[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/s9e/text-formatter/src/Utils.php on line 161: DOMDocument::loadXML(): AttValue: " or ' expected in Entity, line: 1
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/s9e/text-formatter/src/Utils.php on line 161: DOMDocument::loadXML(): attributes construct error in Entity, line: 1
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/s9e/text-formatter/src/Utils.php on line 161: DOMDocument::loadXML(): Couldn't find end of Start Tag font line 1 in Entity, line: 1
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/s9e/text-formatter/src/Utils.php on line 161: DOMDocument::loadXML(): Opening and ending tag mismatch: B line 1 and font in Entity, line: 1
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/s9e/text-formatter/src/Utils.php on line 161: DOMDocument::loadXML(): Opening and ending tag mismatch: r line 1 and B in Entity, line: 1
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/s9e/text-formatter/src/Utils.php on line 161: DOMDocument::loadXML(): Extra content at the end of the document in Entity, line: 1
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/s9e/text-formatter/src/Utils.php on line 73: Attempt to read property "textContent" on null
Dystrybucje Linu<font color=red><b>ks</b></font>a bardzo przyjazne użytkownikom - .::Forum.Portal24h.pl::.

Dystrybucje Linuksa bardzo przyjazne użytkownikom

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 1 kwie 2008, 13:13

Dystrybucje Linuksa bardzo przyjazne użytkownikom

Dystrybucje Linu<font color=red><b>ks</b></font>a bardzo przyjazne użytkownikom
...a właściwie Dystrybucje Linu<font color=red><b>ks</b></font>a przyjazne bezmyślnym klikaczom.

Mogę polecić takie oto dystrybucje:

Mandriva Linux
Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux, Linux Mandrake) - dystrybucja Linuksa firmy Mandriva, uznawana za łatwą w użytkowaniu nawet dla niezbyt doświadczonego użytkownika. Charakteryzuje się dbałością o graficzny interfejs użytkownika oraz obsługą dużej ilości modeli sprzętu popularnego w zastosowaniach biurowych.

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mandriva_Linux
Dreamlinux
Dreamlinux - dystrybucja Linuksa oparta o Morphix, Elive, Debiana i Kanotix. Może być używany jako LiveCD lub zainstalowany na dysku twardym. W dniu 16 kwietnia 2007 Dreamlinux uzyskał 21 miejsce pod względem popularności na stronie DistroWatch. Według ekipy Dreamlinux'a "system jest wynikiem połączenia wielu technologii z różnych dystrybucji jak Kanotix, Elive, Morphix i Debian. Wygląd systemu opiera się na interfejsie Aqua z systemu Mac OS X

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dreamlinux
Ubuntu
Ubuntu to kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop). Istnieje również wersja Server Edition. Bazuje na dystrybucji Debian (wersja Sid). Projekt sponsorowany jest przez firmę Marka Shuttlewortha Canonical Ltd.

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_%28dystrybucja_Linuksa%29
PCLinuxOS
PCLinuxOS (często skracane jako PCLOS) to dystrybucja Linuksa oparta na Mandrakelinux. Standardowo uruchamia się z płyty (tzw. LiveCD), ale można ją także zainstalować na twardym dysku.
Korzenie dystrybucji wywodzą się z niezależnego zestawu pakietów RPM rozwijanych przez Billa Reynoldsa (znanego też jako Texstar) dla Mandrakelinux w latach 2000-2003 w ramach serwisu PCLinuxOnline.com. W 2003 r. opierając się na Mandrakelinux 9.2 i projekcie Linux LiveCD zaczął tworzyć własną dystrybucję.
Jedną z najważniejszych cech różniących PCLOS od macierzystej dystrybucji jest używanie do zarządzania pakietami systemu APT i graficznego menedżera Synaptic zamiast URPMI. Zasadniczym odbiorcą PCLinuxOS ma być użytkownik biurkowy i domowy. Texstar jest znany z umiejętności ulepszania i polerowania istniejących zasobów, co widać w projekcie i graficznym interfejsie PCLinuxOS.

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/PCLinuxOS
Linux jest do kitu bo nie działa mi gra xxx z systemu Windows!
A dlaczego miałaby działać? Skoro producent napisał ją dla Windowsa! Szukaj gier natywnie dla Linu<font color=red><b>ks</b></font>a:

Kod: Zaznacz cały

http://gry.linux.pl/?id=katalog
Nie rozpoczynać mi tu rozmowy na temat Wine!

Jaka dystrybucja na starszy sprzęt?

Kod: Zaznacz cały

http://jakilinux.org/jaki-linux/starszy-sprzet/
Pod poniższym linkiem znajduje się test, w którym na podstawie pytań o Linuxie zostanie wybrana dla Ciebie najodpowiedniejsza dystrybucja:

Kod: Zaznacz cały

http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
Ostatnio zmieniony 2 kwie 2008, 00:29 przez Maciek, łącznie zmieniany 4 razy.


Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 1 kwie 2008, 17:35

Re: Dystrybucje Linuksa bardzo przyjazne użytkownikom

Ja dorzucę tutaj:

openSuSE:
SUSE Linux to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa, stworzona z myślą o użytkownikach korzystających na co dzień z interfejsu graficznego, i przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych (openSUSE), jak i do zastosowań komercyjnych (SUSE Linux Enterprise).
Dodam od siebie, że YAST2 jest bardzo przyjazny w formie graficznej, jak i tekstowej. Distro korzysta z pakietów RPM.

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Opensuse

Red Hat:
SUSE Linux to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa, stworzona z myślą o użytkownikach korzystających na co dzień z interfejsu graficznego, i przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych (openSUSE), jak i do zastosowań komercyjnych (SUSE Linux Enterprise).

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Red_Hat_Linux


Knoppix:
Knoppix to dystrybucja Linuksa oparta na Debianie (większość oprogramowania pochodzi od edycji Sarge, choć kilka programów pochodzi od edycji Sid), możliwa do uruchomienia bezpośrednio z CD-ROMu lub płyty DVD, bez instalacji na twardym dysku (LiveCD). Jest ona rozwijana przez niemieckiego inżyniera Klausa Knoppera.

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Knoppix


Fedora:
Fedora (do wersji 6 Fedora Core, niekiedy nieprawidłowo określana jako Fedora Linux) - nazwa następcy wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Fedora Project i finansowanej głównie przez Red Hat. W czerwcu 2005 utworzono Fundację Fedora, mającą w zamierzeniu koordynować prace nad Fedorą w większym stopniu, niezależnie od Red Hata.

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fedora_%28dystrybucja_Linuksa%29
________________

Od siebie napiszę jeszcze, że najlepiej dla takich "newbie" (początkujących) w Linuksie najlepszym wyborem będzie jednak Ubuntu lub openSUSE. Ubuntu za łatwość konfiguracji, a openSUSE za YAST-a2 i wygląd a'la Windows XP. Polecam jednak czekać chętnym na Ubuntu 7.10PL, którzy mają Neo na modemie ZTE ZXDSL 852v2, ponieważ prawie niemożliwe jest skonfanie tego. Z wersją 8.04 błąd ma zostać naprawiony i wtedy zacznie się hulanka :D.
Semper in altum
<<

pan jUzek

Post autor: pan jUzek » 1 kwie 2008, 23:08

Re: Dystrybucje Linuksa bardzo przyjazne użytkownikom

Linux Mint
Linux Mint - dystrybucja systemu GNU/Linux oparta na Ubuntu oraz (częściowo) na Debianie.

Pomimo faktu, iż dystrybucja jest oparta głównie na Ubuntu, twórcy Linuksa Mint zdecydowanie odcinają się od ideologii protoplasty. Krytykują Ubuntu przede wszystkim za niemal dogmatyczne, według nich, trzymanie się idei wolnego oprogramowania, przez co nie zamieszcza się w nim, w przeciwieństwie do dystrybucji Mint, oprogramowania o zamkniętym kodzie oraz chronionego prawem patentowym (np. RealPlayer, Macromedia Flash, obsługa formatu mp3, kodeki do obsługi formatów windowsowskich). W odróżnieniu od Ubuntu, w Linux Mint zrezygnowano także ze specjalnych instalatorów "nie-wolnego" oprogramowania.
Kolejną cechą, podkreślaną przez twórców, jest fakt, iż nowe wersje Ubuntu wypuszczane są co pół roku, natomiast Mint jest pod tym względem bardziej elastyczny- kolejne wersje udostępniane są do ściągnięcia na stronie producenta średnio co jeden-dwa miesiące w zależności od ilości oraz wagi wprowadzanych zmian.

Do szybkiej aktualizacji systemu oraz instalowania nowego oprogramowania Linux Mint wykorzystuje, znany z Debiana, system zarządzania pakietami APT.

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Linux_Mint