[poradnik] Utwórz domową sieć LAN do gier!

Gotowe rozwiązania/porady, którymi chcielibyście się podzielić z innymi :ok: W tym dziale nie zadajemy pytań.

<<

Dragon2006

Awatar użytkownika

Topic author

Profesor

Posty: 726

Rejestracja: 14 lut 2006, 16:03

Lokalizacja: Grodków

Post autor: Dragon2006 » 31 sty 2008, 19:34

[poradnik] Utwórz domową sieć LAN do gier!

Chcesz pograć sobie w Counter Strike lub inną grę przez sieć? Masz w domu dwa komputery (np. stacjonarny i laptopa) ? To jest poradnik dla Ciebie !

Poradnik nadaje się do skonfigurowania sieci zarówno w systemie Windows XP, jak i Windows Vista.


1. Co będzie nam potrzebne:

-kabel sieciowy z przeplotem (taki, jak np. do Liveboxa)
-karta sieciowa, może być zintegrowana
-trochę wolnego czasu i cierpliwości ;)

2. Podłączamy kabel sieciowy do oby dwóch komputerów.


3. Skonfigurowanie adresu sieciowego.

Gdy połączyliśmy kablem nasze komputery, udajemy się do: "Panel sterowania --> Połączenia sieciowe (czy też Centrum sieci i udostępniania). Odnajdujemy swoje Połączenie lokalne (rozpoznamy je po nazwie naszej Karty sieciowej) oraz wybieramy Właściwości. Na Liście składników odnajdujemy pozycję Protokół internetowy TCP/IP (lub Protokół Internetowy w wersji 4), klikamy na niego dwukrotnie. Zaznaczamy opcję Użyj następującego adresu IP.
I tutaj dochodzimy do najważniejszego momentu w tworzeniu sieci LAN. W polu Adres IP wpisujemy: 192.168.1.1, po czym wybieramy OK. Dokładnie to samo robimy do drugim komputerze, tyle że wpisujemy następujący adres IP: 192.168.1.2 ! Każdy kolejny komputer ma w adresie IP kolejną wyższą ostatnią cyfrę.


3. Skonfigurowanie Grupy Roboczej.

Klikamy PPM na Mój komputer i wybieramy Właściwości. Następnie przechodzimy do zakładki Nazwa komputera. Następnie wybieramy Zmień. W polu Grupa robocza wpisujemy, np: MSHOME. Wybieramy OK. Czynność tę powtarzamy dokładnie tak samo na drugim komputerze.

Ważne jest to, aby na oby dwóch komputerach nazwa grupy roboczej była TAKA SAMA.


Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności restartujemy oby dwa komputery.
Po ponownym uruchomieniu w prawym dolnym rogu ekranu powinna nam się pojawić ikonka Dwóch monitorków. Jeżeli taka pojawi się, klikamy w nią dwukrotnie, a jeżeli jej nie ma wchodzimy kolejno: Panel sterowania --> Połączenia sieciowe (czy też Centrum sieci i udostępniania). Odnajdujemy swoje Połączenie lokalne oraz klikamy na nie dwukrotnie (lub w przypadku Windows Vista wybieramy Wyświetl stan). Teraz patrzymy, czy są jakieś Odebrane pakiety. Jeżeli tak, skonfigurowaliśmy sieć poprawnie ;)


4. Przykład wspólnej gry na podstawie Counter Strike'a 1.6

Na komputerze o adresie IP z ostatnią cyfrą 1, uruchamiamy grę Counter Strike 1.6. Wybieramy New game, odpalamy serwer. Na drugim komputerze również uruchamiamy grę, następnie otwieramy Konsolę, wybierając ~ (tylda). Wpisujemy: connect 192.168.1.1:27015.
27015 to standardowy port gry CS 1.6.
Po wykonaniu tej czynności powinno wrzucić nas do gry.

5. Jak przywrócić połączenie z Internetem?

Jeżeli do utworzenia wykorzystywaliśmy tę samą kartę sieciową, przez którą łączymy się z Internetem, aby przywrócić połączenie z siecią Internet wchodzimy kolejno: Panel sterowania --> Połączenia sieciowe (czy też Centrum sieci i udostępniania). Odnajdujemy swoje Połączenie lokalne oraz klikamy na nim dwukrotnie. Na Liście składników odnajdujemy pozycje Protokół internetowy TCP/IP (lub Protokół Internetowy w wersji 4), klikamy na niego dwukrotnie. Zaznaczamy opcje Uzyskaj adres IP automatycznie. Po wykonaniu tej czynności możemy śmiało podłączyć kabel z powrotem do swojego modemu ;)



POWODZENIA!







Poradnik jest mojego autorstwa. Chcesz go skopiować - napisz.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2008, 19:38 przez Dragon2006, łącznie zmieniany 5 razy.


Procesor Intel Core Quad Q6600 4x2.40 GHz
GeForce 9500GT, 1024 MB;4096 MB DDR2.
HDD 500 GB.
Monitor LCD 21", głośniki JVC + Creative 2.1
Neo 6mb
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 31 sty 2008, 20:17

Re: [poradnik] Utwórz domową sieć LAN do gier!

Można by dodać jeszcze coś o udostępnianiu połączenia internetowego, ale to już dla użytkowników z 2 kartami sieciowymi albo usługami na modemach USB.

A o to cała teoria.

Gdy połączenie sieciowe między komputerami jest sprawne (można przesyłać dane), można przystąpić do konfiguracji udostępniania internetu.

1. Wchodzimy w Połączenia sieciowe.
2. Wybieramy nasze połączenie z internetem, klikamy ppm i wybieramy z menu Właściwości.
3. Przechodzimy na zakładkę Zaawansowane i zaznaczamy trzy kwadraciki, które brzmią: "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera", "Ustanów połączenie telefoniczne zawsze, gdy komputer w mojej sieci próbuje uzyskać dostęp do internetu", "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na kontrolowanie lub wyłączanie udostępnionego połączenia internetowego".
To trzecie nie jest konieczne, ponieważ wtedy rodzeństwo może zacząć bawić się naszym połączeniem, więc polecam tylko tym, którzy wiedzą co robią (i tak można zawsze zaznaczyć/odznaczyć to). Drugie też nie jest konieczne, ale dobre, gdy mamy rozłączony internet, a ktoś z sieci chce się dostać do internetu. Pierwsze jest wymagane do udostępnienia, więc musi być zaznaczone.

Jeśli chcemy spersonalizować do czego może mieć dostęp użytkownik sieci w internecie, a do czego nie, to wchodzimy tam w opcję Ustawienia. Mamy tam szereg usług, do których może mieć użytkownik udostępnionego połączenia. Ale uwaga: Aby to skutkowało na oby dwóch komputerach powinna być włączona Zapora Windows.

Po tej operacji i zrestartowaniu oby komputerów w sieci, drugi komputer otrzymuje okno na świat w postaci internetu.

Mi to uratowało życie, bo ojciec ciągle przesiadywał u mnie. Wydałem 22zł na kartę sieciową (ja mam zintegrowaną) i kabel o długości 7m i mam spokój. Chyba, że firewall świruje, to znów muszę się męczyć hehe :D.


Oczywiście poradnik made in me, więc mam na niego dziesiątki kopirajtów itp., więc kopiować tylko za moim pozwoleniem i pisać, że to moja mądra głowa wymyśliła (mimo że takich jest setki w necie :D).

//Zmieniony przez MATchlesS
IMO można dać sobie spokój z edytowaniem, wklejaniem i kasowaniem - szkoda czasu, a różnicy brak. ;-]

//od bartekmp:
Jak sobie życzysz :P.
Ostatnio zmieniony 1 lut 2008, 17:13 przez bartekmp, łącznie zmieniany 3 razy.
Semper in altum
<<

Lucas McFly

Awatar użytkownika

VIP

Posty: 290

Rejestracja: 19 paź 2005, 21:06

Post autor: Lucas McFly » 1 lut 2008, 16:45

Re: [poradnik] Utwórz domową sieć LAN do gier!

Dragon2006 pisze:kabel sieciowy z przeplotem (taki, jak np. do Liveboxa)
Do liveboxa jest akurat kabel "1:1" a nie z przeplotem. Bo Livebox to Ruter a ruter łączy sie z komputerem kablem "1:1"
Ostatnio zmieniony 1 lut 2008, 16:45 przez Lucas McFly, łącznie zmieniany 1 raz.
<<

Dragon2006

Awatar użytkownika

Topic author

Profesor

Posty: 726

Rejestracja: 14 lut 2006, 16:03

Lokalizacja: Grodków

Post autor: Dragon2006 » 1 lut 2008, 18:17

Re: [poradnik] Utwórz domową sieć LAN do gier!

No to nie wiem, ja jak poszedłem do kawiarenki internetowej żeby mi zrobili kabel DO SIECI LAN, to jak go w domu podłączyłem nie działało, a po podłączeniu kabla z Livebox'a wszystko jest OK..
Ostatnio zmieniony 1 lut 2008, 18:18 przez Dragon2006, łącznie zmieniany 1 raz.
Procesor Intel Core Quad Q6600 4x2.40 GHz
GeForce 9500GT, 1024 MB;4096 MB DDR2.
HDD 500 GB.
Monitor LCD 21", głośniki JVC + Creative 2.1
Neo 6mb