Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 24 kwie 2008, 15:24

Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

ObrazekPojawiła się stabilna wersja dystrybucji Ubuntu 8.04 Desktop Edition, kryjącej się również pod nazwą kodową Hardy Heron.

Najnowsza wersja Ubuntu 8.04 to wydanie LTS wspierane przez okres 3 lat w zakresie wsparcia technicznego i poprawek bezpieczeństwa. Zainteresowani, którzy chcą używać najnowszych i najaktualniejszych aplikacji, będą mieli oczywiście możliwość aktualizacji do wersji Ubuntu 8.10, planowanej na październik 2008 roku. Ci którzy preferują dłuższe cykle rozwojowe mogą pozostać przy Ubuntu 8.04 przez okres 3 lat do czasu następnego wydania LTS.

Hardy Heron łączy najnowsze aplikacje Gnome z efektami wizualnymi, dając użytkownikom lepiej wyglądające środowisko pracy. Dzięki nowemu domyślnemu odtwarzaczowi możliwe jest przeglądanie zasobów YouTube i innych źródeł video w sieci jak również współdzielenie plików z innymi. Ponadto odtwarzacz integruje się z Myth TV, open-source'owym TV Recorderem, tak więc można oglądać swoje ulubione programy telewizyjne na własnym komputerze. Usprawnienia obejmują również domyślny manager zdjęć F-Spot oraz rozpoznawanie aparatów fotograficznych i telefonicznych.

Co ciekawe ponad 30 komercyjnych dostawców oprogramowania planuje wspierać oraz dystrybuować swoje aplikacje na platformę 8.04, wliczając w to Adobe, Google, Real Networks, Skype, Corel, Parallels, Fluendo. System Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition można pobrać z:

Kod: Zaznacz cały

http://pl.releases.ubuntu.com/releases/8.04/
LTS - Long Term Suport
Ostatnio zmieniony 2 lis 2008, 14:04 przez Maciek, łącznie zmieniany 2 razy.


Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 24 kwie 2008, 18:11

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Już prawie pobrałem :D.

Długo czekałem na tą wersję, bo zostaną poprawione te głupie błędy z 7.04 i 7.10, dodano kilka nowych programów (FF 3b5, Pidgin nowy itd.).

Oczywiście LTS daje nam możliwość aktualizowania systemu do roku 2011. Wersja jest stabilna i polecam ją wszystkim, którzy jeszcze nie rozpoczęli zabawy z Ubuntu, a warto :).

PS. Warto poczekać na polski remiks Ubuntu z Ubuntu.pl - zawiera wiele przydatnych narzędzi niedostępnych w Ubuntu 8.04. A nazwę będzie nosić bardzo ładną, bo Hoża Hawajka :). Miłego bashowania :D.
Semper in altum
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 16 maja 2008, 19:31

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Coś koło 22kwietnia zamówiłem swoją płytkę z Ubuntu 8.04 i wczoraj dostarczył mi ją listonosz.
W kopercie:
Obrazek
Po wyjęciu z koperty:

Obrazek
Kartonowe "etui", zestaw naklejek i oczywiście CD w wersji 32bit (wersja 64bit nie była jeszcze dostępna gdy zamawiałem)

Koszt operacji: 0zł

Oczywiście pobrałem już i zainstalowałem na lapku obraz z serwera ale warto mieć choć jedna płytkę Ubuntu tak ładnie wydaną.
Aż łezka się kręci jak pomyślę że w 2006r. zamówiłem tak Ubuntu 5.10 :]
Ostatnio zmieniony 16 maja 2008, 19:33 przez Maciek, łącznie zmieniany 1 raz.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 16 maja 2008, 22:01

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Oczywiście operacji tej można dokonać na stronie (po angielsku - no niestety, trzeba mieć opanowane te kilka słówek z angielskiego):

Kod: Zaznacz cały

https://shipit.ubuntu.com/


Płytki przychodzą ok. 4-6 tygodni od złożenia "zamówienia". Oczywiście jest to gratka dla każdego użytkownika Ubuntu - tak jak wspomniał Maciek zawsze ładnie mieć instalkę Ubuntu prosto z "fabryki".

Analogicznie można zamówić wersje Kubuntu i Edununtu, co do Xubuntu to nie wiem czy można.

Ciekawostka to to, że za każdym razem, gdy zamawiałem Ubuntu ze strony ShipIt, to przesyłki przychodziły zawsze z innego państwa, tj. raz z Holandii, raz z Belgii, a teraz z UK :).

Zapraszam do zamawiania :).
Semper in altum
<<

Yogi

Średnio zaawansowany

Posty: 55

Rejestracja: 3 gru 2006, 23:07

Post autor: Yogi » 17 maja 2008, 00:59

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Xubuntu chyba nie jest dostępne w shipit. Na kopercie, którą dostałem były tylko opcje: Edubuntu, Kubuntu, Ubuntu i Server Ubuntu.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 12 cze 2008, 09:24

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

I taka mała ciekawostka:
18 maja zamówiłem Ubuntu desktop edition 64bit i wczoraj zauważyłem w skrzynce kopertę. W środku etui Ubuntu desktop edition 64bit a w nim płytka Ubuntu Server Edition :zdziwko: . Taką małą pomyłkę mieli przy pakowaniu. No nic zamówiłem ponownie. Niech stracę te kilka kliknięć myszką ;)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 12 cze 2008, 14:37

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

A w repozytoriach Ubuntu jest dostępna już aktualizacja do wersji 8.10 II. Jest to bardzo niestabilna wersja, więc nie polecam jej aktualizować, chyba że jesteście maniakami :D
Semper in altum
<<

Adamo

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 418

Rejestracja: 31 lip 2005, 19:43

Skype: adamo1991

Lokalizacja: Ostrów Wlkp / Poznań

Post autor: Adamo » 14 cze 2008, 23:51

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Hyhy z tym ubuntu to dobrze jest wziąć Special Order, napisać, że jest się nauczycielem IT i poprosić o 10 sztuk, przyślą po 2-3 tygodniach, 10 sztuk ubuntu i 8 naklejek ;) A powiedzcie mi, instalacja ubuntu na laptopie (kombo na jednym dysku vista i ubuntu) jest trudniejsze niz instalacja na zwyklym pececie?
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 15 cze 2008, 08:41

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

nie wiem, nie instalowałem, ale nie widzę przyczyn, dla których miałoby być trudniejsze. wejdź na

Kod: Zaznacz cały

www.forum.ubuntu.pl
i poczytaj o ubuntu i laptopach. nie ma jakichś specjalnych problemów (znaczy takich, które nie zdarzają sie na PC)
Ostatnio zmieniony 15 cze 2008, 08:46 przez mad_prince, łącznie zmieniany 1 raz.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 15 cze 2008, 08:42

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Adamo pisze:to dobrze jest wziąć Special Order, napisać, że jest się nauczycielem IT i poprosić o 10 sztuk, przyślą po 2-3 tygodniach, 10 sztuk ubuntu i 8 naklejek
A po co mamy się zachowywać jak d.ebile i zamawiać więcej niż potrzeba, przez co narażać Canonicala na niepotrzebne wydatki?
Adamo pisze:instalacja ubuntu na laptopie (kombo na jednym dysku vista i ubuntu) jest trudniejsze niz instalacja na zwyklym pececie
Nie.

Jak chcesz zainstalować Ubuntu mając tylko partycje ntfs windowsa na dysku to najlepiej jest zmniejszyć sobie którąś partycję o min. 10GB spod poziomu windowsa. Tak żeby pozostała nieprzydzielona wolna przestrzeń 10GB. Wtedy Ubuntu zajmie sobie tą wolną przestrzeń automatycznie dla siebie. Więcej na temat instalacji Ubuntu obok Wingrozy znajdziesz na forum.ubuntu.pl A sama instalacja Ubuntu jest prostsza niz jakiegokolwiek Windowsa.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 31 paź 2008, 09:36

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Pojawiła się ver. 8.10 Radzę poczekać ze ściąganiem kilka dni, aż napaleńcy przestaną zapychać serwery, bądź po prostu użyć torrentów, gdzie powinno być dużo peerów. Wersja wspierana przez 18 miesięcy, użytkownicy ver 8.04 z racji tego, że jest to LTS, nie zostaną automatycznie powiadomieni o możliwości update'u w menedżerze aktualizacji.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 31 paź 2008, 10:50

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

mad_prince pisze:użytkownicy ver 8.04 z racji tego, że jest to LTS, nie zostaną automatycznie powiadomieni o możliwości update'u w menedżerze aktualizacji.
Tutaj jest porada jak włączyć możliwość aktualizacji:

Kod: Zaznacz cały

http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading
Na razie aktualizacja idzie dobrze - 140kB/s (napaleńcy chyba jeszcze śpią). Do pobrania 1365 pakietów, 250 wczoraj mi się pobrało, ale szło wolno, więc kontynuuję dziś. Wielkich zmian nie ma w systemie, także każdemu nie-geekowi polecam poczekać do nowego wydania LTS, żeby mieć mniej problemów, bo nowe Ubuntu wnosi tylko nowy wygląd, który można zainstalować oddzielnie, tak jak nowe wersje pakietów, np. GNOME'a itd. Przynajmniej będziecie mieli mniej problemów :P.
Semper in altum
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 2 lis 2008, 14:07

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

bartekmp pisze:bo nowe Ubuntu wnosi tylko nowy wygląd
Zgodnie z zapowiedziami w 8.10 nie ma nowej domyślnej "skórki" pulpitu. Taka zmiana zapowiadana jest w 9.10.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 2 lis 2008, 14:32

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Maciek, domyślnej nie ma, ale można zmienić w Wyglądzie. Jakaś ciemna wersja Humana to jest i jest dostępna zaraz po aktualizacji.

Zrobiłem aktualizację Ubuntu i... crash :P X'y nie wstają, rekonfiguracja nic nie daje - moje własne, kompilowane przeze mnie pakiety chyba się pogryzły z aktualizacją :). Pora zrobić nowy ład na / :D.
Ostatnio zmieniony 2 lis 2008, 14:33 przez bartekmp, łącznie zmieniany 1 raz.
Semper in altum
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 3 lis 2008, 10:44

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

generalnie z tego co widzię na forach, to wersja 8.10 jest pełna błedów i lepiej jednak póki co to pozostać przy 8.04. Chyba że ma się czas na zabawę :)

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 3 sty 2009, 12:31

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Właśnie testuję Ubuntu 8.10 i muszę przyznać, że chodzi szybciej od 8.04, miałem kilka problemów ze stabilnością, ale po updacie pakietów jest wszystko w porządku. UbuDSL zadziałało bezproblemowo, sterowniki do kart nVidii są natywnie w systemie i wystarczy je tylko aktywować (czyli mamy już lepiej jak na Windzie). Polecam sobie potestować :).
Semper in altum
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 3 sty 2009, 13:07

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Generalnie płytka z 8.10 leży już od kilku ładnych tygodni (właściwie to już miesięcy) na moim biureczku, ale dopóki nie mam problemów z 8.04 to nie robię aktualizacji, po prostu szkoda mi czasu na to :)

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 3 sty 2009, 13:24

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

mad_prince, ja właściwie musiałem się pozbyć 8.04, bo padło po aktualizacji do 8.10 (konflikty sterowników i pakietów takie, że głowa bolała). Ale nie żałuję, bo działa zauważalnie szybciej.

Tak nawiasem 9.04 ma być już konkretnie szybsze od 8.10, więc będzie nieźle :).

Skrin z Ubuntu 8.10:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 3 sty 2009, 13:41 przez bartekmp, łącznie zmieniany 1 raz.
Semper in altum
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 3 sty 2009, 13:45

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

bartekmp pisze:Tak nawiasem 9.04 ma być już konkretnie szybsze od 8.10, więc będzie nieźle
coś mi się wydaje, że przesiądę się dopiero jak wyjdzie właśnie 9.04 i to polskie distro.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 18 sty 2009, 16:01

Re: informacje/dyskusje o kolejnych wersjach Ubuntu

Nowe KDE 4.2 RC nadaje się już do użytkowania. Testowałem dziś tą wersję i jestem zadowolony, bo jest kilka funkcji więcej w porównaniu do 4.1.3 no i działa szybciej. Mimo to do GNOME-a jest wolniutkie, aczkolwiek widżety miażdżą funkcjonalnością. Zachęcam do testów :).