[Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

Gotowe rozwiązania/porady, którymi chcielibyście się podzielić z innymi :ok: W tym dziale nie zadajemy pytań.

<<

MATchlesS

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1724

Rejestracja: 5 lip 2007, 12:25

Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: MATchlesS » 25 wrz 2007, 15:20

[Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

Ponieważ ostatnio na Forum coraz częściej padają pytania typu "jak zrobić kilka screenów z gry" albo "jak nakręcić film z gry" postanowiłem utworzyć temat, w którym dokładnie opiszę funkcje znanego i lubianego programu o nazwie FRAPS.
Pobrać najnowszą wersje programu można pobrać z TEJ strony. Jest to wersja 2.9.2.
Ja natomiast korzystam z wersji 2.9.1., która jest obecnie dostępna w czasopiśmie CD - Action. Jest on w kioskach do 1 października, ale bardzo możliwe, że w następnych numerach również zostanie dołączony do coverka.

Teraz przedstawię podstawowe fukcje, czyli co? jak? gdzie? na podstawie mojej wersji FRAPS'a (oczywiście zmiany między poszczególnymi wersjami są minimalne, więc nawet jak ktoś ma inną wersje bez problemu powinien na podstawie wskazówek zapoznać się z programem). Nie będę opisywał funkcji typu "jak zrobić, aby okno programu było zawsze na zewnątrz" itp. - tylko SCREENSHOTS (zdjęcia z gry) oraz MOVIES (film z gry). Jeśli chodzi o te ostatnie - wersja darmowa Frapsa umożliwia kręcenie tylko trzydziesto sekundowego klipu - starsze wersje mają możliwość długotrwałego nakręcania filmów, ale w niskiej rozdzielczości. Każdy wybierze to, czego potrzebuje - jakość czy długość. Jeśli wolimy to drugie, to wybieramy wersje, np: 1.9d - jest ona także na płycie dołączonej do pisma CD - Action.

ZDJĘCIA
1. Uruchamiamy Fraps'a - główne okno wygląda TAK. Jest tam kilka przydatnych funkcji, które możemy samodzielnie zdefiniować do potrzeb własnych.
2. Przechodzimy do zakładki Screenshots.
3. Klikając na Change możemy zmienić lokalizacje miejsca, do którego będą wklejane robione przez nas zdjęcia - standardowo jest to główny folder programu.
4. W polu pod nazwą Screen Capture Hotkey możemy zdefiniować klawisz, za pomocą którego bedziemy robić zdjęcia - najlepiej, żeby to był klawisz funkcyjny.
5. W wersji darmowej zdjęcia będą zapisywane tylko w formacie BMP, więc nie klikamy na siłe na JPEG. :]
6. To wystarczy do podstawowego robienia zdjęć - ciekawi zbadają pozostałe funkcje programu. Uruchamiamy wybraną grę i podczas rozgrywki wciskamy zdefiniowany klawisz - po wciśnięciu zostaje uchwycony moment z gry, a zdjęcie zapisane jest w folderze, który został wyznaczony w oknie konfiguracyjnym programu.

FILMY
1. Na początek mała UWAGA - warto zabezpieczyć się w znaczną ilość miejsca na dysku - filmy, nawet krótkie, zajmują dość duża miejsca na dysku.
2. Mała UWAGA po raz drugi - nagrywanie filmów potrafi nieźle spowolnić. Lepiej nie nagrywać filmów, jesli gra chodzi nam na 20 FPS'ach - oprócz tego, że nie będzie można sensownie grać, to sam film ucierpi na tym.
3. Przechodząc do konkretów - klikamy na zakładkę MOVIES.
4. Podobnie jak przy zdjęciach mamy możliwość zdefiniowania klawisza rozpoczynającego daną funkcje, a także folder, w którym zapisane zostaną nasze prace - te opcje wykonujemy/zmieniamy tak samo jak w zakładce Screenshots.
5. Warto zainteresować się funkcją "Record Sound" - jeśli zaznaczymy ją, film będzie nagrany z dźwiękiem, który towarzyszy nam podczas grania. Dodam tylko, że ta fukcja także potrafi mocno spowolnić działanie gry podczas zapisywania filmu.
6. To w zupełności wystarczy do nakręcenia filmu - z biegiem czasu warto zainteresować się także innymi opcjami - ja opisałem te najważniejsze.
7. Uruchamiamy grę - film zaczynamy kręcić po wciśnięciu przypisanego do tego klawisza. Po 30 sekundach (jeśli mamy nowszą wersje) zapisywanie się skończy, ale po chwili możemy kręcić drugi film. Można tak bez końca, ale pamiętamy o rozmiarze filmów - musimy mieć dużo miejsca na dysku twardym...
Ostatnio zmieniony 2 paź 2007, 08:52 przez MATchlesS, łącznie zmieniany 2 razy.


MATchlesS = MTS = Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. :-]
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chcę. :-]
PC: AMD Athlon 64 X2 5200+ | 4 GB RAM | GeForce 9600 (512 MB; EVGA) | 250 GB Seagate | Creative SBS 240 | LCD LG 17''
<<

Carlik

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 364

Rejestracja: 29 sie 2007, 14:58

Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Carlik » 25 wrz 2007, 16:20

Re: [Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

MATchlesS pisze:2. Mała UWAGA po raz drugi - nagrywanie filmów potrafi nieźle spowolnić. Lepiej nie nagrywać filmów, jesli gra chodzi nam na 20 FPS'ach - oprócz tego, że nie będzie można sensownie grać, to sam film ucierpi na tym.
Przecież chyba jak ktoś będzie robił FragMovie , to najpierw wbudowanym w grę 'nagrywaczem' demek zgra na dysk , a potem będzie robił film : ]
Gigabyte GA-M720-US3,AMD Athlon II 245 2.9 3.534 1.4V,4GB Kingmax 800 811,WD Caviar 3200AAKS,Samsung F1 750GB,PALIT GF9600GT 512MB,X360 Arcade Falcon, PSP2004 5.00 m33-6.
<<

MATchlesS

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1724

Rejestracja: 5 lip 2007, 12:25

Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: MATchlesS » 25 wrz 2007, 16:55

Re: [Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

Carlik pisze: Przecież chyba jak ktoś będzie robił FragMovie , to najpierw wbudowanym w grę 'nagrywaczem' demek zgra na dysk , a potem będzie robił film : ]
To prawda - ale nie każdy umie to robić, a także nie każda gra ma tę funkcje.
Trochę źle to ująłem - nie miałem na myśli tworzenia filmu z gry, tzn. posklejane najlepsze akcje w jeden plik, tylko, zwykłe, swoiste i proste tworzenie własnego gameplaya.
Chociaż trza przyznać, że większość popularnych FPS'ów posiada "nagrywacza".
Jeśli chcemy zapisać fajną akcje w pliku AVI, np: w Fifie albo ciekawą rozwałkę w GTA, to Fraps ---> dwa przyciski ---> mamy film. :]
MATchlesS = MTS = Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. :-]
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chcę. :-]
PC: AMD Athlon 64 X2 5200+ | 4 GB RAM | GeForce 9600 (512 MB; EVGA) | 250 GB Seagate | Creative SBS 240 | LCD LG 17''
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 27 wrz 2007, 15:48

Re: [Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

Poradnik jest fajny z cd-a tylko film nawet 30 sekundowy ma około 700 mb a to przesada. Podali programy, którymi można zmienic kodeka itp. Tylko że mi po tej zmianie film wyglada tragicznie, fakt że zajmuje dużo mniej ale na jakości traci tak wiele że nie jestem w stanie tego oglądać. Jak umiesz i wiesz to nakręć 30 sekundowy filmik i podaj tutaj krok po kroku czym i jak to przerobić żeby z kilkuset miało kilka MB.
<<

pan jUzek

Post autor: pan jUzek » 1 paź 2007, 18:45

Re: [Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

czym i jak to przerobić żeby z kilkuset miało kilka MB.
MediaCoderem do x.264 lub innego opartego na MPEG4 (Divx/Xvid)

MediaCoder: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19&t=113&id=1707
<<

Dawid KARMEL

Post autor: Dawid KARMEL » 1 paź 2007, 20:47

Re: [Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

MATchlesS, zmień temat. Chciałeś dać jasną odpowiedź na "jak robić zdjęcia/film z gry?", ale nie wszyscy znają nazwę tego programu. A ja tak osobiście mam problem na inną skale... nagrywać wszystko umiem, ale za cho**re nie ma dźwięku. Zaznaczyłem opcje nagrywania dźwięku, ale nic. Sterowniki mam do karty dźwiękowej, i w opcjach nastawiłem na full nagrywanie dźwięku, ale nie pomaga.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 16 gru 2007, 08:59

Re: [Poradnik] Jak robić filmy i zdjęcia z gier?

Kod: Zaznacz cały

http://members.lycos.co.uk/madprince/Nagrywanie%20filmow%20z%20pulpitu.eml.html
poradnik z "Porad komputerowych"

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin