Opera 10/11 - premiera najszybszej przeglądarki

Gdy szukasz lub masz problem z jakimś programem.

<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 2 mar 2010, 09:30

Opera 10/11 - premiera najszybszej przeglądarki

Tak jak przewidywałem, po wielu wydaniach testowych dzisiaj ma miejsce premiera Opery 10.50.

Obrazek

ObrazekObrazek

Key features of the Opera browser include:
Speed: Opera is known as the "fastest browser on Earth" and the latest version wins in open speed tests.
Security: Opera has the strongest security record among all the leading Web browsers.
Opera Turbo: Boost your speed on slow networks with our powerful servers to get you Web pages faster.
Visual tabs: Drag the handle underneath the tabs to reveal thumbnails of your open Web pages.
Customizable Speed Dial: Get easy access to your favorite sites every time you open a new tab.
Opera Link: Synchronize your Speed Dial, bookmarks, notes and other useful data across all your devices.

Pobierz:

Kod: Zaznacz cały

http://www.opera.com/browser
Od razu polecam wgrać skórkę Z1-Glass do nowej Opery, bo jest rewelacyjna:

Kod: Zaznacz cały

http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=9281
lub też Z1-TEN tego samego autora:

Kod: Zaznacz cały

http://my.opera.com/Z1-AV69/blog/2010/02/15/z1-ten-2-50
UWAGA: obie skórki są tylko dla Windows vista i 7!

Znalazłem poważny bug:
- fałszywy alarm: błąd występował tylko na moim komputerze


Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Tom

Awatar użytkownika

Profesor Świata

Posty: 820

Rejestracja: 19 gru 2005, 16:36

Post autor: Tom » 2 mar 2010, 19:00

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Aktualnie nie mam możliwości sprawdzenia (a z Windowsa nie mogę znaleźć odnośnika dla Linuksów). Więc, czy wersja Final wyszła również na Ubuntu, czy nadal jest to Alpha/Beta?
Tutaj miała być jakaś mądra sentencja, ale Tom'owi się nie chciało...
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 2 mar 2010, 22:49

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Na Linuksa jeszcze nie ma, najnowsza stabilna wersja na ten system operacyjny to 10.10. Natomiast 10.50 dostępna będzie wkrótce.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 3 mar 2010, 16:03

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej


Nic dodać, nic ująć.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Yogi

Średnio zaawansowany

Posty: 55

Rejestracja: 3 gru 2006, 23:07

Post autor: Yogi » 3 mar 2010, 16:57

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Jestem użytkownikiem Opery (póki co 10.10). Moim zdaniem interfejs jest trochę dziwny (pewnie to kwestia przyzwyczajenia). Wersję 10.50 widziałem tylko parę minut, ale na XP nie wygląda powalająco (na Win7 dużo lepiej).
Mam pytanie do użytkowników Opery 10.50. Czy da się ustawić skróty do stron na pasku poniżej toolbara (z elementami Plik, Edycja, Widok itp... jak to jest w Operze 10.10)?
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 3 mar 2010, 17:43

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Yogi pisze:Czy da się ustawić skróty do stron na pasku poniżej toolbara (z elementami Plik, Edycja, Widok itp... jak to jest w Operze 10.10)?
Klikasz na duże logo O w lewym górnym rogu i zaznaczasz Pokaż pasek menu, mniemam, że o to ci chodzi.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 3 mar 2010, 18:01

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Yogi pisze:Czy da się ustawić skróty do stron na pasku poniżej toolbara (z elementami Plik, Edycja, Widok itp... jak to jest w Operze 10.10)?
W tej kwestii nic się praktycznie nie zmieniło (oprocz tego ze górne menu zostalo domyslnie ukryte ala Chrome, tylko że jest lepiej wykonane niż tam).
1. O>Dajesz pasek menu (wtedy bedzie widac menu plik,edycja...)
2. Włączasz pasek osobisty z menu widok i na nim umieszczasz skróty do stron.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 3 mar 2010, 19:15

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Zmiany w nowej wersji zauważalne :) Podoba mi się nowy górny pasek, który zajmuje mniej miejsca. Strony wczytują się trochę szybciej. Usługi Unite, Turbo, Link działają bez zarzutu. Tak trzymać!
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 5 mar 2010, 21:51

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Dziwi mnie, że posiadając Operę 10.10 nie informuje ona o dostępnej wersji 10.50, nawet przez ręczne sprawdzenie aktualizacji.

@down
Gdy zostaje wydana nowa wersja Firefoksa, to na następny dzień (lub nawet za kilka godzin) wszyscy użytkownicy mogą zaktualizować starszą wersję. I to chyba jest również powodem wolnego działania przeglądarki. Tak samo te aktualizacje, często zawieszają się. Na przykład u mnie w szkole aktualizowałem Firefoksa, niestety trzeba było już wychodzić z klasy, więc chciałem przerwać. Niestety, nie dało się, po naciskaniu przycisku zatrzymaj w ogóle nie reagowało hehe. Aktualizacja nie szła dalej jak i nie zatrzymała się :rotfl:. Musiałem awaryjnie wyłączyć Firefoksa, ale po jego ponownym uruchomieniu dalej samo chciało pobrać na siłę tą aktualizację hehe. Musiałem zrobić restart komputera, aby wróciło do normy, czyli anulowało się naprawdę.
Ostatnio zmieniony 6 mar 2010, 14:10 przez szpon, łącznie zmieniany 1 raz.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 6 mar 2010, 09:55

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Stopniowo będzie informować wszystkich o dostępnej aktualizacji. Zastanów się co by się stało gdyby w tym samym czasie miliony osób zaczęło pobierać aktualizację, i wyciągnij wnioski.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Yogi

Średnio zaawansowany

Posty: 55

Rejestracja: 3 gru 2006, 23:07

Post autor: Yogi » 6 mar 2010, 14:01

Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Rzeczywiście, wszytko działa jak należy. Widoczne jest duże przyspieszenie działania w stosunku do wersji 10.10. Skórka na XP jest nawet ładna, chociaż wolałbym zobaczyć tą przeźroczystą ;). Fajnie rozwiązane są prywatne karty. Nie trzeba przechodzić "całą przeglądarką" w ten tryb, tylko można otworzyć osobną prywatną kartę. Moim zdaniem bardzo udana wersja.

Póki co nie narzekam, lecz jest jedno ale (które poniekąd tyczy się wersji 10.10 również). Chodzi o Flasha i jego obsługę. Na facebooku jest taka gra (restaurant city). Gdy ją odpalę, to wiesza mi się przeglądarka, wszystko drastycznie zwalnia. Na innych aplikacjach flash nie jest tak źle, ale również widoczne jest zwolnienie. Na firefoksie jest wszystko OK. Nic się nie wiesza, można normalnie przeglądać inne strony przy włączonej aplikacji flash. Póki co, nie przeszkadza mi to, bo akurat nie często odpalam flasha, ale mimo to powinno jednak to lepiej działać.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 6 mar 2010, 16:51

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Kto jeszcze nie pobrał oficjalnej wersji finalnej 10.50 sugeruje pobrać od razu najnowszą wersję testową:
Silnik:
aktualizacja Carakan: Kilka poprawek stabilności
Poprawka stabilności Zakładek
Poprawiony wyciek pamięci związany z wtyczkami
Fixed Bug CORE-27582 "lang header attribute not always considered when selecting a font"
Fixed Bug CORE-28233 "DD-WRT Router's admin unuseable with Opera 10.5 Beta2"
(trochę przetłumaczone ode mnie). To są zmiany dla wersji windowsowej, niewiele, pewnie dlatego że ekipa zajmująca się programowaniem wersji Windowsowej udała się w końcu na zasłużony urlop ;)


Zdaje się że już czytałem jak ktoś zgłaszał problem z jakimiś grami na facebooku. Jak znajde czas to napiszę jakie ciekawe bugi znalazłem do poprawienia :]
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Ignac

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 316

Rejestracja: 15 lip 2008, 23:13

Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: Ignac » 6 mar 2010, 21:24

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Opera jak zawsze dała radę z przeglądarką. Ten bug z flashem, na szczęście mi aż tak bardzo nie przeszkadza, bo nie korzystam z niego zbyt często. Wersja 10.50 jest zauważalnie szybsza od od 10.10, nowy image jest super no i nie ma chyba jakichś poważniejszych bugów. Oby tak dalej.
<<

Robertinho

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1226

Rejestracja: 12 gru 2006, 21:37

Skype: bercik.93

Lokalizacja: Radostowice

Post autor: Robertinho » 6 mar 2010, 22:12

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Jako osoba, która z Operą jest już jakiś czas to jestem zadowolony. Szybciej działa, z flashem większych problemów nie ma.

Z wyglądem mam małe problemy bo po zainstalowaniu każdej skórki na górnym pasku pojawia się tak choćby standardowy kolor, niebieski jak z Windowsa zamiast np. łagodnego gradientu z nowego theme. Jakoś z tym żyję.

Podoba mi się nowe rozwiązanie szybkie wyszukiwania. Przyciemnianie obszaru, którego nie szukam wywołało lekki uśmiech na twarzy.

Czekam cały czas coraz to większe wsparcie niektórych stron, aplikacji Internetowych dla tej przeglądarki. Przykładem może być Google Wave, które żeby działało poprawnie musi być odpalane poprzez 3 przeglądarki - Chrome, Firefox i Safari. Szkoda, szkoda.

Cały czas próbuję znaleźć sens w miniaturkach stron w pasku kart, niedawno to włączyłem i dalej jest to dla mnie mało przydatne. Mimo to nie można tego zaliczyć do wady.
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 6 mar 2010, 23:01

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

jak dla mnie ma problem z czytaniem wiadomości na wp.pl - znaczy czyta je ale bardzo długo wczytuje w porównaniu chociażby do FF'a - mam obie zainstalowane na kompie i częściej już kożystam z Opery ale ten malutki błąd na wp.pl mnie trochę dokłucza

EDIT: a i jeszcze jedno dla czego podkropkowuje mi prawie wszystkie wyrazy na czerwono?
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

Ignac

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 316

Rejestracja: 15 lip 2008, 23:13

Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: Ignac » 6 mar 2010, 23:46

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Może nie masz zainstalowanego polskiego słownika? Ja tak miałem w anglojęzycznej wersji RC i musiałem zainstalować polski słownik.
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 7 mar 2010, 01:06

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

dzięki już słownik działa XD
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 9 mar 2010, 10:38

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

specjalnie w nowym poście!!!
"Specjaliści od zabezpieczeń ostrzegają przed poważnym problemem z ochroną przeglądarki Opera, który pozwala na zdalne wykonanie dowolnego kodu w systemie użytkownika.
Umieszczając fałszywe dane w nagłówku HTTP, potencjalny napastnik może wywołać błąd przepełnienia bufora, a w konsekwencji uruchomić dowolny kod. Firma Secunia potwierdziła obecność luki w najnowszej wersji Opery (10.50) dla Windows. Zdaniem jej ekspertów wadliwe mogą być również inne wersje browsera.

Obejście

Jako środek zaradczy zaleca się odwiedzanie tylko zaufanych witryn i klikanie wyłącznie zaufanych odnośników albo zmianę przeglądarki do czasu przygotowania łat przez producenta, firmę Opera Software.

Rozwiązanie

Nie istnieje jeszcze rozwiązanie problemu. Według serwisu Register producent zapowiedział już odpowiednią łatę, choć nie ma nawet pewności, czy w ogóle jest możliwe wykorzystanie usterki przy włączonej blokadzie wykonywania kodu w przestrzeni danych."

ups - nie brzmi to najlepiej
źródło

Kod: Zaznacz cały

http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Grozna-luka-bezpieczenstwa-w-Operze,wid,12052187,wiadomosc.html?ticaid=19c6b
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 10 mar 2010, 15:37

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

Najnowsza analiza popularności przeglądarek przeprowadzona przez firmę analityczną StatCounter.

Kod: Zaznacz cały

http://gs.statcounter.com/#browser-eu-daily-20100221-20100309
IE posiada około 45%, Firefox gdzieś 38% a Opera 4% :mur:.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Topic author

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 10 mar 2010, 22:04

Re: Opera 10.50 - premiera najszybszej przeglądarki internetowej

No i? Jakieś wnioski?
Popularność nie jest wyznacznikiem jakości. Również mądrość jest przywilejem nielicznych.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"