WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Gdy szukasz lub masz problem z jakimś programem.

<<

Robertinho

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1226

Rejestracja: 12 gru 2006, 21:37

Skype: bercik.93

Lokalizacja: Radostowice

Post autor: Robertinho » 3 sty 2010, 14:18

WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Dzisiaj Iwan zaproponował mi bliższe przyjrzenie się komunikatorowi WTW. Twórcy podkładają jeszcze drugą nazwę - WTF (popularny skrót w świecie Internetu, w tym przypadku kierowany do sytuacji w najbardziej popularnych komunikatorach).

Grupa 3 osób (której dowodzącym jest kaworu) napisało program, który ma być odpowiedzią na inne twory do komunikacji (szczególnie na nowe GG). Stawiają przede wszystkim na szybkość, prosty wygląd oraz brak reklam. Nie spotkamy się tutaj z telewizją, radiem i innymi niepotrzebnymi według nich dodatkami tylko z prostą komunikacją.

Komunikator obsługuje sieci tlen.pl , gadu-gadu (wraz z długimi opisami, awatarami, nowymi stanami) oraz XMPP. Do tego możliwość wysyłania maili, przesyłania plików pomiędzy sieciami oraz bramkę SMS.

Pomyślałem, że to będzie jakiś bardzo okrojony komunikator, brzydko wyglądający, z masą błędów i niedociągnięć. Jednak myliłem się.

Na stronie autorów mamy do wyboru dwie instalacje: online i offline. Pierwsza posiada instalkę o wadze 158KB i reszta danych jest pobierana z serwera. Druga opcja to instalator ważący trochę ponad 8MB i po jego pobraniu do instalacji nie jest potrzebny Internet.

Po instalacji tworzymy profil. Następnie możemy szybko i łatwo dodać sieci tlen.pl i gadu-gadu. Możliwy jest eksport i import kontaktów.

Obrazek

Obrazek

Po skonfigurowaniu ukaże nam się lista kontaktów. Tutaj moje miłe zaskoczenie - ładnie wygląda, estetycznie, bez przesadyzmu.

Obrazek

Możemy komfortowo i szybko zmieniać statusy, opisy.

Obrazek

Obrazek

Komunikowanie się z innymi osobami jest dość wygodne. Mamy do dyspozycji jedno okno z paskiem na którym możemy przełączać się między innymi rozmowami. Minusem tutaj jest dla mnie brak innego koloru tła dla osoby z którą się rozmawia. Warto dodać, że program nie posiada dźwięków. Wprawdzie gdy podczas konwersacji ktoś wyśle do nas wiadomość, to miga nam na dolnym pasku ikona rozmowy. Myślę jednak, że jakieś proste dźwięki by się przydały.

Obrazek

Program jest aktualizowany przez twórców. Co około tydzień wychodzą nowe buildy.

Myślę, że komunikator godny polecenia. Szybki, prosty, bez zbędnych bajerów aczkolwiek nie prymitywny. Jako, że mój komputer to nie rakieta to w sam raz dla moich potrzeb.

Linki:

Oficjalna strona komunikatora:

Kod: Zaznacz cały

http://www.k2t.eu/wtw/
Więcej screenów zrobionych przez twórców (te wyżej są moje, w linku mogą być trochę nieaktualne jak wspominają autorzy):

Kod: Zaznacz cały

http://wtw.sajuuk.eu/wtwSCR/
Forum ekipy z działem o WTW:

Kod: Zaznacz cały

http://forum.k2t.eu/


<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 3 sty 2010, 14:40

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

WTW z zamierzenia ma być lajtowym Tlenem. Chyba mu to wychodzi nawet :). I nawet dobrą integrację z Blipem ma.
Sam przerzuciłem się z irytującego AQQ na WTW dobry miesiąc temu i nie narzekam. Faktem jest, że program jest na razie w fazie początkowej rozwoju, zawiera trochę błędów, mało wtyczek, ale jest szybki.

PS. A Iwanowi poleciłem go ja rano, jak wyzywał na Tlena xD
Semper in altum
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 3 sty 2010, 15:40

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Na stronie WTW jest napisane co dana sieć może robić w tym komunikatorze. I w gadu-gadu nie wspomnieli nic i przesyłaniu plików i obrazków :zdziwko:.
Może na razie ich nie posiada, ale jak napisał bartekmp, jest to początkowy jego rozwój. Nie wykluczone, że w następnych wersjach ujrzymy wysyłanie/odbieranie plików i obrazków w sieci GG.
Wielka szkoda, że również XMPP tego nie posiada.
<<

Robertinho

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1226

Rejestracja: 12 gru 2006, 21:37

Skype: bercik.93

Lokalizacja: Radostowice

Post autor: Robertinho » 3 sty 2010, 16:06

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Wysyłanie obrazków do Tlena nie zadziałało u mnie. Nie wiem jak z gadu-gadu. Przesyłanie poprzez WTW (test ja - Iwan ;) ), jeżeli chodzi o obrazki wypadło pozytywnie.

Iwan (a raczej Bartek) znalazł sposób na dźwięki w WTW:

Kod: Zaznacz cały

http://wtwblog.jogger.pl/2009/10/07/wtw-dzwieki-powiadamiania/
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 3 sty 2010, 16:29

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Kod: Zaznacz cały

http://wtwblog.jogger.pl/2009/12/10/wtw-metamorfoza/
A tutaj możliwości zmiany wyglądu WTW (żeby pobierać pliki z linków na tym blogu, trzeba zarejestrować się na forum WTW).
Semper in altum
<<

szalmar

Post autor: szalmar » 3 sty 2010, 18:09

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Poczekam az bedzie troche stabilniejszy, to może się przerzuce z mojego AQQ'lca, ktory chwilami strasznie mnie irytuje (wywala mi sie 1 blad na sekunde, jak jakeigos tam emotka z GG dostane ; O ! i tych bledow w nieskonczonosc na caly ekran ) ; )
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 3 sty 2010, 18:24

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

(wywala mi sie 1 blad na sekunde, jak jakeigos tam emotka z GG dostane ; O ! i tych bledow w nieskonczonosc na caly ekran ) ; )
Przyczyną jest kampania reklamowa M&M za pomocą emotek :dobani: . Jest kilka rozwiązań, żadne nie do końca satysfakcjonujące, a akurat Oconnel jest niedostępny :)

WTW aka. WTF nie podoba mi się. Jak dla mnie zbyt prosty. Lubie mieć wszystko w jednym miejscu, ale to "wszystko" mogę sam dobierać co mi potrzeba. Taką możliwość daje mi AQQ, więc dlatego na Windowsie z niego korzystam, a i reklamy nie są natarczywe :)
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

Ignac

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 316

Rejestracja: 15 lip 2008, 23:13

Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: Ignac » 3 sty 2010, 19:17

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Ja po przeczytaniu postanowiłem, że wypróbuję. Pasuje mi prostota tego komunikatora i mała zasobożerność. Mój komputer również nie jest najnowszy więc WTW jak najbardziej mi leży. GG natomiast z każdą kolejną odsłoną coraz bardziej mnie irytuje :dobani:
Ostatnio zmieniony 5 sty 2010, 21:24 przez Ignac, łącznie zmieniany 1 raz.
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 3 sty 2010, 19:20

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

ignacq133:
Strona domowa WTW pisze:Komunikator jest pisany i optymalizowany pod katem szybkości działania, nie oczekujmy więc, że ma mały apetyt na pamieć fizyczną (choć szczególnie wielkiego też nie przejawia).
Nie chce Cię przeciwstawiać odnośnie komunikatora WTW. Jednak, jeżeli na prawdę chcesz małe zużycie zasobów polecam AQQ :) Po 4 godzinach zużywało tylko 25MB ramu i w dodatku w miarę szybko działa ;)
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 3 sty 2010, 19:23

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Tom, no way, AQQ leci w kulki, teraz chcą dołożyć więcej badziewnych reklam. Poza tym 25MB RAMu to ci chyba ekran startowy je, u mnie AQQ z wtyczką GG i Blip jadło 68MB. WTW przy włączonym wszystkim co się da je tylko 36MB.
Semper in altum
<<

Robertinho

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1226

Rejestracja: 12 gru 2006, 21:37

Skype: bercik.93

Lokalizacja: Radostowice

Post autor: Robertinho » 3 sty 2010, 20:18

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Dokładnie, kiedyś siedziałem na AQQ - nie wrócę bo było za obciążające. Tlen zdecydowanie był lżejszy. Aktualnie z moich doświadczeń najmniej zbiera właśnie WTW.

Gdyby AQQ nie pożerało mi tak kompa to bym przy nim pozostał i nie rozglądał się za nowym, bo bądź co bądź miał wszystko co potrzebne plus dodatki. Tak się składa, że mam na komputerze też AQQ i mam porównanie.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 3 sty 2010, 21:56

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Od ponad 5-6 lat używam Tlena (Windows, Linux), zainstalowałem Windowsa 7 i okazało się, że Tlen 6 przestał się uruchamiać, mimo wielkich bojówz nim o to. W tej chwili Tlen 6 nie będzie dalej rozwijany, a Tlen 7 jest w trakcie nieustającego procesu tworzenia. Więc pod Windowsem stanęło na tym, że zostałem bez komunikatora, dopóki nie zainstalowałem WTW (zaimportował ponad 5 letnie archiwum rozmów a Tlena!!!). I tak od kilku miesięcy używam sobie WTW (piekielnie szybki, stabilny, szybko rozwijany i ma wszystko co dobry komunikator powinien mieć) w oczekiwaniu na finalną wersję Tlen 7. Dodatkowo podoba mi się poczucie humoru autorów WTW :)

Jeżeli macie monitor LCD to włączcie sobie wygładzanie czcionek na liście kontaktów WTW narzedzia>opcje>lista kontaktow>anty-alias>clear type ;)

Do AQQ miałem 3 podejścia. Za każdym razem trafiałem na jakieś bugi AQQ które uniemożliwiały mi korzystanie z tego programu (całkowicie!). To łączenie przez proxy nie działało, to wolno się uruchomiał, wolno reagował (mimo tego że niby cały czas jest poprawiana szybkość AQQ to nadal był za wolny), to interfejs mi nie odpowiadał (i co z tego że są wtyczki?), więc dałem sobie spokój całkowicie z AQQ. Aqq przypomina mi mocno Allplayera, niby dużo dobrych funkcji, ale zawsze coś nie jest do końca dopracowane.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 5 sty 2010, 20:17

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Aqq ostatnio całkiem się posypało w związku z nowymi reklamami wprowadzonymi przez sieć gg. Gdy piszę z osobami posiadającymi gg, aqq się wykrzacza.
Mimo jakiś połowicznych rozwiązań typu

Kod: Zaznacz cały

http://aqqnews.komunikatory.pl/newsy/1-home/83-problemy-z-wtyczka-ggnet
jednym działa innym nie, a ja nawet nie próbując pobrałem gg10 :kwasny: niezbyt zadowolony jestem. Chyba czas wypróbować jakiś nowy komunikator dobrze, że ktoś zareklamował WTW. Pobiorę, zobaczę, ocenię :D
Ten sam błąd no to dalej zmuszony jestem używać gg ...
<<

bartekmp

Awatar użytkownika

Mega Hiper Ultra Prof. Świata

Posty: 1841

Rejestracja: 14 maja 2006, 18:52

Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartekmp » 5 sty 2010, 20:56

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

welll1 niemożliwe, żeby był ten błąd. WTW nie obsługuje emotikon bez doinstalowania odpowiedniej wtyczki :)
Semper in altum
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 5 sty 2010, 22:00

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

No to nie wiem. Możliwe, że coś z wtyczką do obsługi dźwięków mi nie wyszło. Ogółem olewam ten komunikator nie przypadł mi do gustu :D Może jak bardziej się rozwinie skuszę się na ponowne sprawdzenie.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 5 sty 2010, 22:45

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

welll1 pisze:Ogółem olewam ten komunikator nie przypadł mi do gustu :D Może jak bardziej się rozwinie skuszę się na ponowne sprawdzenie.
A czego Ci w nim brakuje?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 6 sty 2010, 00:16

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Wygody wygody i wygody :D
a tak na poważnie zbyt leniwy jestem żeby bawić się w jakieś biblioteki, wtyczki itp żeby uzyskać dźwięk gdy przychodzi do mnie wiadomość, już pomijam fakt, że same wtyczki mają badziewną stronę/bloga czy jak to nazwać i niezbyt podoba mi się to rozwiązanie. Klikając w linki miałem krzaki, musiałem pomyśleć chwilę jak pobrać bibliotekę i wtyczkę. Jedynie co mi się normalnie pobrało to dźwięki z aqq ( mam aqq zainstalowane :P ale już mniejsza o to). Dla mnie to są wady tego programu. Dość spore, bo o ile ja sobie jakoś poradziłem tak pierwszy lepszy Kowalski wyklnie to i usunie.
Prawda jest taka, że komunikator ten, jak sami autorzy i wielu innych użytkowników stwierdziło jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju i trafiają mu się pewne nieudogodnienia. Dlatego jak już udało mi się go skonfigurować to stwierdziłem, że nie chcę przyzwyczajać się do tego komunikatora. Póki jest w takiej fazie rozwoju i oferuje takie rozwiązania z dodatkami to ja nie widzę sensu w ciągłej zabawie w doinstalowywanie funkcji które są dla mnie standardem :]
Więc jeśli mam wybierać ...
jako że wszyscy moi znajomi używają protokołu gg do komunikacji więc najmniej problemowe jest samo GG10 można narzekać na reklamy, szybkość, wygląd, masę dupereli, nie wiem nawet czy wtyczki ma :P ale instaluję i działa na tyle żeby klikać do każdego.
Odkąd pamiętam zawsze używałem AQQ i ten komunikator jest mi najbardziej znany. Przyjemny wygląd, masa wtyczek udogodnień i każdy może dostosować go do swoich potrzeb w banalny sposób. Od miesiąca chyba nie mogę go używać bo autorzy GG wprowadzili reklamę orzeszków w czekoladzie które powodują wysypanie się wtyczki odpowiedzialnej za protokół gg. Oczywiście można kombinować zrobić downgrade wtyczki, wyłączyć emotki co też ogranicza występowanie błędu ale po co ? Ja ściągam, ja instaluję i ja wymagam. Nie po to mam gotowy program żeby męczyć się nad jego prawidłowym działaniem. To tyczy się aktualnej wersji WTW oraz AQQ. Tlena osobiście nigdy nie próbowałem, może gdy GG10 mnie bardziej zirytuje to wezmę się za test komunikatorów. Póki co czekam aż w AQQ zostanie poprawiona wtyczka do gadulca. Wiem Maćku że masz "manie" przekonywania do swoich racji :rotfl: ale racja jest jak D każdy ma swoją.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 6 sty 2010, 08:50

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

same wtyczki mają badziewną stronę/bloga czy jak to nazwać
Słowo którego Ci brakuje to "forum" :hyhy:
Wiem Maćku że masz "manie" przekonywania do swoich racji ale racja jest jak D każdy ma swoją.
Tak każdy ma swoją racje w przedszkolu. A taki poziom zostawmy dzieciom, a stosujmy coś czego uczą na dalszych etapach "wtajemniczenia" edukacyjnego - dyskusji (która polega m.in. na podawaniu argumentów, przy okazji pozdro dla Śledzika :D).

Update:
Z ciekawości przetestowałem sobie 2 wtyczki do dźwięków i emotek autora "adriana", które znalazłem na forum WTW:

Kod: Zaznacz cały

http://forum.k2t.eu/pozostale-wtyczki/emots/
http://forum.k2t.eu/pozostale-wtyczki/sounds/
(download: http://www.adrian12.w.tkb.pl/wtw2/)
Instalacja prosta: pobrać, rozpakować i wrzucić do folderu z wtyczkami, aktywować w ustawieniach. Wgrałem zestaw emotków z IPB (pobrać i rozpakować), a nad dźwiękami który wybrać się jeszcze zastanawiam (bo ogólnie mi chyba jednak nie potrzebne). Każdy kto ma rozumu więcej niż średnia krajowa powinien dać sobie bez problemu radę, a reszta jest na tyle głupia że i tak nie wie o istnieniu czegoś innego niż oryginalny klient GG (w przedszkolu dzieci mówią przy tym: "jednak to tylko moja opinia i nie musisz się z nią zgadzać" :krzeslem: )
Ostatnio zmieniony 6 sty 2010, 09:31 przez Maciek, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: przetestowałem sobie wtyczki do emotów i dźwięków
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 6 sty 2010, 13:20

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Kod: Zaznacz cały

http://wtwblog.jogger.pl/2009/12/10/wtw-metamorfoza/

to raczej forum nie jest.
Ja podałem argumenty które nie są za tym programem i dzięki im nie odpowiada mi WTW.
Więc nie wiem po co nawiązanie do przedszkola.
Z wyborem programów jest różnie wiele zależy od gustu, przyzwyczajenia i zapału danej osoby. Więc jeśli nie chcę tego programu to go nie użyję bo mi nie pasuje. Takich przykładów jest mnóstwo. Twierdzisz że WTW jest lepszy ok. Ale to Twoje zdanie. I w tym wypadku nie można porównać tego do np. konfliktu przeglądarek, systemów, antywirusów. Bo tam sprawa jest bardziej oczywista i udowodniona przez znakomitą większość internautów. Dowody choć oczywiste i tak nie mają szans z dobrą reklamą czy marketingiem. Jeśli inny produkt jest bardziej popularny to i tak będzie używany. Skrajności to IE gdzie wiadomo że FF, Opera czy Chrome są bezpieczniejsze, szybciej rozwijane itd, ale wiele programów dla firm wymaga korzystania z tej przeglądarki bo są kompatybilne tylko z nią, sam fakt że jest domyśle w Windowsie (który swoją drogą też jest "gorszy" od Linuksa, a mimo to rządzi i dzieli na rynku) sprawia, że większość nawet nie wie o istnieniu innej przeglądarki, a jak wiedzą to i tak po co im to.
O ile przeglądarka to dla mnie przede wszystkim bezpieczeństwo i szybkość tak różnice w wydajności między komunikatorami są tak małe, że nie przykładam do nich wagi. Do klikania wiele nie trzeba, więc bardziej cenię sobie wygodę i przyzwyczajenie w tym przypadku. Chyba to tyle ode mnie w tym wypadku :]
No i jeszcze nawiązanie do samego GG jaka część osób korzystająca z protokołu gg używa alternatywnych programów typu aqq tlen czy wtw? No właśnie znikoma. Wszystko zaczyna się od tego, że masz neta, jak masz neta wypada w Polsce mieć GG ( to taki uproszczony schemat jaki zaobserwowałem wśród osób które od niedawna mają styczność ze stałym łączem w swoim domu) No i teraz który początkujący zainstaluje sobie WTW dla przykładu? Normalne ludzie pytają się czy masz gg/numer gg. Nie jakiego programu używasz. Dla większości protokół gg to tylko i wyłącznie program GG. Więc jak już raz zainstalują tak jest, o ile samo się nie upomni lub nie zmusi do aktualizacji. Ja zrezygnowałem bardzo dawno z GG bo spodobały mi się wtyczki do AQQ sprawdzanie pisowni, obsługa programów muzycznych itd. Mi AQQ pasuje i jak najbardziej odpowiada.
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 8 sty 2010, 19:52

Re: WTW - multikomunikator inny niż wszystkie.

Może trochę późno pisze, ale jakoś nie miałem czasu. Co do mojego poprzedniego posta na temat AQQ - Cofam wszystko!
Dzisiaj zainstalowałem WTW. Od razu uśmiech na twarzy przy instalacji (od autorów teksty :D ). Po uruchomieniu WTW i jakimś czasie WTW zjadało jedynie 8 MB RAM'u, AQQ też podobnie ( z kilkoma wtyczkami ), ale przy WTW jest jak żółw, gdzie WTW to F1. Zauważyłem w jakim siedzę "nieczystościach"... kiedyś był to dobry komunikator, teraz robi się według mnie kombajn podobny do GG i sam zapatrzony trochę byłem w ten komunikator nie patrząc co się dzieje na rynku komunikatorów :zawstydzony: Na WTW nie przejdę (jakiś zbyt lajtowy dla mnie, a może po prostu mi się nie podoba jego wygląd), ale zacznę się szybko oglądać za alternatywą dla Windowsa, bo na Linuksie Tlen daje rade jak na razie :D
Ostatnio zmieniony 8 sty 2010, 20:46 przez Maciek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ach te przekleństwa
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...