Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 13 lip 2011, 17:50

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

tak też uczyniłem. Co nie zmienia faktu, że Unity jako domyślne środowisko jest utrudnieniem dla początkujących. Mam jeszcze jeden dziwny problem, a mianowicie jak ustawię compiza jako menadżera okien, to nie mogę przenosić okien. Dopiero jak zmienię na metacity to chodzi normalnie (tylko nie mam wtedy efektów dla okien).

edit

no tak, wystarczyło zaznaczyć opcję "przenieś okno" :)


Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 19 lip 2011, 18:17

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Czy ktoś kto używa Ubuntu może podać mi czas w jakim sie ono uruchamia? W sekundach od zniknięcia testu POST, czyli od momentu jak pojawia się ekran ładowania.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 19 lip 2011, 19:05

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

mogę Ci podać od momentu wyboru systemu w GRUBIE jeśli Cię to satysfakcjonuje. Albo wciśnięcia ENTER w ekranie logowania (bo mam włączony). Swoją drogą ten GRUB jakoś długo "zatrybia".

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 19 lip 2011, 21:29

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Z tym, że czas uruchomienia będzie różny na różnych maszynach :)
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 20 lip 2011, 09:39

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

mad_prince, może być :) Czas myslę bedzie zblizony na typowych komputerach, ale mozesz podac kofiguracje.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 20 lip 2011, 15:35

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

35 sekund (licząc do końca odtwarzania melodyjki startowej, jeśli chodzi o pokazanie się pasków, to jakaś sekunda krócej) z czego około 21 sekund to było tło GRUBa, a dopiero potem splash Ubuntu

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 20 lip 2011, 19:54

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Na moim leciwym, żeby nie powiedzieć archaicznym sprzęcie:
Od wciśnięcia przycisku Enter w GRUBie 58 sekund, a od chwili pokazania się loga Ubuntu 19 sekund do pokazania się pulpitu.

A sprzęt to staroć:
Celeron 2,6GHz
1,5GB DDR
Radeon 9600
Jakiś WD 80 GB - akurat dysk ma tu najwięcej do powiedzenia :)
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 20 lip 2011, 20:01

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

ano tak, o konfigu zapomniałem.
4GB DDR3, dysk jakiś 500GB (nie napisali na naklejce na lapku :)) procek AMD Turion II 2.3 GHz (dwa rdzenie) grafa ATI Radeon HD 5730 1GB

A tak przy okazji, to po Ci takie informacje?

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 20 lip 2011, 20:47

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Mam HTPC postawione na 7mce i sie zastanawialem czy nie przerzucić się na Ubuntu. Porównam czasy i zobaczę. Dzięki za informacje.
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 20 lip 2011, 21:54

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Zdaj później relację jak możesz :) U mnie Windows (w moim przypadku XP) na pewno uruchamia się zdecydowanie dłużej, nie ma co porównywać w zasadzie :)
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 21 lip 2011, 15:37

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

no to trzeba było tak mówić, że vs 7, bo 7 mam równolegle zainstalowaną :) i od razu Ci mówię, że uruchamia się dłużej :) no ale który windows uruchamia się szybciej od Ubuntu? :)

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 23 lip 2011, 10:20

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

No to ładnie :) U mnie przy 7mce start trwa około 43 sekundy. Dotrze nowa mobo, to spróbuję to postawić na Ubuntu :) Ale liczę na waszą pomoc przy konfiguracji, bo z Linu<font color=red><b>ks</b></font>em nie miałem do czynienia już bardzo dawno.
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 23 lip 2011, 18:48

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

obecnie polskie remiksy (tak jak teraz niebiańska nimfa) są praktycznie od razu gotowe do użytku (jest java, flash, kodeki plus kilka bajerów) plus skrypt konfiguracyjny, który ułatwia ewentualną konfigurację (np. przerzucenie przycisków z lewej na prawą stronę paska).

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 23 lip 2011, 19:19

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Nigdy nie testowałem, ale jakoś nie mam przekonania do polskich remisków. Może dlatego, że jestem typem osoby, która woli stracić pół dnia na instalację i bawienie się ustawieniami i dostosowanie ich idealnie pod siebie niż skorzystać z 'gotowca' :D
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 23 lip 2011, 20:19

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

a ja używam tylko polskich remiksów, które zaoszczędzają mi sporo czasu i nerwów :)

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 25 lip 2011, 08:21

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Też pobrałem polski remix :) Dojdzie nowa płyta to zainstaluję. Proszę mi jeszcze powiedzieć jak wygląda sprawa sterowników graficznych (mam na myśli ATI). Ponieważ konfiguracja wyświetlania jest dla mnie bardzo istotna ze względu na to, że to HTPC :)
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 25 lip 2011, 15:43

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

ja mam karte ATI i nie ma problemów. Od razu po zainstalowaniu pokazała się ikonka, że sterowniki własnościowe są dostępne, dwa kliknięcia i już mam :) (Catalist Control Center też jest, na szczęscię nie uruchamia się skrótem alt+c :))

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 17 gru 2011, 20:03

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Zainstalowałem Ubuntu 11.10. Muszę stwierdzić, że dla mnie to jest najgorsze z wydań jak do tej pory, z którym miałem do czynienia. A powodem nie jest nic innego, jak Unity. Taki gniot nie powinien był wydostać się poza testy, a co dopiero być wciśniętym na stałe do wydania finalnego. Piszę na stałe, bo nie da się wybrać GNOME jako środowiska graficznego w czasie logowania jak to miało miejsce w poprzednim wydaniu i zmuszeni jesteśmy do pracy w Unity (w gwoli ścisłości: można przywrócić wybór gnome w czasie logowania, trzeba jednak doinstalować dodatkowy program gnome-session-fallback, jednak tym razem wybranie GNOME nie uwalnia nas od problemów, które stwarza Unity i tak właściwie nie ma za bardzo sensu).

Unity działa ociężale, co prawda czasu nie mierzyłem, ale odczuwam dłuższe uruchamianie programów, plus dodatkowo to, że niektóre programy (np. tlen czy fusion-icon) w ogóle się nie uruchamiają. Połączenie obramowania okien z panelem skutkuje utrudnieniem dostępu do miejsc typu Obrazy, Muzyka itd. gdy pracujemy na zmaksymalizowanym oknie - trzeba je najpierw zminimalizować.

Po kliknięciu w menu okna znika jego obramowanie, trzeba użyć "compiz --replace".
Nie polecam również stosować aktualizacji. W moim przypadku nie wiele ona dała, a zabrała 5x więcej czasu, instalacja czystego systemu u mojej mamy zajęła standardowo krótko (czasu nie mierzyłem, ale nie odbiegał on raczej od tego, z którym mieliśmy do czynienia w poprzednich wydaniach), a aktualizacja trwała ponad godzinę (ale było to spowodowane dużą ilością danych w postaci audio czy wideo do przerzucenia) i tak naprawdę nic mi nie dała, bo większość programów i tak uległa skasowaniu i musiałem wgrywać je od nowa, czyli właściwie wyszło tak, jakbym wgrał czysty system tylko nie straciłem mało ważnych plików, które i tak usunąłem dwa dni później. Po części to moja wina, bo mogłem je usunąć przed aktualizacją, ale skąd mogłem wiedzieć, że system będzie je sobie przerzucał, zamiast zostawić w spokoju?
Dobrze, że już od kilku lat używam tego systemu, bo inaczej to nie wiem, czy bym się do konsoli dokopał (no bo skąd miałbym wiedzieć, że trzeba szukać czegoś takiego jak "terminal"? a nawet jakbym wiedział, to znalezienie go w natłoku tych wszystkich ikon zajęłoby mi pewnie wieki.

Ponadto praktycznie codziennie zdarza mi się, że system ulega zawieszeniu, jakiś program nie odpowiada.


Mojej mamie po trzech dniach wgrałem Minta Katya w polskim remiksie opartym na narwalu (czy tam nimfie jak kto woli) i jest cacy. U siebie chyba też taki manewr zastosuje, nie podoba mi się w nim jednak to, że jako środowisko graficzne ma LXDE, które mi się nie podoba, bo przywykłem to tych wszystkich przezroczystości i wodotrysków :) Być może skuszę się na oryginalnego Minta z "przerobionym" GNOMEm. Zobaczymy jeszcze. Na razie próbuję się do tego unity przekonać.

Cały opis wyżej opieram na moim przypadku, nie twierdzę, że jest tak ogólnie, może to tylko ja mam pecha, jeśli macie inne odczucia, to czekam na Wasze opinie.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 21 gru 2011, 10:03

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

Też mam podobne "odczucia" i spostrzeżenia co do unity.

Dokonałem aktualizacji do najnowszej wersji jakiś czas temu (standardowo przed instalacją wyłączyłem/usunąłem stery grafiki). Trwało to chyba jak zwykle jakieś 45 min. I co ciekawe zdziwiłem się jak aktualizator pokazał mi co zostanie zaktualizowane, a usunięte... środowisko gnome. Pomyślałem sobie, że jednak musieli unity juz dopracować i nie jest takie prostackie w użyciu jak było (podobnie jak google chrome) i da się to jakoś konfigurować pod siebie. Ale niestety się nie da. Próbowałem dac szansę jeszcze kilka dni, ale skoro nie mogę nic konfigurować, a aby uruchomic program trzeba wpisac w wyszukiwarke jego nazwę - wtf?! Skąd świeżak ubuntu ma znac nazwę danego programu? Ciekawie rozwiązana wspólna belka górna programów. Jednak zaraz doinstalowałem gnome i na tym siedzę.

Ubuntu stawia na początkujących użytkowników, narazie nie za bardzo mu się to udaje (patrz wyszukiwarka programów), ale kompletnie zaczyna zapominac o dotychczasowych i zaawansowanych uzytkownikach. Ale to w świecie Linuksa nie jest wadą, po prostu inna dystrybucja zyska wtedy na popularności...
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

emilreg

Nowy

Posty: 13

Rejestracja: 11 lut 2011, 23:24

Post autor: emilreg » 21 gru 2011, 11:13

Odp: Informacje/dyskusje o kolejnych wydaniach Ubuntu

No cóż, pozostaje zrobić to co wiele użytkowników Ubuntu po wepchnięciu na siłę Unity. Przesiadka na Linux Mint :)

Kod: Zaznacz cały

http://linuxmint.pl/o-linux-mint.html