[wasze opinie] Trylogia (Sienkiewicz/Hoffman)

Wszystko odnośnie filmów: edycja, nowości, opinie, recenzje. Bez linków do pirackich filmów!

<<

Delacroix

Awatar użytkownika

Topic author

Profesor Świata

Posty: 903

Rejestracja: 25 wrz 2005, 21:39

Skype: bruno.glening

Lokalizacja: Tu i tam...

Post autor: Delacroix » 4 sty 2011, 15:42

[wasze opinie] Trylogia (Sienkiewicz/Hoffman)

No właśnie. A co nasze małe forumowe towarzycho sądzi o tej "klasyce" kina PL?

Ja obejrzałem to w kolejności chronologicznej pod kątem książek, na których podstawie to kręcono. I muszę rzec słów kilka.

Rozmachu, epickości i tym podobnych filmom nie brak. Są i szarże husarii polskiej, są oblężenia, są wielkie bitwy. Z poprawnością historyczną jest różnie, wszak Sienkiewicz naginał historię "ku pokrzepieniu serc" i do dziś za to obrywa. Jest świetna muzyka i w przeważającej części dobra gra aktorów -- jedynym wyjątkiem jest chyba Iza Scorupco, która roli Heleny nie powinna była dostać IMNSHO. Ale...

Ale.

O&M dłużył mi się nieco, chyba miejscami Hoffman nie bardzo wiedział, co właściwie zekranizować a co nie i koniec końców zekranizował chyba niemal każdą scenę z powieści, co zaowocowało niezłymi dłużyznami. W nakręconym dużo wcześniej Panu Wołodyjowskim tych dłużyzn jest jeszcze więcej, poza tym sam reżyser nie bardzo chyba wiedział, jak kręcić dobrze sceny batalistyczne, bo mają dużo mniej rozmachu, niż te w zaledwie kilka lat młodszym od Wołodyjowskiego Potopie.

Właśnie Potop jest takim złotym środkiem zarówno w pierwowzorze książkowym, jak i w trylogii filmowej. Dość się tu dzieje, aby nie usnąć nawet na sekundę, aktorzy są świetnie dobrani, a i w samej książce postacie były znakomicie przedstawione. Kmicic nie jest takim pożal-się-Boże idealnym facetem jak Skrzetuski czy Wołodyjowski -- zwłaszcza ten pierwszy mnie zirytował tym swoim brakiem wad -- o nie, Andrew potrafi całą wieś spalić i na porwanie się odważyć, jak ma powód. A już końcowa scena to mnie rozłożyła -- aż się łzę uroniło.

Nie zrozumcie mnie źle: O&M i PW też mają swoje plusy, po prostu uważam, że są od Potopu gorsze, i tyle. Nie mogę jednak zapomnieć Bohuna i Jeremiego Wiśniowieckiego z O&M -- znakomicie zagrani.

"... a chłopom.... podziękować." <<< najlepszy tekst w całej Trylogii IMO.


Moderatorzy są jak hemoroidy. Przez większość czasu siedzą w ukryciu, ale jak już wylezą, to jest tylko płacz i zgrzytanie zębów.
<<

krzys71

Nowy

Posty: 1

Rejestracja: 10 maja 2012, 22:27

Post autor: krzys71 » 12 maja 2012, 15:07

Odp: [wasze opinie] Trylogia (Sienkiewicz/Hoffman)

Zawsze lubiłem oglądać filmy Hoffmana, a jeżeli chodzi o powyższą Sienkiewiczowską klasykę to całe piękno tej trylogii jest zawarte w opiach przyrody, które tak często są pomijane ale jeżeli komuś z nas przyszło by opisać polanę na której ostatnio paliliśmy ognisko to pewnie skończył by się na trzech zdaniach.
[Podpis był niezgodny z regulaminem forum!]