Stop BYKOM!
: 21 sie 2005, 17:08
BYKOM-STOP!
Chcemy poprawnej pisowni i ortografii w Internecie!
Koniec z potworami typu 'mugł', 'ktury', 'karzdy', 'rzaden'! Koniec z milionami !! i ?? stawianych po każdym zdaniu! Nie piSHmY ff TeN SpoSoop niom =D! Koniec z miliardami !! i ?? - stawianych pod koniec każdego zdania! Koniec z błędami, które straszą na stronach, forach, blogach! Od dziś pilnujemy tego, jak piszemy my i użytkownicy naszych stron! Wyrabiajmy w sobie dobre nawyki! Piszmy poprawnie, po polsku!
Masz swoją stronę internetową? Prowadzisz blog? Moderujesz lub często wypowiadasz się na jakimś forum? Dawaj dobry przykład, pisząc poprawnie. Poprawiaj i upominaj użytkowników, którzy robią miliony błędów ortograficznych w każdym poście / komentarzu, aby jednak poświęcili trochę czasu i uwagi na poprawną pisownię.
Zapraszamy do informowania o akcji poprzez umieszczenie na swoich stronach naszego buttona lub dodanie informacji o przystąpieniu serwisu do kampanii.
Tępmy e-analfabetyzm, nie dopuśćmy do tego, aby za kilka lat Internet zapomniał zupełnie, co znaczy ortografia!
Co to za akcja?
Troszkę historii...
Akcji nie jest nowa. Kilka lat temu istniała witryna http://www.BYKOM-STOP.top.pl, strona kampanii na rzecz przestrzegania reguł ortografii w sieci. Można tam było dyskutować na forum, nadsyłać adresy stron rojących się od błędów, spróbować swoich sił w dyktandzie lub skorzystać ze słownika ortograficznego. Serwis został nawet zauważony przez Interię oraz Wprost. Mimo że serwis nie jest już aktywny od dłuższego czasu, na kilku stronach wciąż widnieją buttony akcji...
Skąd pomysł?
Wśród młodzieży panuje jakaś dziwna moda na ignorancję ortografii, interpunkcji i różne 'uRoZMAicENIa tekstuff'. Popatrzcie tylko na większoć blogów. Byk na byku, wielkie i małe literki, dziwne zapisy... Aż oczy bolą. Nikt się nie przejmuje. Ba! Wręcz obraża, gdy mu się zwróci uwagę. Mają gdzieś ortografię i zasady pisowni, uważają to za zbędne wymysły nauczycieli i rodziców...
Jestem "dys"!
Ogromna liczba osób zasłania się zaświadczeniem "na dysleksję" i uważa, że to je zwalnia z obowiązku poprawnego pisania. Otrzymując stosowne zaświadczenie z poradni trafiają do raju na ziemi - nauczyciele nie sprawdzają błędów w wypracowaniach / na dyktandach, więc po co się uczyć ortografii? Po co wysilać swoje pozostałe szare komórki i zastanawiać się, jak się pisze dany wyraz? Piszę, jak popadnie, dorzucę (D) w kółeczku przy nazwisku i mam spokój.
Od razu uprzedzamy - nie jest to nagonka na osoby, które naprawdę mają poważne problemy z pisownią. Wiemy, że są tacy, znamy ich osobiście i podziwiamy ich chęć do doskonalenia swoich umiejętności i przezwyciężania dysfunkcji. Tępimy natomiast osoby, które robią masę błędów i zasłaniają się stosownym oświadczeniem... z własnego lenistwa!
Komputer za mnie sprawdzi!
Przyzwyczailiśmy się do tego, że komputer sprawdza za nas pisownię. Ale pamiętajmy, że nie wszystkie programy mają taką opcję - cały czas musimy zwracać uwagę na sposób, w jaki piszemy. Taka opcja w edytorze tekstu jest naprawdę rewelacyjną rzeczą, ale nie polegajmy wyłącznie na niej. Wstyd popełniać błędy w najprostszych wyrazach...
"oj bo na gg fajnie siem kreca"
Ile razy widzieliście na różnych stronach wypowiedzi, gdzie po każdym zdaniu jest po kilkanaście wykrzykników czy znaków zapytania? Czemu wszędzie zamiast standardowego pojedynczego znaku zapytania widzimy po dwa? Ano dzięki naszemu kochanemu Gadu-Gadu. Bo ktoś wpadł na pomysł, aby takie podwójne '!!' i '??' zamieniać na animowane ikonki. I teraz każdy tak pisze "bo na gg fajnie siem kreca"... Taaaak... Ale tak jest tylko na GG! Nigdzie indziej się nic nie zamieni, a to tylko wkurza pozostałych.
Cel akcji
Od razu zaznaczę, że celem akcji nie jest tępienie każdej możliwej literówki. Kilka takich byków zostało znalezionych nawet na tej stronie 'Errare humanum est' (łac. "mylenie się jest rzeczą ludzką"). Celem akcji jest ograniczenie masowego zalewu postów z niezliczoną ilością błędów, które znajdziemy na każdym forum dyskusyjnym. Czym innym jest kilka literówek w dłuższym tekście, a czym innym 10 lub więcej błędów w zaledwie kilkulinijkowych postach...
Świata nie zbawimy, ale namawiając i przekonując użytkowników na naszych stronach, blogach czy forach dyskusyjnych, może uda się nawrócić chociaż kilka osób. Dla ratowania ojczystego języka, dla uświadamiania młodzieży... Jeśli nie macie takich wielkich ambicji, to pomyślcie choćby o naszych oczach, aby nie były kaleczone milionami błędów...
Jak pisać?
Poprawnie! Naprawdę nie jest trudno pisać zgodnie z zasadami ortografii. Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz, i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać
Pamiętaj, że fakt posiadania zaświadczenia o dysleksji czy dysortografii nie zwalnia Cię z obowiązku ćwiczenia poprawnego pisania. Może i ktoś spojrzy na te papierki w podstawówce czy gimnazjum, ale na studiach czy w pracy po prostu wyśmieją taką wymówkę. Pisząc poprawnie, pokazujesz swoją klasę. Drobna rzecz, a cieszy. Warto jest pokazać się z dobrej strony!
Ortografia - to nie jest trudne!
Aż oczy bolą, gdy widzimy błędy w tak prostych i tak często używanych wyrazach jak "mugł", "ktury", "karzdy", "rzaden". Wiele osób razi taka ignorancja i potrafią wyrobić sobie negatywne zdanie o autorze takiego tekstu już po pierwszych jego zdaniach.
Interpunkcja - żeby można nas było zrozumieć.
Mówiąc coś, musisz zrobić sobie co jakiś czas przerwę na zaczerpnięcie powietrza. Jeśli chcesz podkreślić zdanie, to mówisz głośniej, jeśli chcesz zadać pytanie - odpowiednio je intonujesz. W tekście pisanym funkcję taką spełniają znaki interpunkcyjne. Kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, nawiasy itp. są po to, żeby odpowiednio oznaczyć dany tekst, podzielić go na logiczne części. Dzięki temu części tekstu nie zlewają się ze sobą i nie męczymy się, czytając go.
NIE KRZYCZ!!!
Nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. A w Internecie się ogólnie przyjęło, że pisanie zdań WIELKIMI LITERAMI oznacza krzyk. Miliony wykrzykników po każdym zdanOduczmy się więc wciskania CAPS LOCK-a i przesadzania z wykrzyknikami.
Ni3 PisHmY ff TeN SpoS00b
Teksty pisane w ten popularny sposób wcale nie są ładniejsze. Takie "upiększacze" w postaci wielkich i małych literek, fonetycznego zapisu czy stosowania cyfr zamiast liter tylko utrudniają czytanie tekstu. Tylko zobaczcie, jak to wygląda, np. na tym blogu (http://www.lady-jewel.mylog.pl/).
Polskie znaki
Wciąż trwa spór o to, czy stosować polskie znaki diaktryczne w Internecie, czy nie. Głównym argumentem za niestosowaniem polskich znaków jest najczęściej wygoda - to tak jakbyśmy tłumaczyli przejeżdżanie na czerwonym świetle tym, że nie chce nam się przekładać nogi na pedał hamulca. Powinniśmy stosować polskie znaki w tekstach na stronach WWW, blogach czy pisząc teksty na forum dyskusyjnym, podczas rozmowy na Gadu-Gadu, gdyż tu nie ma żadnych przeciwwskazań. Problemy mogą być podczas rozmów na IRC lub na zagranicznych czatach, gdzie większość klientów wciąż ma wielkie problemy z wyświetlaniem "polskich krzaków".
Zasady redagowania tekstów
Paweł Kłopotek-Główczewski (http://www.pawelkg.com/) zaproponował, aby umieścić też informacje o ogólnych zasadach redagowania tekstów. Zainteresowanym podajemy linki do stron wartych polecenia:
* Gazeta-IT (http://www.gazeta-it.pl/zasady_przygoto ... kstow.html)
* Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_edytorska)
* Zasady pisowni - PWN.pl (http://slowniki.pwn.pl/zasady/665_1.html)
* Zasady pisowni i interpunkcji - PWN.pl (http://slowniki.pwn.pl/zasady/629734_1.html)
Czym sprawdzać?
Jeśli faktycznie mamy wielkie problemy z pisownią, to pamiętajmy, że mając dostęp do komputera i Internetu, mamy pod ręką niezliczone źródła pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, jak się pisze dany wyraz, to możesz to sprawdzić w programach typu Microsoft Word / OpenOffice Writer, którymś z wielu darmowych słowników on-line, za pomocą odpowiednich wtyczek do Twojej przeglądarki czy używając choćby... Google!
Słowniki on-line
Wystarczy chwilkę poszukać w Internecie, aby znaleźć darmowe słowniki ortograficzne. Nie trzeba już przekopywać się przez kilkusetstronicowe księgi - wystarczy kliknąć w link w ulubionych, wpisać wyraz i w ciągu sekundy macie sprawdzone słówko!
* Słownik Ortograficzny PWN.pl (http://www.so.pwn.pl/)
* Strona Marcina Miłkowskiego - słownik (http://www.venus.ci.uw.edu.pl/~milek/sl ... grafia.htm)
* Portal Wiedzy Onet.pl (http://www.portalwiedzy.onet.pl/polszczyzna.html)
* Słownik serwisu korektor.net (http://www.korektor.net/slownik.html)
PWN lubi Firefoksa
Używasz wspaniałej przeglądarki Firefox? Wspaniale! Wydawnictwa Naukowe PWN przygotowały dla Ciebie specjalne wtyczki (pluginy), które pozwolą Ci sprawdzać pisownię wyrazów wprost z Twojej przeglądarki! Wtyczki możesz ściągnąć ze specjalnej strony PWN: http://www.pwn.pl/firefox_search.php.
Firefox oferuje również inne rozszerzenia służące do sprawdzania pisowni (np.: SpellBound - http://spellbound.sourceforge.net/index) oraz obsługę słowników dla produktów Mozilli.
Opera 8 PL lubi PWN!
Opera 8 Najnowsza Opera w polskiej wersji językowej została wzbogacona o zintegrowane linki do encyklopedii i słownika PWN. Wystarczy zaznaczyć słowo i z menu kontekstowego dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki wybrać odpowiednią pozycję. Operę 8 w polskiej wersji językowej można ściągnąć z ministrony OperyPL (http://www.operapl.prv.pl/), natomiast news o tej opcji można przeczytać tutaj (http://www.starzaki.eu.org/~hclan/opera ... h20050419c).
Thunderbird - bezbłędne listy
Jeśli piszesz dużo listów, opcja sprawdzania pisowni w programie Mozilla Thunderbird (http://www.thunderbird.pl/) będzie Ci bardzo pomocna. Zanim wyślesz e-mail do odbiorcy, poświęć kilka sekund na kliknięcie przycisku "Pisownia" na pasku narzędzi. I polecamy stosowanie tego nie tylko w korespondencji oficjalnej, ale również w e-mailach prywatnych.
Google Toolbar
Firma Google udostępniła właśnie nowe wersje swojego paska narzędziowego - Google Toolbar (http://www.toolbar.google.com/). Jak poinformował Piotr Piecyk, obecnie jest dostępna również wersja dla przeglądarki Firefox. Oprócz podręcznego pola wyszukiwarki (które może się przydać przy używaniu Google jako słownika - szczegóły w dalszej części tekstu), wersja ta udostępnia usługę sprawdzania pisowni w formularzach. Przed wysłaniem posta na forum - kliknij ikonkę "ABC" i sprawdź poprawność pisowni.
SpellBound - na wielu platformach
Kolejnym projektem dla produktów Mozilli (http://www.mozilla.org/), rozpowszechnianym na zasadach OpenSource, jest SpellBound (http://www.spellbound.sourceforge.net/). Sprawdza poprawność pisowni w formularzach na stronach WWW. Oprócz wersji dla systemów Windows i Linux, znajdziecie również odpowiednie pliki dla MacOS X i OS/2.
Tlen dba o naszą pisownię
W serwisie tlen.biz (http://www.tlen.biz/) można znaleźć specjalne wtyczki, które sprawdzają pisownię w naszej wiadomości. Po instalacji pluginu (wtyczki) w menu pojawia się nowa opcja 'Sprawdź pisownię' - jeśli system wykryje błąd, zostaniemy o tym poinformowani. Więcej informacji na stronie dotyczącej tej wtyczki (http://www.tlen.biz/index.php?w=files&s=Slownik&cat=).
Sprawdzanie pisowni w Microsoft Word
Ten program oferuje potężne narzędzie, jakim jest moduł sprawdzania pisowni. Masz go na swoim komputerze? Super! Gdy piszesz dłuższą wypowiedź na forum lub notkę na blog, przed kliknięciem w przycisk 'wyślij' poświęć kilka sekund, aby przekopiować tekst do Worda. Tam wciśnij F7 i pozwól sprawdzić pisownię. Widzisz swoje błędy, widzisz poprawne wersje - staraj się samemu poprawiać słowa zamiast machinalnie klikać w przycisk 'popraw', dzięki temu zapamiętujesz poprawną pisownię. Gdy tekst już pozytywnie przejdzie korektę, skopiuj go i wklej ponownie w formularz. To naprawdę zajmie tylko kilka sekund, a poprawnie napisany tekst wywiera bardzo pozytywny efekt na odbiorcach.
OpenOffice również potrafi!
Jeśli preferujesz programy OpenSource i nadal chcesz pisać poprawnie - doskonała wiadomość! OpenOffice w niczym nie ustępuje produktowi Microsoftu. OpenOffice Writer również sprawdza poprawność tekstu i podkreśla błędy w czasie rzeczywistym! Tutaj możesz znaleźć informację, jak włączyć opcję sprawdzania pisowni (Spellcheck). Polską wersję OpenOffice można pobrać ze strony OpenOffice.pl (http://www.openoffice.pl/).
Aspell
Wartym wzmianki jest projekt GNU Aspell (http://www.aspell.sourceforge.net/). Darmowy (licencja GNU/GPL) słownik i system sprawdzania pisowni w środowiskach Unix (chociaż na stronie projektu można również znaleźć wersje dla Windows). Do ściągnięcia są również polskie słowniki.
Google!
Zapamiętaj: Google jest Twoim przyjacielem! Ta potężna wyszukiwarka nie tylko pomoże Ci znaleźć wszystko w Internecie, ale również pomoże dbać o poprawną pisownię! Jeśli wpiszesz słowo z błędem, Google zasugeruje Ci poprawną pisownię. Szybko i prosto! Google znajdziecie pod adresem Google.pl (http://www.google.pl/).
Masz swoją stronę WWW?
W Internecie można również znaleźć narzędzia, które wzbogacą Twoją stronę WWW o funkcje kontroli pisowni. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz na swojej stronie np. forum dyskusyjne.
phpBB dbające o pisownię
Alarmus, admin forum piwko.pl (http://www.forum.piwko.pl/) podesłał link do modyfikacji popularnego forum phpBB, która nazywa się Spell Checker (http://www.spellchecker.prv.pl/). "Wyróżnia się bardzo dobrą wydajnością oraz zerowym obciążeniem bazy danych" (cytat ze strony). Słownik można własnoręcznie edytować, dodając nowe "byki".
SpellingCow
Bartek Ch. przesłał informację o serwisie http://www.spellingcow.com - sprawdzanie pisowni w formularzach na stronach WWW. System nie wymaga obsługi PHP - dane z formularza są przesyłane i sprawdzane na serwerach projektu.
Bannery
Umieść banner akcji na swojej stronie!
Archiwum z bannerami we wszystkich rozmiarach (.zip, 207kb) dostępne pod adresem: http://www.bykom-stop.avx.pl/bannery/bannery.zip
Akcja przerosła trochę oczekiwania i już generujemy całkiem spory transfer (13GB/mc...) - stąd bannery do umieszczenia na swoim serwerze.
Jeśli chcecie, to możecie przerabiać bannery, aby pasowały do Waszych stron. Przyślijcie je później, a opublikujemy je - może komuś innemu też będą pasowały.
Autorzy bannerów:
Riddle, BWPortal, nuCode, Nivertius, Leon_r , Michał Baranowski, Piotr Chmolowski, hel, APIS, Ramzes, Vego, Michu, Adam Augustin. Dzięki!
Żródło: http://www.bykom-stop.avx.pl/
Mam nadzieję że niektórym się to przyda
Wiem, wiem powiecie że banner jest na dole, ale co z tego? Tu będzie wszystko. A pozatem może nie każdy przejedzie do końca forum;)
Jak by jakiś moderator mógł przenieść do ogłoszeń i dać jako ogłoszenie... Byłbym wdzięczny.
Chcemy poprawnej pisowni i ortografii w Internecie!
Koniec z potworami typu 'mugł', 'ktury', 'karzdy', 'rzaden'! Koniec z milionami !! i ?? stawianych po każdym zdaniu! Nie piSHmY ff TeN SpoSoop niom =D! Koniec z miliardami !! i ?? - stawianych pod koniec każdego zdania! Koniec z błędami, które straszą na stronach, forach, blogach! Od dziś pilnujemy tego, jak piszemy my i użytkownicy naszych stron! Wyrabiajmy w sobie dobre nawyki! Piszmy poprawnie, po polsku!
Masz swoją stronę internetową? Prowadzisz blog? Moderujesz lub często wypowiadasz się na jakimś forum? Dawaj dobry przykład, pisząc poprawnie. Poprawiaj i upominaj użytkowników, którzy robią miliony błędów ortograficznych w każdym poście / komentarzu, aby jednak poświęcili trochę czasu i uwagi na poprawną pisownię.
Zapraszamy do informowania o akcji poprzez umieszczenie na swoich stronach naszego buttona lub dodanie informacji o przystąpieniu serwisu do kampanii.
Tępmy e-analfabetyzm, nie dopuśćmy do tego, aby za kilka lat Internet zapomniał zupełnie, co znaczy ortografia!
Co to za akcja?
Troszkę historii...
Akcji nie jest nowa. Kilka lat temu istniała witryna http://www.BYKOM-STOP.top.pl, strona kampanii na rzecz przestrzegania reguł ortografii w sieci. Można tam było dyskutować na forum, nadsyłać adresy stron rojących się od błędów, spróbować swoich sił w dyktandzie lub skorzystać ze słownika ortograficznego. Serwis został nawet zauważony przez Interię oraz Wprost. Mimo że serwis nie jest już aktywny od dłuższego czasu, na kilku stronach wciąż widnieją buttony akcji...
Skąd pomysł?
Wśród młodzieży panuje jakaś dziwna moda na ignorancję ortografii, interpunkcji i różne 'uRoZMAicENIa tekstuff'. Popatrzcie tylko na większoć blogów. Byk na byku, wielkie i małe literki, dziwne zapisy... Aż oczy bolą. Nikt się nie przejmuje. Ba! Wręcz obraża, gdy mu się zwróci uwagę. Mają gdzieś ortografię i zasady pisowni, uważają to za zbędne wymysły nauczycieli i rodziców...
Jestem "dys"!
Ogromna liczba osób zasłania się zaświadczeniem "na dysleksję" i uważa, że to je zwalnia z obowiązku poprawnego pisania. Otrzymując stosowne zaświadczenie z poradni trafiają do raju na ziemi - nauczyciele nie sprawdzają błędów w wypracowaniach / na dyktandach, więc po co się uczyć ortografii? Po co wysilać swoje pozostałe szare komórki i zastanawiać się, jak się pisze dany wyraz? Piszę, jak popadnie, dorzucę (D) w kółeczku przy nazwisku i mam spokój.
Od razu uprzedzamy - nie jest to nagonka na osoby, które naprawdę mają poważne problemy z pisownią. Wiemy, że są tacy, znamy ich osobiście i podziwiamy ich chęć do doskonalenia swoich umiejętności i przezwyciężania dysfunkcji. Tępimy natomiast osoby, które robią masę błędów i zasłaniają się stosownym oświadczeniem... z własnego lenistwa!
Komputer za mnie sprawdzi!
Przyzwyczailiśmy się do tego, że komputer sprawdza za nas pisownię. Ale pamiętajmy, że nie wszystkie programy mają taką opcję - cały czas musimy zwracać uwagę na sposób, w jaki piszemy. Taka opcja w edytorze tekstu jest naprawdę rewelacyjną rzeczą, ale nie polegajmy wyłącznie na niej. Wstyd popełniać błędy w najprostszych wyrazach...
"oj bo na gg fajnie siem kreca"
Ile razy widzieliście na różnych stronach wypowiedzi, gdzie po każdym zdaniu jest po kilkanaście wykrzykników czy znaków zapytania? Czemu wszędzie zamiast standardowego pojedynczego znaku zapytania widzimy po dwa? Ano dzięki naszemu kochanemu Gadu-Gadu. Bo ktoś wpadł na pomysł, aby takie podwójne '!!' i '??' zamieniać na animowane ikonki. I teraz każdy tak pisze "bo na gg fajnie siem kreca"... Taaaak... Ale tak jest tylko na GG! Nigdzie indziej się nic nie zamieni, a to tylko wkurza pozostałych.
Cel akcji
Od razu zaznaczę, że celem akcji nie jest tępienie każdej możliwej literówki. Kilka takich byków zostało znalezionych nawet na tej stronie 'Errare humanum est' (łac. "mylenie się jest rzeczą ludzką"). Celem akcji jest ograniczenie masowego zalewu postów z niezliczoną ilością błędów, które znajdziemy na każdym forum dyskusyjnym. Czym innym jest kilka literówek w dłuższym tekście, a czym innym 10 lub więcej błędów w zaledwie kilkulinijkowych postach...
Świata nie zbawimy, ale namawiając i przekonując użytkowników na naszych stronach, blogach czy forach dyskusyjnych, może uda się nawrócić chociaż kilka osób. Dla ratowania ojczystego języka, dla uświadamiania młodzieży... Jeśli nie macie takich wielkich ambicji, to pomyślcie choćby o naszych oczach, aby nie były kaleczone milionami błędów...
Jak pisać?
Poprawnie! Naprawdę nie jest trudno pisać zgodnie z zasadami ortografii. Popełniając setki błędów, okazujesz swoje niechlujstwo, brak zaangażowania w to, co robisz, i brak szacunku dla osoby, która ma to czytać
Pamiętaj, że fakt posiadania zaświadczenia o dysleksji czy dysortografii nie zwalnia Cię z obowiązku ćwiczenia poprawnego pisania. Może i ktoś spojrzy na te papierki w podstawówce czy gimnazjum, ale na studiach czy w pracy po prostu wyśmieją taką wymówkę. Pisząc poprawnie, pokazujesz swoją klasę. Drobna rzecz, a cieszy. Warto jest pokazać się z dobrej strony!
Ortografia - to nie jest trudne!
Aż oczy bolą, gdy widzimy błędy w tak prostych i tak często używanych wyrazach jak "mugł", "ktury", "karzdy", "rzaden". Wiele osób razi taka ignorancja i potrafią wyrobić sobie negatywne zdanie o autorze takiego tekstu już po pierwszych jego zdaniach.
Interpunkcja - żeby można nas było zrozumieć.
Mówiąc coś, musisz zrobić sobie co jakiś czas przerwę na zaczerpnięcie powietrza. Jeśli chcesz podkreślić zdanie, to mówisz głośniej, jeśli chcesz zadać pytanie - odpowiednio je intonujesz. W tekście pisanym funkcję taką spełniają znaki interpunkcyjne. Kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, nawiasy itp. są po to, żeby odpowiednio oznaczyć dany tekst, podzielić go na logiczne części. Dzięki temu części tekstu nie zlewają się ze sobą i nie męczymy się, czytając go.
NIE KRZYCZ!!!
Nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. A w Internecie się ogólnie przyjęło, że pisanie zdań WIELKIMI LITERAMI oznacza krzyk. Miliony wykrzykników po każdym zdanOduczmy się więc wciskania CAPS LOCK-a i przesadzania z wykrzyknikami.
Ni3 PisHmY ff TeN SpoS00b
Teksty pisane w ten popularny sposób wcale nie są ładniejsze. Takie "upiększacze" w postaci wielkich i małych literek, fonetycznego zapisu czy stosowania cyfr zamiast liter tylko utrudniają czytanie tekstu. Tylko zobaczcie, jak to wygląda, np. na tym blogu (http://www.lady-jewel.mylog.pl/).
Polskie znaki
Wciąż trwa spór o to, czy stosować polskie znaki diaktryczne w Internecie, czy nie. Głównym argumentem za niestosowaniem polskich znaków jest najczęściej wygoda - to tak jakbyśmy tłumaczyli przejeżdżanie na czerwonym świetle tym, że nie chce nam się przekładać nogi na pedał hamulca. Powinniśmy stosować polskie znaki w tekstach na stronach WWW, blogach czy pisząc teksty na forum dyskusyjnym, podczas rozmowy na Gadu-Gadu, gdyż tu nie ma żadnych przeciwwskazań. Problemy mogą być podczas rozmów na IRC lub na zagranicznych czatach, gdzie większość klientów wciąż ma wielkie problemy z wyświetlaniem "polskich krzaków".
Zasady redagowania tekstów
Paweł Kłopotek-Główczewski (http://www.pawelkg.com/) zaproponował, aby umieścić też informacje o ogólnych zasadach redagowania tekstów. Zainteresowanym podajemy linki do stron wartych polecenia:
* Gazeta-IT (http://www.gazeta-it.pl/zasady_przygoto ... kstow.html)
* Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_edytorska)
* Zasady pisowni - PWN.pl (http://slowniki.pwn.pl/zasady/665_1.html)
* Zasady pisowni i interpunkcji - PWN.pl (http://slowniki.pwn.pl/zasady/629734_1.html)
Czym sprawdzać?
Jeśli faktycznie mamy wielkie problemy z pisownią, to pamiętajmy, że mając dostęp do komputera i Internetu, mamy pod ręką niezliczone źródła pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, jak się pisze dany wyraz, to możesz to sprawdzić w programach typu Microsoft Word / OpenOffice Writer, którymś z wielu darmowych słowników on-line, za pomocą odpowiednich wtyczek do Twojej przeglądarki czy używając choćby... Google!
Słowniki on-line
Wystarczy chwilkę poszukać w Internecie, aby znaleźć darmowe słowniki ortograficzne. Nie trzeba już przekopywać się przez kilkusetstronicowe księgi - wystarczy kliknąć w link w ulubionych, wpisać wyraz i w ciągu sekundy macie sprawdzone słówko!
* Słownik Ortograficzny PWN.pl (http://www.so.pwn.pl/)
* Strona Marcina Miłkowskiego - słownik (http://www.venus.ci.uw.edu.pl/~milek/sl ... grafia.htm)
* Portal Wiedzy Onet.pl (http://www.portalwiedzy.onet.pl/polszczyzna.html)
* Słownik serwisu korektor.net (http://www.korektor.net/slownik.html)
PWN lubi Firefoksa
Używasz wspaniałej przeglądarki Firefox? Wspaniale! Wydawnictwa Naukowe PWN przygotowały dla Ciebie specjalne wtyczki (pluginy), które pozwolą Ci sprawdzać pisownię wyrazów wprost z Twojej przeglądarki! Wtyczki możesz ściągnąć ze specjalnej strony PWN: http://www.pwn.pl/firefox_search.php.
Firefox oferuje również inne rozszerzenia służące do sprawdzania pisowni (np.: SpellBound - http://spellbound.sourceforge.net/index) oraz obsługę słowników dla produktów Mozilli.
Opera 8 PL lubi PWN!
Opera 8 Najnowsza Opera w polskiej wersji językowej została wzbogacona o zintegrowane linki do encyklopedii i słownika PWN. Wystarczy zaznaczyć słowo i z menu kontekstowego dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki wybrać odpowiednią pozycję. Operę 8 w polskiej wersji językowej można ściągnąć z ministrony OperyPL (http://www.operapl.prv.pl/), natomiast news o tej opcji można przeczytać tutaj (http://www.starzaki.eu.org/~hclan/opera ... h20050419c).
Thunderbird - bezbłędne listy
Jeśli piszesz dużo listów, opcja sprawdzania pisowni w programie Mozilla Thunderbird (http://www.thunderbird.pl/) będzie Ci bardzo pomocna. Zanim wyślesz e-mail do odbiorcy, poświęć kilka sekund na kliknięcie przycisku "Pisownia" na pasku narzędzi. I polecamy stosowanie tego nie tylko w korespondencji oficjalnej, ale również w e-mailach prywatnych.
Google Toolbar
Firma Google udostępniła właśnie nowe wersje swojego paska narzędziowego - Google Toolbar (http://www.toolbar.google.com/). Jak poinformował Piotr Piecyk, obecnie jest dostępna również wersja dla przeglądarki Firefox. Oprócz podręcznego pola wyszukiwarki (które może się przydać przy używaniu Google jako słownika - szczegóły w dalszej części tekstu), wersja ta udostępnia usługę sprawdzania pisowni w formularzach. Przed wysłaniem posta na forum - kliknij ikonkę "ABC" i sprawdź poprawność pisowni.
SpellBound - na wielu platformach
Kolejnym projektem dla produktów Mozilli (http://www.mozilla.org/), rozpowszechnianym na zasadach OpenSource, jest SpellBound (http://www.spellbound.sourceforge.net/). Sprawdza poprawność pisowni w formularzach na stronach WWW. Oprócz wersji dla systemów Windows i Linux, znajdziecie również odpowiednie pliki dla MacOS X i OS/2.
Tlen dba o naszą pisownię
W serwisie tlen.biz (http://www.tlen.biz/) można znaleźć specjalne wtyczki, które sprawdzają pisownię w naszej wiadomości. Po instalacji pluginu (wtyczki) w menu pojawia się nowa opcja 'Sprawdź pisownię' - jeśli system wykryje błąd, zostaniemy o tym poinformowani. Więcej informacji na stronie dotyczącej tej wtyczki (http://www.tlen.biz/index.php?w=files&s=Slownik&cat=).
Sprawdzanie pisowni w Microsoft Word
Ten program oferuje potężne narzędzie, jakim jest moduł sprawdzania pisowni. Masz go na swoim komputerze? Super! Gdy piszesz dłuższą wypowiedź na forum lub notkę na blog, przed kliknięciem w przycisk 'wyślij' poświęć kilka sekund, aby przekopiować tekst do Worda. Tam wciśnij F7 i pozwól sprawdzić pisownię. Widzisz swoje błędy, widzisz poprawne wersje - staraj się samemu poprawiać słowa zamiast machinalnie klikać w przycisk 'popraw', dzięki temu zapamiętujesz poprawną pisownię. Gdy tekst już pozytywnie przejdzie korektę, skopiuj go i wklej ponownie w formularz. To naprawdę zajmie tylko kilka sekund, a poprawnie napisany tekst wywiera bardzo pozytywny efekt na odbiorcach.
OpenOffice również potrafi!
Jeśli preferujesz programy OpenSource i nadal chcesz pisać poprawnie - doskonała wiadomość! OpenOffice w niczym nie ustępuje produktowi Microsoftu. OpenOffice Writer również sprawdza poprawność tekstu i podkreśla błędy w czasie rzeczywistym! Tutaj możesz znaleźć informację, jak włączyć opcję sprawdzania pisowni (Spellcheck). Polską wersję OpenOffice można pobrać ze strony OpenOffice.pl (http://www.openoffice.pl/).
Aspell
Wartym wzmianki jest projekt GNU Aspell (http://www.aspell.sourceforge.net/). Darmowy (licencja GNU/GPL) słownik i system sprawdzania pisowni w środowiskach Unix (chociaż na stronie projektu można również znaleźć wersje dla Windows). Do ściągnięcia są również polskie słowniki.
Google!
Zapamiętaj: Google jest Twoim przyjacielem! Ta potężna wyszukiwarka nie tylko pomoże Ci znaleźć wszystko w Internecie, ale również pomoże dbać o poprawną pisownię! Jeśli wpiszesz słowo z błędem, Google zasugeruje Ci poprawną pisownię. Szybko i prosto! Google znajdziecie pod adresem Google.pl (http://www.google.pl/).
Masz swoją stronę WWW?
W Internecie można również znaleźć narzędzia, które wzbogacą Twoją stronę WWW o funkcje kontroli pisowni. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz na swojej stronie np. forum dyskusyjne.
phpBB dbające o pisownię
Alarmus, admin forum piwko.pl (http://www.forum.piwko.pl/) podesłał link do modyfikacji popularnego forum phpBB, która nazywa się Spell Checker (http://www.spellchecker.prv.pl/). "Wyróżnia się bardzo dobrą wydajnością oraz zerowym obciążeniem bazy danych" (cytat ze strony). Słownik można własnoręcznie edytować, dodając nowe "byki".
SpellingCow
Bartek Ch. przesłał informację o serwisie http://www.spellingcow.com - sprawdzanie pisowni w formularzach na stronach WWW. System nie wymaga obsługi PHP - dane z formularza są przesyłane i sprawdzane na serwerach projektu.
Bannery
Umieść banner akcji na swojej stronie!
Archiwum z bannerami we wszystkich rozmiarach (.zip, 207kb) dostępne pod adresem: http://www.bykom-stop.avx.pl/bannery/bannery.zip
Akcja przerosła trochę oczekiwania i już generujemy całkiem spory transfer (13GB/mc...) - stąd bannery do umieszczenia na swoim serwerze.
Jeśli chcecie, to możecie przerabiać bannery, aby pasowały do Waszych stron. Przyślijcie je później, a opublikujemy je - może komuś innemu też będą pasowały.
Autorzy bannerów:
Riddle, BWPortal, nuCode, Nivertius, Leon_r , Michał Baranowski, Piotr Chmolowski, hel, APIS, Ramzes, Vego, Michu, Adam Augustin. Dzięki!
Żródło: http://www.bykom-stop.avx.pl/
Mam nadzieję że niektórym się to przyda
Wiem, wiem powiecie że banner jest na dole, ale co z tego? Tu będzie wszystko. A pozatem może nie każdy przejedzie do końca forum;)
Jak by jakiś moderator mógł przenieść do ogłoszeń i dać jako ogłoszenie... Byłbym wdzięczny.