Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legalne?

Wszystko co związane z Internetem.

<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 30 lis 2010, 22:12

Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legalne?

Witam serdecznie. Otóż przeczytałem kiedyś na tym forum, iż Maciek napisał, że pobieranie muzyki i filmów jest legalne. Dobrze, od razu jak zobaczyłem tą odpowiedź, to zacząłem szukać o tym informacji. No i rzeczywiście znalazłem info, że jest to legalne, jeśli się absolutnie nie udostępnia jej, tylko zwyczajnie trzyma na dysku dla siebie.

Jednak ostatnio kiedy ponownie zacząłem o tym szukać, no to natrafiłem na informacje, że nie jest to legalne i również, że tam osoby pobierające muzykę czy tam filmy (bez udostępniania) zostały ukarane.

Więc jak to w końcu jest, jakim stronom wierzyć? Czy mógłby ktoś podać stronę np. jakąś prawną na której na 100% jest dobrze napisane o tym jak jest naprawdę.


<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 30 lis 2010, 22:35

Re: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legaln

Co dziś, po ogłoszeniu projektu nowelizacji ustawy autorstwa wydawców, wiemy o dozwolonym użytku osobistym?

Kod: Zaznacz cały

http://prawo.vagla.pl/node/8703

Kod: Zaznacz cały

http://odsiebie.wikidot.com/
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 30 lis 2010, 23:20

Re: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legaln

Przeczytałem to wszystko i wynika z tego, że nie muszę się obawiać: nie udostępniam, nie rozpowszechniam kompletnie w żaden sposób. Po prostu leżą sobie piosenki na moim dysku i to ja sam ich słucham.

Wielkie dzięki Maciek ;)
Jeśli coś źle zrozumiałem (chociaż nie wydaje mi się), to wytargnij mi tu, z góry dzięki :P
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 2 gru 2010, 00:17

Re: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legaln

Jeszcze tutaj warto przeczytać komentarze (tak samo jak na poprzednich stronach):

Kod: Zaznacz cały

http://my.opera.com/Jurgi/blog/policyjna-logika-scigania
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Ant

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1234

Rejestracja: 4 maja 2007, 15:19

Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: Ant » 2 gru 2010, 14:23

Re: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legaln

Pobieranie jest legalne, nawet w reklamie Ery do tego namawiają, tylko rozprowadzanie jest nielegalne. Przez co jedno się krzyżuje z drugim i mamy sytuację taką jaka jest.
<<

DG1966

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 249

Rejestracja: 10 gru 2011, 15:37

Lokalizacja: Polska

Post autor: DG1966 » 12 gru 2011, 02:07

Odp: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legal

Powiem tak ... P2P i programy typu Emule ( którego symbolem jest OSIOŁ ) to typowy sposób kontroli nad społeczeństwem w sieci i wiem co piszę !!!
( mój kolega położył się na 6 lat za lewe faktury bo miał tępe sieciowo dziecko ) ... wolno ściągać do prywatnego użytku ale osioł jest wolny jak nie wrzucisz .... i teraz - Tępe dziecko chce się pochwalić , przyśpieszyć osła ... wrzuca coś do sieci a ciekawi tylko na to czekają ! - mają oko na Tatę ale nie mają się jak do niego dobrać , to tępe NEO im to ułatwia !!! , łącze nie jest na NEO więc wjazd jest jak najbardziej zgodny z prawem , a potem płacz i zgrzytanie zębami .
Krótko ściągaj ( byle nie ze stron np zespołów muzycznych ) - ALE NIE WRZUCAJ !!!
<<

Ant

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1234

Rejestracja: 4 maja 2007, 15:19

Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: Ant » 12 gru 2011, 14:24

Odp: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legal

Nie, nie, nie... To trochę inaczej działa. Można pobierać pliki z internetu i jest to legalne jeżeli nie publikujemy tego ani nie pokazujemy jak i rozprowadzamy, więc pobierać śmiało można. Inaczej jest z siecią P2P, gdzie się pobiera i UDOSTĘPNIA, a to już jest właśnie nie legalne.
Gdzieś jest nawet w ustawie że można mieć coś z internetu do własnego użytku, ale nie legalne jest kiedy się to rozprowadza.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 12 gru 2011, 15:49

Odp: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legal

Ant pisze: Można pobierać pliki z internetu i jest to legalne
Bzdura, bo "plik" to również program, a ten chronią osobne licencje dołączone do niego i przez to programy komercyjne praktycznie zawsze nielegalnie ściągasz. Bez znaczenia czy komuś je udostępniasz czy też nie.

Ant, przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM linki które zamieściłem w pierwszym moim poście tu.

W prawie polskim nazywa się to:
"Prywatny dozwolony użytek" (wpisz w google a znajdziesz odpowiednie ustawy)
Z zasad dozwolonego użytku osobistego są całkowicie wyłączone wszelkie programy komputerowe, co oznacza, że kopii programów nie wolno wypożyczać czy odstępować nawet znajomym, chyba że licencja jego użycia na to wyraźnie zezwala
Sciągac możesz np. mp3, filmy, ale tylko wtedy kiedy nikomu oprócz najbliższej rodziny (to jest akurat dyskusyjne) ich nie udostępniasz ani nie pożyczasz.

Nie ma w polskim prawie też możliwości ściągania wszystkiego tylko na 24h w celu przetestowania tego itp. a później usunięcia. Jest to totalna bzdura wypisywana na polskich stronach warezowych przez jakichś gów.niarzy i później przepisywana przez następnych. Najlepszy tekst: "zgodnie z polskim prawem tą grę możesz pobrać i wypróbować przez 24h, a później musisz ją usunąć". A jak ktoś się zapyta o konkretną ustawę, w której jest ten zapis "24h", to cisza. Poprawnie powinno to brzmieć: "zgodnie z nieistniejącym polskim prawem..."
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

DG1966

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 249

Rejestracja: 10 gru 2011, 15:37

Lokalizacja: Polska

Post autor: DG1966 » 13 gru 2011, 00:08

Odp: Czy samo pobieranie muzyki i filmów na pewno jest legal

Admin poruszył tu bardzo ważną sprawę - a mianowicie iż jest też różnica w tym co się ściąga
- Muzyka , filmy - w miarę bezpieczne ( oprócz ped....bów oczywiście ) to jest łapane w sieci ostro !!!
- Programy , gry ... to inna bajka , chociażby z tego powodu że jak NEO zainstaluje lewy soft , to nie ma pojęcia o tym że właściciel praw i tak się o tym dowie prędzej czy później a dlaczego ... cóż tego nie będę tłumaczył , wisi mi to jak ktoś ryzykuje niech się uczy .
Tak czy inaczej ściąganie jest mniejszym zagrożeniem niż rozpowszechnianie , myślę tu o internaucie .
A tak z Was chcą w sieci frajerów robić
Obrazek