[problem] niecałe 2GB wolnego na partycji C:

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

szalmar

Post autor: szalmar » 2 maja 2009, 22:57

[problem] niecałe 2GB wolnego na partycji C:

Mam taki problem. Robiłem ostatnio reinstale, na nowym, sformatowanym dysku, postawiłem sobie Viste. Partycja ma 25 Giba.
Pasek stanu wolnego miejsca(?) jest czerwony i pokazuje, że ma tylko 1,68 giga wolnego na dysku.
Jak to realne, skoro system ma tylko tydzien, nie zawalalem dysku programami, a poprzedni system, przed reinstala miał tam jeszcze ok 6-10 giga wolnego ?
Aktualizacje były instalowane tak samo przed reinstala jak i po. stary system jest usunięty. To przez aktualizacje?
Pomocy :|

E:
Sprawdzilem, system zajmuje tylko 6giga.
Zauwazylem, też ze nie zawsze jest czerwone te pole wolnego miejsca. Co robic ? ;/


<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 2 maja 2009, 23:11

Re: niecałe 2giba wolnego na C:

To Vista - więc tak to realne. Tak to jest jak Windows tworzy kopię swoich sterowników, instalowanych aktualizacji, kopię płytki instalacyjnej, oraz bibliotek systemowych oraz bibliotek programów. Tak mi też wydaje się, że to jest (cenzura), że system wymaga do instalacji minimum 12GB wolnej przestrzeni na dysku (na co? po co? saper, nędzne aero, niewypał dx10 i paint? litości!)

Żeby się przekonać, który folder ile zabiera MB/GB możesz sprawdzić programem... na pewno jakiś znajdziesz bo jest tego troche (np. "Tuneup Disk Space Explorer")
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szalmar

Post autor: szalmar » 3 maja 2009, 10:05

Re: niecałe 2giba wolnego na C:

A mogłbym jakoś rozszerzyć tą partycje?
Bo narazie z poziomu 'zarządzania dyskami' nie mogę.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 3 maja 2009, 11:49

Re: niecałe 2giba wolnego na C:

Czy już sprawdziłeś co konkretnie zajmuje Ci tyle miejsca skoro zadajesz takie pytanie?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Mikolaj.

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 470

Rejestracja: 5 sie 2007, 17:58

Post autor: Mikolaj. » 3 maja 2009, 21:02

Re: niecałe 2giba wolnego na C:

Ja bym ci radził zdefragmentować dysk i zobaczyć czy pomoże "odzyskać" choć trochę miejsca na dysku.
Dell XPS 1530 | 15.4" WXGA+ | Tuxedo Black | T8300 2,4GHz | 3GB RAM | GeForce 8600 256 DDR3 | 160GB Hard Drive | Bluetooth | 9-cell Battery | Genuine Vista Ultimate |
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 3 maja 2009, 21:06

Re: niecałe 2giba wolnego na C:

Mikolaj. pisze:Ja bym ci radził zdefragmentować
Defragmentacja? A czym jest defragmentacja?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szalmar

Post autor: szalmar » 15 lip 2009, 18:13

Re: niecałe 2giba wolnego na C:

Dzis sytuacja jest krytyczna. Mozna sobie normalnie zaktualizowac Viste do SP2, a tu (cenzura), 2 giga wolnego wiec sie nie zainstaluje aktualizacja. Najłatwiej jest rozszerzyc partycje majac wolne miejsce, ale ja nie moge.
Interesuje meni dysk1 i rozszerzenie C: o te 4 giga wolnego co tam jest, ale nie moge chyba ze wzgledu na ta ciemnozielona linie, bo jest to ten sam wolumin co G: . Da sie to jakby wypiąc stamtad? >.<
Obrazek

Za chwile sprobuje tego Tune Up i dopisze Editem.
niestety Windows zajmuje 20Giga ;/
Obrazek
Pierd****e bzdury od windows movie maker'a zajmuja ze 850MB.
TuneUp zaproponoawlo wylaczenie hibernacji. Wyłaczylem, zyskałem 2 giga, ale to dalej za mało mam teraz 3,25Gb wolnego.
Kolejne 1,1 Giga zyskałem na czyszczeniu.
Dzieki Maciek za swietny program.
Ale teraz intryguje mnie to, że nie moge rozszerzyc tej partycji.