mp3 .mp2
Format wyłącznie muzyczny. Można go otworzyć każdym playerem, jednak polecany jest tu WinAmp, foobar2000 (dużo mniejsze zużycie procesora, jednak bardzo surowy wygląd) albo Windows Media Player
.ogm .ogg
Muzyczny format przewyższający jakością .mp3. Można go otworzyć za pomocą tej aplikacji Można również otworzyć go w programie WinAmp, po dograniu wtyczki - DirectShow Ogg filter. Najnowsze wersje programu WinAmp mają tą wtyczkę wbudowaną.
Obrazy płyt
.bin i .cue
Najpopularniejszy format obrazów. Można go wypalić używając programu Nero (nieograniczony Trial) albo Alcohol 120%, ale dla wielu ludzi ustawienia tego programu są zbyt trudne. Jak dobrze nagrywać tymi programami możecie poczytać na tej stronie. Obraz można otworzyć szeregiem programów, między innymi za pomocą Alcohol 120%, albo Daemon Tools, które tworzą „wirtualny dysk”. Jeżeli nadal nie działa ci dany plik, to możesz użyć programu CDMage, który pozwoli Ci „wypakować” obraz na dysk. Następnie można go wypalić na płytę. Za pomocą programu VCDGear można wyciągnąć plik mpg z pliku VCD/SVCD.
.iso
Format ten można wypakować takimi programami jak WinISO lub ISOBuster. Programy Nero i Alcohol 120% pozwalają na wypalenie tego formatu na płytę.
.ccd .img .sub
Format obsługiwany przez program CloneCD. Tym softem można go również nagrać na CD.
Inne popularne rozszerzenia obrazów płyt
.bwi
Pliki z rozszerzeniem .bwi są tworzone przez pakiet Blind Suite i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW
.c2d
Pliki z rozszerzeniem .c2d są tworzone przez program WinOnCD i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW.
.cdi
Pliki z rozszerzeniem .cdi są tworzone przez program DiscJuggler i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW
.cif
Pliki z rozszerzeniem .cif są tworzone przez program Easy CD Creator i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW.
.cmi
Pliki z rozszerzeniem .cmi są tworzone przez program CD Mate i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW
.fcd
Pliki z rozszerzeniem *.fcd są tworzone przez emulator napędów CD-ROM VirtualCD. Aby wypalić taki obraz płyty bez instalacji emulatora należy użyć programu WinISO, za pomocą którego przekonwertujemy obraz *.fcd do do formatu *.iso (lub innego). Następnie tak skonwertowany plik można wypalić przy pomocy większości dostępnego oprogramowania służącego do nagrywania płyt.
.gcd
Pliki z rozszerzeniem .gcd są tworzone przez program Prassi CD Rep Plus i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW.
.lcd
Pliki z rozszerzeniem .lcd są tworzone przez program CDSpace.
.mdf*.mds
Pliki z rozszerzeniem .lcd są tworzone przez emulator Fantom CD
.ncd
Pliki z rozszerzeniem .ncd są tworzone przez program NTI CD Maker i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW.
.nrg
Pliki z rozszerzeniem .nrg są tworzone przez program Nero Burning ROM i przy jego pomocy można je nagrać na płytę CDR/CDRW.
Inne rozszerzenia:
.txt .doc
Pliki tekstowe. Mogą być otworzone za pomocą Notepad, albo innego domyślnego edytora tekstu. Domyślnym programem dla formatu .doc jest Microsoft Word.
.nfo
Te pliki zawierają informacje dotyczące ściąganego przez Ciebie programu, gry, filmu. Ważne jest żebyś przed zadaniem pytania przeczytał owy plik, gdyż znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące działania czy nagrania danego pliku. Możesz je otworzyć za pomocą Notepad, Wordpad, DAMN NFO Viewer albo UltraEdit.
Można go otworzyć za pomocą programu Adobe Acrobat Reader.
.jpg .gif .tga .psd
rozszerzenia obrazków, zdjęć. Można je otworzyć każdym domyślnym programem graficznym. Polecamy program Adobe Photoshop.
.sfv
Jest to pliczek pozwalający na sprawdzenie, czy Twoje archiwum jest kompletne i w całości dobre. Można je otworzyć za pomocą programów SFVChecker (Trial) albo hkSFV. Najłatwiej jednak uruchomić program Total Commander i w nim dwukrotnie kliknąć na pliku .sfv
.par
Plik ten można spotkać ściągając za pomocą newsgroups (grupy dyskusyjne). Są to części jednego pliku, a rozpakować je można za pomocą QuickPar