Informatyka na polibudzie - kilka pytań

Pogaduchy na każdy temat. Siadaj, gadaj i opowiadaj! ;)
W tym dziale nie są zliczane posty!

<<

Dragon2006

Awatar użytkownika

Topic author

Profesor

Posty: 726

Rejestracja: 14 lut 2006, 16:03

Lokalizacja: Grodków

Post autor: Dragon2006 » 7 mar 2010, 18:20

Informatyka na polibudzie - kilka pytań

Cześć wszystkim ;)
Jestem w LO; kierunek: mat-fiz-inf. Na wstępie zaznaczam, że zawsze szło mi lepiej z polskiego czy historii niż z matmy ;D Ale wybrałem mat-fiz-inf, głównie ze względu na to INF. Żarcik, wiadomo, że na tym kierunku w LO nie będzie specjalnie dużo jakiejś zaawansowanej informatyki.. A że dość dobrze się uczę, odpadało jakieś tam technikum, oczywistym był dla mnie wybór LO, w którym ciekawszego kierunku nie było. W każdym razie po tym kierunku mogę iść praktycznie na każde studia, nie jest to bardzo istotne. W każdym razie nie do tego zmierzam. Od dziecka "bawię się" komputerem :D. Nie mam oczywiście na myśli grania po nocach :rotfl:. Robiłem już kilka stron internetowych, próbowałem pisać programy w Basicu i Delphi (z książek z Heliona, "ABC .." itp), jednak wszystko to było amatorstwo, nie zagłębiałem się w to szczególnie.

Przyszłość chcę wiązać z informatyką, to mnie kręci i mam satysfakcję jak coś fajnego zrobię, czuję się super pracując przy kompie ; ). Dlatego właśnie jestem na mat-fizie.

Trzeba zacząć myśleć co będzie po Liceum, choćby po to, żeby zdecydować co i na jakim poziomie napisać na maturze. Z rad rodziny, znajomych myślę o Politechnice, konkretnie Wrocławskiej. W tym momencie mam kilka pytań:
-jak przebiegają studia: tj. jakie i kiedy wybiera się specjalizacje i czego uczy się przed ich wyborem ?
Początkowo myślałem o programowaniu, ale to jednak żmudna robota... szczerze to nie mam pojęcia jakie tam są specjalizacje (czy tam kierunki), słyszałem o grafice, programowaniu, zarządzaniu... Tak jak pisałem wyżej, próbowałem ogarniać podstawy programowania, jednak to nie dla mnie. Grafika też odpada. Może coś z sieciami ? Nie mam pojęcia, proszę kogoś kto wie lub może studiował o radę :)
-matura z jakich przedmiotów będzie mi potrzebna: czy bardzo potrzebna jest rozszerzona matma, czy z podstawową też bym się dostał ? I co z fizyką? Czy muszę zdać ?
P.S.: Matmę rozszerzoną dałbym radę napisać, ale tylko wtedy, gdy będę mieć świadomość, że naprawdę dużo mi to pomoże przy dostawaniu się na polibudę. Co do fizyki: rozszerzony na pewno odpada, ale czy wypadałoby zdać chociaż podstawową idąc na politechnikę?
-czy są jeszcze jakieś dodatkowe przedmioty które wypada zdać? Co z maturą z informatyki ? Na ile jest trudna i czy po 3 latach LO mam szansę zdać i na jakim poziomie ?

Z góry dzięki za odpowiedzi : - )


<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 7 mar 2010, 19:17

Re: Informatyka na polibudzie - kilka pytań

ja Ci odpowiem na temat specjalności. Nie wiem, jak to jest konkretnie na PW, ale ogólnie jest tak, że najpierw wybierasz kierunek, potem ewentualnie (zależnie od kierunku, ale zazwyczaj się wybiera) specjalność. U mnie najpierw wybierało się nurt, a teraz dopiero specjalność, więc u mnie to wygląda tak: metalurgia>techniki wytwarzania>odlewnictwo. Nie radziłbym się też napalać na jakieś konkretne specjalności, bo może się okazać, że nie ma wystarczającej liczby chętnych i Ci jej nie otworzą.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 8 mar 2010, 12:42

Re: Informatyka na polibudzie - kilka pytań

Więc tak na pulibudzie punktowane najwyżej są kolejno rozszerzona matma, rozszerzona fizyka / chemia / informatyka, matma fizyka, chemia i informatyka. Polski i język obcy to raczej sprawy drugorzędne i wystarczy, że po prostu zdasz je na podstawowym poziomie w miarę przyzwoicie. Co do tego co musisz zdawać żeby się dostać.... no to pytanie nikt Ci nie odpowie bo co roku zmienia się próg punktowy. Można tylko orientacyjnie stwierdzić ile potrzebnych punktów będzie żeby trafić na pierwszą listę. Zdanie matmy i fizyki na rozszerzonym 75 % obie myślę, że spokojnie otworzą Ci drogę do praktycznie większości wyższych uczelni w Polsce. Pytanie kto wykręci tyle z fizyki rozszerzonej ;) drugi mankament to informatyka, niestety na maturze to tylko programowanie, Excel i Access. Wnioskując z Twojej wypowiedzi masz bardzo podobną sytuację do mnie, gdzie nie leży Ci programowanie więc pisanie matury z infy na rozszerzonym odpada, można pokusić się o podstawę, ale trzeba przeorać Pascala, C, C++ i Javę, Excela i Accessa. Więc reasumując, najrozsądniej jest przyłożyć się do matmy rozszerzonej bo na nią zerkają wszędzie, zdać fizykę na podstawie (przyzwoicie gdzieś na 70 %), język obcy jeśli bardzo dobrze ogarniasz też wybrać rozszerzony zawsze to kilka punktów więcej no i wykręcić język ojczysty na najwięcej ile się da. Lepiej przyłożyć się do jednego przedmiotu więcej i zdać go bardzo wysoko, w tym przypadku jest to fizyka, niż brać kilka i ledwo je zdać.
Specjalizacje robi się dopiero na którymś roku studiów. Na dziennych wybierasz jedną specjalizację, jeśli chcesz drugą dopłacasz za nią określoną przez daną uczelnię kwotę. Tak jak już wspominałeś sieci i systemy będą najbardziej odpowiednie, dodatkowo możesz dorzucić sobie administrację i będzie optymalnie moim zdaniem. Przykładowa rozpiska specjalizacji z jednej politechniki we Wrocku.

STUDIA DZIENNE

Kierunek: Informatyka (magisterskie)
Specjalizacja: Inżynieria Oprogramowania
Specjalizacja: Systemy Informacyjne
Specjalizacja: Informatyczne Systemy Sterowania
Specjalizacja: Systemy i Sieci Informatyczne
Specjalizacja: Studium Podstawowych Problemów Informatyki
Kierunek: Zarządzanie i Marketing (magisterskie)
Specjalizacja: Zarządzanie Przedsiębiorstwem
Specjalizacja: Zarządzanie Systemami Finansowymi
Specjalizacja: Technologie Informacyjne w Zarządzaniu
Kierunek: Zarządzanie i Marketing (inżynierskie)
Specjalizacja: Zarządzanie Przedsiębiorstwem
Specjalizacja: Zarządzanie Informacją w przedsiębiorstwie

STUDIA ZAOCZNE

Kierunek: Kierunek: Informatyka (inżynierskie)
Specjalizacja: Inżynieria Oprogramowania
Kierunek: Zarządzanie i Marketing (licencjackie)
Kierunek: Informatyka (uzupełniające magisterskie)
Specjalizacja: Inżynieria Oprogramowania
Specjalizacja: Systemy Informacyjne
Specjalizacja: Systemy i Sieci Informatyczne
Kierunek: Zarządzanie i Marketing (uzupełniające magisterskie)
<<

jojo

Awatar użytkownika

Średnio zaawansowany

Posty: 76

Rejestracja: 8 lip 2008, 14:48

Post autor: jojo » 8 mar 2010, 18:11

Re: Informatyka na polibudzie - kilka pytań

Specjalizacje wybierasz dopiero po drugim roku studiów, lub w rzadkich przypadkach po pierwszym roku. Zanim jednak wybierasz specjalizacje przedmiotów do nauki jest sporo: algebra liniowa, analiza matematyczna, algorytmy, podstawy fizyki - to z tych takich mniej związanych z informatyką, co do informatycznych przedmiotów na pewno programowanie, technika cyfrowa, architektura systemów komputerowych, algorytmy. Więc na nudę czasu nie ma, a co do potrzebnych przedmiotów matematyka, fizyka i język obcy w zupełności wystarczą, język polski bardzo rzadko uwzględniany jest przy rekrutacji. Oczywiście przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym to zawsze więcej punktów. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej poszukaj for danej uczelni, znajdziesz tam z cała pewnością temat poświęcony rekrutacji oraz informacje na temat toku studiów.
<<

Dragon2006

Awatar użytkownika

Topic author

Profesor

Posty: 726

Rejestracja: 14 lut 2006, 16:03

Lokalizacja: Grodków

Post autor: Dragon2006 » 8 mar 2010, 19:17

Re: Informatyka na polibudzie - kilka pytań

welll1, jojo, wielkie dzięki.
Więc już teraz przybiorę taki kierunek: matmę rozszerzoną, fizykę jak najlepiej ogarnę podstawową. J. polski też mam zamiar zdawać na poziomie rozszerzonym, mam do tego "rękę", może dlatego, że mamuśka uczy polskiego (?) : ) Do matury z angielskiego na pewno podejdę na poziomie rozszerzonym, uczę się dodatkowo już dość długo.

Z tego co mówicie nie jest tak źle z samą maturą i wymaganiami. Podoba mi się Specjalizacja: Systemy i Sieci Informatyczne (z nazwy ? :P), ale w sieciach jestem praktycznie "goły", a nie wiem czy LO mnie czegokolwiek nauczy. Czy idąc na taki kierunek wypada mieć jakąś praktykę? Czy nie umiejąc praktycznie nic (ta część "systemy" to nie wiem zbyt co konkretnie oznacza) w danej dziedzinie, a będąc błyskotliwym i szybko kumającym w komputerach dać radę na takich studiach ?
<<

jojo

Awatar użytkownika

Średnio zaawansowany

Posty: 76

Rejestracja: 8 lip 2008, 14:48

Post autor: jojo » 9 mar 2010, 13:18

Re: Informatyka na polibudzie - kilka pytań

Tak jak już wcześniej pisałem specjalizacje wybierasz po drugim lub pierwszym roku studiów, więc na początku nie musisz się tym zbytnio przejmować, praktyki raczej żadnej mieć nie musisz, jak będziesz miał jakąkolwiek wiedzę na ten temat, będzie Ci po prostu łatwiej. Znam osoby, które w LO były na profilach humanistycznych, a teraz całkiem nieźle radzą sobie na kierunkach z przedmiotami ścisłymi.
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 9 mar 2010, 13:25

Re: Informatyka na polibudzie - kilka pytań

Z nazwy przyjemne i w praktyce też o ile lubi się dane zagadnienia. Będąc w technikum na profilu informatycznym stwierdzam, że jest to dla mnie najprzyjemniejszy kierunek. Obecnie w szkole też wybrałem sobie taką specjalizację. Programowanie i grafika mnie nie kręci. Sieci bezprzewodowe, przewodowe, VPN, budowy takich sieci, sprzęt niezbędny do ich tworzenia, najróżniejsze systemy serwerowe, ogółem kilka tajników w takich systemów jak XP, Debian, Windows 2003 Serwer, ostatnio nawet wypadającą już z gry Vistę przerabialiśmy. Teraz na systemach zajmujemy się systemami alarmowymi i ogółem całą alarmówką. Jest tego sporo i temat łatwiejszy jest do ogarnięcia jak sam już kiedyś miałeś z podobnymi przypadkami styczność. Dlatego radzę samemu pobawić się w domu, tak na prawdę wystarczą dwa komputery. Tu stawiasz serwa np. ftp na jakimś linuchu,a na drugim sprawdzasz czy śmiga itp. (od biedy nawet jeden wystarczy tylko u kogoś musiałbyś sprawdzić czy śmiga :D ) Chodzi o to żeby mieć z czymś styczność, pobawić się różnymi opcjami w różnych systemach, programach i z różnym sprzętem, potem łatwiej zrozumieć dane zagadnienia wykładane na uczelni. Ja robiłem i robię takie rzeczy w technikum no ale technikum jest raczej w przekonaniu społeczeństwa szkołą gorszą niż liceum, ale tego tematu nie ruszam bo też był już na forum.