Opera 10/11 - premiera najszybszej przeglądarki

Gdy szukasz lub masz problem z jakimś programem.

<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 11 mar 2010, 00:52

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

a u mnie opera 10.50 ma duże problemy z pocztą na wp.pl - strasznie wolne wczytywanie się poczty jak i jakiekolwiek zmiany (do kosza czy oznacz jako) już nie wspominając że mi przyciski nie działają na wp.pl - przed momentem wspomniany "Oznacz jako"


Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 11 mar 2010, 15:46

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Maciek pisze:No i? Jakieś wnioski?
Takie, że tutaj ogromną rolę odgrywa przyzwyczajenie. Warto dodać, że Opera była kiedyś płatna i to też ma wpływ. Ludzie zobaczyli, iż Firefox jest darmowy to przerzucili się na niego (poza początkującymi fanami IE). Poza tym masa niepotrzebnych wtyczek które przyciągają dzieciaków. No bo przecież możliwość sprawdzania automatycznie linków Rapidshare, Hotfile itp, to duży priorytet :P. Ciekawe, że Opera również posiada taki skrypt który działał jeszcze z pół roku temu, ale już przestał. Więc tutaj nie wolno zwalać winy na Operę, iż nie ma takiego dodatku, tylko na programistów, że zaniechali prace.
Jednak tutaj jak wspomniałem wcześniej, największą rolę odgrywa przyzwyczajenie i niechęć do zmiany przeglądarki. Ja jakoś po 3 latach bezustannego używania Firefoksa potrafiłem się od niego odzwyczaić i zajęło mi około 4 dni ;).

Tak z innej beczki: byłem u znajomej, dorosła kobieta która praktycznie się nie zna na sprawach komputerowych. Ma zainstalowanego Firefoksa i mówi mi. Proszę cię bardzo, zrób coś z tym, kiedy przeglądam internet to ta przeglądarka mi strasznie wolno działa, kilka razy już mi się zawiesiła i jest duży dyskomfort. Dodam, że posiada wersję 3.6.

Edit:
DDragon, to raczej nie wina Opery, przed chwilą sprawdziłem. A więc długie wczytywanie owszem jest, ale nie tylko na Operze. Taki sam czas jest również w Google Chrome (najnowszej wersji). Ale gdy już się zaloguje, czy to w Operze, czy Google Chrome to po poczcie ja normalnie się poruszałem. Nie było wcale wolno, żadnych tzw lag :P itp.
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 11 mar 2010, 17:03

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Tak z innej beczki: byłem u znajomej, dorosła kobieta która praktycznie się nie zna na sprawach komputerowych. Ma zainstalowanego Firefoksa i mówi mi. Proszę cię bardzo, zrób coś z tym, kiedy przeglądam internet to ta przeglądarka mi strasznie wolno działa, kilka razy już mi się zawiesiła i jest duży dyskomfort. Dodam, że posiada wersję 3.6.
Czcze gadanie. Co z tego, że Firefox jej wolno działa? Czy nie potrafi zarządzać rozszerzeniami do niego? Może nie wie jak poprawnie użytkować tego oprogramowania? A może ma słaby komputer? Opera może być tak samo powolna jak Firefox - czynników jest wiele (np. nie każdy komputer to maszyna najnowszej generacji, a nie każdy użytkownik tak naprawdę nie zna się na oprogramowaniu i klika w to, co zna i nic poza tym).

A poza tym dlaczego poniżasz innych ze względu na przeglądarkę jaką uważają? W pewnym stopniu to dyskryminacja, bo mogę używać tego, co mi się podoba, a nie tego, co ty uważasz za najlepsze i przy okazji określając mnie "dzieciakiem".

Ja korzystam z Firefoksa ze względu na rozszerzenie BlipFox, Greasemonkey i Twitterbar, bo ich potrzebuje najbardziej. Ponadto nie widzę różnicy między wielkościami rzędu milisekund w czasie otwierania stron, bo zazwyczaj robię kilka rzeczy na raz, więc nie zwracam na to uwagi. A o RAM się nie martwię, bo mam duuuuużo.

Pozdrawiam flejmiaków.
Semper in altum
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 11 mar 2010, 18:06

Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

bartekmp pisze:Co z tego, że Firefox jej wolno działa? Czy nie potrafi zarządzać rozszerzeniami do niego? Może nie wie jak poprawnie użytkować tego oprogramowania? A może ma słaby komputer?
Czyli aby Firefox działał tak szybko jak Opera to trzeba mu zainstalować odpowiednie rozszerzenia/wtyczki :rotfl:
No nie potrafi zarządzać rozszerzeniami, a właściwie po co jej to i czym naprawdę tak ma zarządzać? Wtyczką do Flash Player, WMP dla Firefox czy może Javą hehe. Firefox do wszystkiego potrzebuje wtyczki, a Opera już to ma w sobie. To przeglądarka ma być dla użytkownika a nie odwrotnie.
Co masz na myśli twierdząc poprawnie? Przeglądać strony potrafi. No chyba, że w Firefoksie potrzeba do tego jakąś specjalną wtyczkę :P.
Nie komputera nie ma wcale słabego. Jest to laptop z bardzo dobrymi parametrami, Windows 7 działa bardzo stabilnie i w ogóle. Mimo to Firefox wolno działa, więcej zżera pamięci i procesora od Opery. Dodam, że ja mam bardzo dobry komputer (nie, nie chwalę się) i mi również Firefox zamula.
bartekmp pisze:Opera może być tak samo powolna jak Firefox - czynników jest wiele (np. nie każdy komputer to maszyna najnowszej generacji
Masz rację, może, ale tak nie jest. Hehe, nie wyjeżdżaj z takimi czynnikami jak słaby komputer. To absolutnie nie zmienia faktu, że Firefox jest wolniejszy i więcej zżera od Opery.
bartekmp pisze:przy okazji określając mnie "dzieciakiem".
Przepraszam, poniosło mnie.
bartekmp pisze:Ja korzystam z Firefoksa ze względu na rozszerzenie BlipFox, Greasemonkey i Twitterbar
BlipFox - nie dzięki, przeglądarka to nie ma być komunikator.
Greasemonkey - Opera już go ma w sobie, a to, że nie ma wiele na niego odpowiednich rozszerzeń (jak w Firefoksie) to wina programistów, że nikt nad tym nie pracuje, bo im się nie chce. Pewnie mają takie rozumowanie: a, mało ludzi używa Opery, to po co mamy na nią tworzyć.

Twitterbar - i na co to komu, ale chcesz to sobie używaj, nie bronię.
bartekmp pisze:A o RAM się nie martwię, bo mam duuuuużo
Jak napisałem wcześniej, laptop tamtej pani i mój komputer są dobrym sprzętem a mimo to Firefox nam działa o wiele wolniej niż Opera. A mamy "duuużo" RAM-u.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 11 mar 2010, 20:41

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Skoro ktoś już nawiązał do kwestii popularności przeglądarek i skąd się ona wzięła, to rozwinę, jako doświadczony wieloletni użytkownik przeglądarek (to nie brak skromności, to tylko fakty). Jestem użytkownikiem IE5+ (?), użytkownik Opery od wersji 5 (chyba) i w końcu użytkownik pandy małej od początku jej powstania.
Ludzie zobaczyli, iż Firefox jest darmowy to przerzucili się na niego (poza początkującymi fanami IE)
Popularność Firefoxa wzięła się z 3 faktów:
1. Interfejs Firefoxa jest klonem IE6 z 2 zmianami: obsługą kart i możliwości instalacji rozszerzeń. Więc użytkownik IE nie ma żadnego problemu z obsługa pandy małej.
2. Nachalna reklama Firefoxa przez webmasterów na swoich stronach przez bannery itp. (chyba firebug zrobił swoje)
3. Banalność Firefoxa. Zaraz po instalacji dla doświadczonego użytkownika nie oferuje praktycznie NIC (nie ma blokady reklam, nie ma wygodnego zarządzania kartami, brak dobrego czytnika RSS, brak sprawdzania poczty, sesji też nie widać...), ale dlatego przez swoją wręcz ułomność i zredukowaniem opcji do minimum jest uwielbiany przez początkujących użytkowników. Potwierdzeniem tego jest rosnąca popularność Google Chrome który nie jest konkurentem Opery (inny target użytkowników) tylko właśnie Firefoxa. Chrome ma jeszcze mniej funkcji=czyli lepszy dla początkujących?

Jeszcze rozwinięcie 3 pkt.:
Opera jest przeznaczona głównie dla zaawansowanych użytkowników, oni dostosują ją do swoich potrzeb i znajdą większość najpotrzebniejszych rzeczy, dobrze zoptymalizowanych, bo za nie odpowiadają twórcy Opery, a nie często początkujący programiści tak jak w wypadku rozszerzeń Firefoxa. Panda mała jest przeznaczona głównie dla początkujących użytkowników i wąskiego grona zaawansowanych, którzy znają angielski (dużo rozszerzeń nie ma polskiego opisu) i potrafią i mają czas instalować sobie rozszerzenia i je konfigurować. Rozszerzenia (to nie są wtyczki! wtyczki to: flash, java, silverlight...) wnoszą nowe funkcje i przy okazji zamulają nieźle Firefoxa (nawet ich niewielka ilość z kategorii polecanych, więc argument "nie znasz się" na rozszerzeniach odpada lub nie "umisz" nimi zarządzać również).

bartekmp, początkujący użytkownik NIE ma szans żeby poradził sobie z instalacją i konfiguracją rozszerzeń. Powiem więcej - on nawet nie wie, że takie coś istnieje do pandy małej! Takie są moje wyniki obserwacji użytkowników, którym konfiguruje system i soft na nim.
A że rozszerzenia spowalniają Firefoxa to wiadomo nie od dziś. Świeży Firefox odpala się szybko, zaraz jak się zainstaluje najpotrzebniejsze rozszerzenia - uruchamia się kilka sekund dłużej i interfejs zwalnia. Dowody? Poczytaj skargi na forum Mozilli :]

Teoretycznie inteligentne automatyczne zarządzanie RAMem w Operze (Preferencje>Zaawansowane>Historia>Pamięć RAM) powinno powodować, że Opera zajmuje dla siebie tym więcej ramu im więcej masz go wolnego, dzięki temu strony są cachowane w RAMie, a nie na dysku jak w innych przeglądarkach.



*używanie IE8 wyłącznie do odpalenia filmików WMP chyba też się liczy jako ogólne używanie IE8? ;)

NIE pozdrawiam flejmiaków.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 12 mar 2010, 13:56

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Nowy snapshot Opery 3309 z pokaźną liczbą poprawek:

Kod: Zaznacz cały

http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/03/11/10-51-snapshot-for-windows
Miałem wypisać bugi jakie znam ale ten build naprawia je prawie wszystkie, więc nie ma sensu.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 13 mar 2010, 08:56

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

chyba wrócę do FF'a. nie mam z nim takich problemów. Działa normalnie wp.pl poczta czyli cokolwiek mi się robi gdy zaznaczę jakąkolwiek wiadomość i próbuję nacisnąć "Oznacz jako" nie wspominając o czasie ładowania się przy usuwaniu jakiejkolwiek wiadomości - po zainstalowaniu tego
Maciek pisze:Nowy snapshot Opery 3309 z pokaźną liczbą poprawek:

Kod: Zaznacz cały

http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/03/11/10-51-snapshot-for-windows
Miałem wypisać bugi jakie znam ale ten build naprawia je prawie wszystkie, więc nie ma sensu.
u mnie nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o wp.pl
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 13 mar 2010, 13:07

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Maciek pisze:Nowy snapshot Opery 3309 z pokaźną liczbą poprawek:

Kod: Zaznacz cały

http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/03/11/10-51-snapshot-for-windows
Czy to nie jest czasami wersja rozwojowa a nie stabilna? Hmm, a może na razie tylko dla Linuksa jest w wersji beta:

Kod: Zaznacz cały

http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/03/11/getting-prettier
Wyłącznie przy tej wersji dla Linuksa informują, że jest to nie stabilna, która może powodować błędy.

@down
Tak też myślałem, jednak wolałem się upewnić od większego eksperta ;), dzięki.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2010, 12:21 przez szpon, łącznie zmieniany 2 razy.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 14 mar 2010, 10:44

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Oficjalne wersje dla śmiertelników to:
Windows - Opera 10.50
Linux - Opera 10.10
Mac - Opera 10.10
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 22 mar 2010, 17:54

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Wydana została stabilna wersja Opery 10.51 dla systemu Windows. Uprzedzając pytania, dla Linuksa i Mac OS nie ma w ogóle jeszcze 10.
Jak informują programiści, wersje 10 dla systemów Linux i Mac OS nie są jeszcze dostatecznie dopracowane, by mogły uzyskać miano stabilnych.
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 24 mar 2010, 18:37

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Kod: Zaznacz cały

http://www.wykop.pl/link/332693/prezentacja-opery-mini-na-iphonie-az-milo-sie-patrzy-na-dzielo-wroclawian/
Ja chcę taką na Androida :D. Nieźle się udało Polakom.
Semper in altum
<<

Stafford

Zaawansowany

Posty: 133

Rejestracja: 4 lip 2007, 13:13

Lokalizacja: Tychy

Post autor: Stafford » 25 mar 2010, 19:09

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Ja natomiast mam małe pytanie. Jak można wyłączyć podpowiedzi w pasku adresu? Tzn, żeby po wpisaniu pierwszych liter nie wyskakiwał cały adres strony.

A swoją drogą, czy wiecie może, jak wygląda Opera w zestawieniu szybkościowym z Safari?
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 25 mar 2010, 21:03

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Ciekawe kiedy użytkownicy Linuksa doczekają się wersji final :kwasny: Wczoraj zainstalowałem betę.... uuu marnie jak na razie.
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 31 mar 2010, 10:08

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Stafford pisze:Ja natomiast mam małe pytanie. Jak można wyłączyć podpowiedzi w pasku adresu? Tzn, żeby po wpisaniu pierwszych liter nie wyskakiwał cały adres strony.
Zapewne chodzi Ci o wyłączenie opcji:

Kod: Zaznacz cały

opera:config#UserPrefs|ShowHistoryInAddressfieldAutocompletion
opera:config#UserPrefs|ShowBookmarksInAddressfieldAutocompletion
Stafford pisze:A swoją drogą, czy wiecie może, jak wygląda Opera w zestawieniu szybkościowym z Safari?
Obecnie Opera JEST najszybszą przeglądarką internetową (to nie jest tylko pusty slogan reklamowy) i jest też najbardziej "kompatybilną" z CSS i Javascriptem.
Obrazek
Obrazek
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 10 kwie 2010, 13:04

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

DDragon pisze:a u mnie opera 10.50 ma duże problemy z pocztą na wp.pl - strasznie wolne wczytywanie się poczty jak i jakiekolwiek zmiany (do kosza czy oznacz jako) już nie wspominając że mi przyciski nie działają na wp.pl - przed momentem wspomniany "Oznacz jako"
no i dobra. to z wolnym czytaniem wiadomości jużminęło i jest ok z szybkością. co do przycisków na WP.pl to działają niepoprawnie - gdy nacisnę na "Oznacz" lub "Przenieś" to niby nic się nie dzieje a jednak wysówane opcje pokazują się na samym dole strony - po przewinięciu strony na sam dół. mam tak na laptopie i na stacjonarnym.
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

Robertinho

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1226

Rejestracja: 12 gru 2006, 21:37

Skype: bercik.93

Lokalizacja: Radostowice

Post autor: Robertinho » 10 kwie 2010, 14:04

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

A u mnie jest problem z odtwarzaniem filmów na Youtube i czasami na innych serwisach.

Na Youtube co kilka filmów wyskakuje komunikat, że mam starą wersję Flash. Po przejściu na stronę oficjalną Flash, pobraniem i zainstalowaniem problem nadal jest. Czasami filmiki działają a czasami działają tak, że mam pokaz slajdów, dźwięk wyprzedza obraz.

Mam najnowszą Operę i pakiet kodeków Vista Codec Pack.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 11 kwie 2010, 00:29

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

1. Wyczyść ciasteczka dla strony youtube.com
2. Skontroluj jakie wtyczki są w Operze: opera:plugins
3. Zainstaluj najnowszą wersję testową: http://my.opera.com/desktopteam/blog/

Obecnie nie ma żadnych znanych problemów z flashem, a w szczególności na youtube (no może oprócz antyaliasingu czcionek flashplayerów)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 27 kwie 2010, 21:08

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Opera 10.52 została wydana dla systemu Windows i Mac OS X. Niestety w wersji dla Linuksa najnowsza dostępna jest nadal tylko 10.10.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 29 kwie 2010, 09:59

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

A już niedługo 10.53... (obecnie RC) (poprawiony głównie błąd bezpieczeństwa z 10.52)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 29 kwie 2010, 10:09

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Maciek pisze:A już niedługo 10.53... (obecnie RC)
bardzo fajnie szkoda tylko że ten problem z przyciskami "oznacz jako" na poczcie na wp.pl występuje u mnie na 4 różnych kompach w tym na jednym z filtrem reklam z portal24h.pl


edit
i po zainstalowaniu aktualizacji 10.53 błąd pozostał na wszystkich 4 kompach XD nie wiem czy coś w opcjach trzeba włączyć/wyłączyć?
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...