Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 1 lut 2010, 18:35

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Robertinho, sterowniki będące na stronie ATI są przeznaczone na bardzo stare wersje Ubuntu :( Tak jak napisał mad_prince użyj envyNG, co prawda na moim przykładzie (Radeon 9200 SE) spowodowało to, że nie mogłem uruchomić Ubuntu i w rezultacie format. Ogólnie ze sterownikami ATI są problemy, mi się nie udało i mam te zainstalowane wraz z systemem (gry 3D nie śmigają ale klasyki w stylu KAM (2d) tak :super: )


Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 1 lut 2010, 20:50

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Wyraźnie jest napisane na stronie ATI, że ATI nie rozwija już swoich sterowników do starszych kart graficznych, a więc nie nie wspiera nowych systemów Windows i Linux.

Skorzystajcie z envyNG, a zainstalujecie opensourcowe stery wspierające akceleracje 3D w starszych radkach, posiadacze Windowsów nie mają takiego komfortu.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 6 lut 2010, 22:43

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Witam, chyba mogę zadać pytanie na sekcji Kubuntu ;).
Zainstalowałem Kubuntu, wszystko ok, inaczej się w ogóle na tym pracuje i gdzie indziej są opcje. Ale obczaiłem już co nieco, jednak mam problem. Nagle z niczego sobie przestał mi działać Open Office. Gdy go włączam to nic się nie dzieje, nie pojawia się ten ekran początkowy ładowania itd. Pomiga tylko na pasku narzędzi przez 5 sekund i znika. Wszedłem w menedżer pakietów i usunąłem wszystko co związane z open office i zresetowałem komputer. Pobrałem z oficjalnjen strony open office dla Linuksa i zainstalowałem. Instalacja przebiegła bezbłędnie, jednak dalej się nie włącza.
Patrzyłem w monitorze systemu czy nie ma za wielu procesów Open office które mogłyby blokować, nic takiego nie zauważyłem.

Nie uruchamia się żaden OO, czy to Writer, Base, Draw, Math itd.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 7 lut 2010, 00:19

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Przejrzyj logi.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 7 lut 2010, 12:30

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Już działa :)
Zainstalowałem menedżer pakietów Synaptic i zaznaczyłem doszczętnie wszystko co związane z open office na status (zaznacz do całkowitego usunięcia, wraz z plikami konfiguracyjnymi). Po zakończeniu usuwania jeszcze włączyłem wyszukiwanie nazwy open office w całym systemie i resztki usunąłem, oczywiście oprócz czcionek itp.
Przelogowałem się, zainstalowałem na nowo i działa :).
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 8 lut 2010, 23:30

Re: Ubuntu - pierwsze kroki z Linuksem

Witam ponownie, mam dość poważny problem z Kubuntu 9.10. Otóż tam również nie działa Network Manager, tak jak w Ubuntu. Chciałem go naprawić tym sposobem który opisałem:

Kod: Zaznacz cały

http://www.portal24h.pl/forum/ubuntu-naprawa-network-manager-dzialajace-polaczenia-t17522.html
Na GNOME idealnie naprawia on Network Manager i dzięki temu komfortowo mogę łączyć się z internetem. Dobra, zainstalowałem na Kubuntu te aktualizacje do sieci z tych dwóch repozytoriów które tam zamieściłem. Po restarcie komputera Kubuntu nie uruchamia się. Ekran bootowania przechodzi, ale potem jak jest to ładowanie środowiska KDE, co się pokazują ikonki: dysk twardy, coś tam :P, globus sieci itd. Właśnie zatrzymuje się na tym globusie sieci i dalej nie idzie. Próbowałem ponownie po kilka razy, ale nic z tego.
Proszę o pomoc, czy da się jakoś wywalić te aktualizacje które zainstalowałem, było ich cztery. Nie chcę robić formatu systemu, to nie jest zresztą rozwiązanie a jedynie obejście problemu.

Do poradnika dopisałem odpowiednią wiadomość, aby nie instalować w KDE, gdyż działa tylko na GNOME.

Edit:
Problem rozwiązany. Gdy nie chciał się uruchomić system, tylko cały czas ekran logowania zatrzymywał się na tym obrazku globusa sieci to nacisnąłem LPM. Pojawił się błąd a w nim jakaś nazwa pliku. Zupełnie zapomniałem jaka, ale na literę X :P. Uruchomiłem tty (Ctrl + Alt + od F1 do F6), zainstalowałem mc (sudo apt-get install mc). Następnie przez niego wszedłem do swojego domowego katalogu i tam był ten plik, usunąłem go. Wróciłem z powrotem do trybu graficznego i system idealnie zalogował się. Niestety, po każdym restarcie komputera musiałem wywalać ten plik. Tak więc usunąłem, uruchomiłem system, wywaliłem pakiet network-manager i zainstalowałem go ponownie. Problem zniknął :].