Blue Screen i wymiana dysku twardego

Wybór nowego sprzętu, problemy sprzętowe.

<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 21 mar 2011, 21:06

Blue Screen i wymiana dysku twardego

We wrześniu 2010r. zaczęły mi wyskakiwać BSOD'y "MEMORY MANAGEMENT". Od początku zacząłem podejrzewać o to dysk twardy. Restartował się wtedy komputer a ja nie mogłem sprawdzić o co chodzi, gdyż mieszkałem wtedy u babci i nie miałem internetu. W końcu było tak że jak wyskoczył bluescreen to nie mogłem uruchamiać komputera przez wiele godzin. "Naprawa" dysku przez CHKDSK, ani format nic nie dały. Zaniosłem komputer do informatyka od mamy z pracy. Koleś trochę nie miał czasu więc powiedziałem o co chodzi i tyle. Po kilku dniach (było to już na nowym mieszkaniu w grudniu) dostałem komputer z zainstalowanym Win7 (wcześniej był XP) i jak spytałem mamy czy coś mówił jak go odbierała, powiedziała że powiedział "Struktura dysku..." ale podejrzewam że mogła coś poprzekręcać tak samo jak mi mówiła że zainstalował Windows 97 a nie Win7 co mnie wtedy wystraszyło bo myślałem że koleś zainstalował 98.
Od tamtego czasu wszystko było ok ale już po 2 dniach działy się dziwne rzeczy np. wyskakiwał komunikat "Eksplorator windows przestał działać", co od razu skojarzyłem ze starymi BSOD'ami (wyskakiwały różne nie tylko MEMORY MANAGEMENT, ale ten był najczęściej), bo wtedy też się tak zdarzało że komputer się zawieszał i cała obsługa win siadała. Przez kolejny tydzień eksplorator windows nawalił jeszcze parę razy i miałem 2 BSOD'y już nie pamiętam jakie. Jednak takie sytuacje zdarzały się coraz rzadziej praktycznie w ogóle. Z tydzień temu podczas oglądania filmu wyskoczył mi znowu bluescreen i znowu "MEMORY MANAGEMENT". Wyłączyłem wtedy komputer i nazajutrz podczas uruchamiania systemu komputer się zaciął. Zrestartowałem go system się uruchomił ale po 5 minutach wyłączył się eksplorator windows. Od tego czasu miałem chyba 5 BSOD'ów głównie "MEMORY MANAGEMENT" ale były też takie które mi wyskakiwały we wrześniu i październiku, oraz kilkanaście razy eksplorator win nawalił. Co ciekawe coraz rzadziej się to dzieje. Może to dlatego że już parę razy używałem narzędzia naprawy systemu podczas uruchamiania.

Wiem że moja historia jest długa, ale jeśli ją przeczytałeś i znasz się na rzeczy to możesz udzielić odpowiedzi a którą będę bardzo wdzięczny.

Czytałem trochę na różnych forach o tym BSOD'ie (memory management) i doszedłem do wniosku że to dysk twardy. Dysk kosztuje 150zł ale dziwnie się czuję wydając 150zł nie będąc pewnym że to pomoże. Może wy mieliście ten problem, czytaliście gdzieś kiedyś o nim? Co ciekawe po BSOD'ie który mi wyskoczył parę dni temu po włączeniu komputera otrzymałem komunikat że system windows jest nieaktywowany. Jak wcześniej sprawdzałem we właściwościach komputera czy muszę go aktywować, w miejscu w którym powinno pisać ile mam dni do aktywacji nic nie było. Myślałem że wszystko jest ok, a teraz mi przychodzą ciągle komunikaty o nielegalnym systemie. Nie będę kupował nowego windows'a tylko dlatego że muszę naprawić dysk (wcześniej miałem legalny xp, ale przy przeprowadzce gdzieś mi się zapodział, nawet nie wiem gdzie go jest, kiedyś jak mieszkałem z ojcem to on komputera pilnował).

Doradźcie co mam robić, jaki dysk wybrać i jak go zamontować.
Tutaj są dyski twarde z Komputronika dobrze jakby był w Kielcach potrzebny wtedy bym mógł na miejscu kupić.
http://www.komputronik.pl/index.php/cat ... 1&sa=&vg=0
O tym jak zmienić dysk przeczytałem w tematach pomocy windows'a "Instalowanie i usuwanie dysku twardego" tam chyba dobrze piszą muszę tylko z powrotem system zainstalować - ehhh szkoda oddawać "siódemkę" bardzo się do niej przywiązałem....


Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 21 mar 2011, 22:03

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

1- jeżeli "informatyk" zainstalował Ci Win7 to albo jest bardzo hojny albo miałeś pirata stąd te komunikaty
2- jeżeli zainstalował Win7 to znaczy że nie miał pojęcia co mogło być przyczyna błędu lub nie chciało mu się tego sprawdzać

co do samego błędu to dla mnie bardziej to wygląda na problem z pamięcią ram niż z dyskiem ale niestety sprawdzić to nie jest prosto i jak zwykle najlepiej mieć działającego poprawnie drugiego kompa do podłączenia ram i/lub dysku
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 21 mar 2011, 22:18

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Wiem że mój system jest nielegalny, ale lepszy taki niż wcale, a kupie legalny jak będę za rok komputer wymieniał. Teraz "przesiedze" na tym denerwują tylko trochę te komunikaty. Miałem już pomysł żeby zanieść ram i hdd do kolegi i sprawdzić (ram też możliwe zaraz po dysku) a te BSOD'y są tak rzadko że musiałbym kilka dni siedzieć i sprawdzać. Poza tym ram mam kupić 2GB bo obecne 1GB trochę mi miało, więc i tak stary ram będzie nieużywany bo mam w płycie tylko 2 gniazda (myślałem że mam 4, ale zobaczyłem że 2 jak czyściłem styki).
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 21 mar 2011, 22:52

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

lepszy darmowy, niż taki. Powiem Ci tak, nie mam pojęcia, co to może być, ale tak na chłopski rozum błąd "memory management" oznacza zarządzanie pamięcią, czyli w pamięci jest problem. Są dwa wyjścia: RAM i dysk. Po podaniu przez Ciebie info, że masz 1 GB (szkoda, że wcześniej tego nie napisałeś) i win7 przyczyną może być zbyt mała ilość pamięci RAM. Możesz spróbować od kogoś pożyczyć kostkę RAMu i sprawdzić. Warto też powiększyć pamięć wirtualną (nie wiem, jak to się w win7 odbywa, moje przygody z win zakończyły się 3 lata temu na xp, tam było to gdzieś we właściwościach po kliknięciu PPM na "mój komputer"). Możesz też użyć jakichś aplikacji do monitorowania i czyszczenia pamięci RAM. Jeśli takie zabiegi nie pomogą, to najprawdopodobniej masz uszkodzony dysk i pomoże tylko jego wymiana. Ale jak mówię, to tylko moje domysły, nie mam kwalifikacji, aby wyrokować w tej sprawie. Najlepiej jakby wypowiedział się jakiś informatyk, czyli nasz Admin ;) on Ci wtedy najprawdopodobniej wyjaśni, jakie głupoty napisałem i naprowadzi na właściwą drogę :)

Podaj też specyfikę swojego komuptera.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 21 mar 2011, 23:08

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

"lepszy darmowy, niż taki." Mam nadzieje że nie kryje się pod tym jakiś sarkazm. Dziwne by to było jakby to rzeczywiście był RAM bo wszystko raczej dobrze śmiga, a tak jak mówiłem na win xp też takie same rzeczy miałem.
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 21 mar 2011, 23:19

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

czemu niby miałby się kryć jakiś sarkazm? to oczywista oczywistość, że darmowy system jest lepszy od kradzionego (w sensie prawa i sumienia). A co do RAMu, to co Ci szkodzi spróbować? Nic Cię to kosztować nie będzie, a wyeliminuje jedną opcję. Z resztą możliwe, że mamy do czynienia z nałożeniem się dwóch lub kilku czynników. Zwisy spowodowane zbyt małą pamięcią mogły doprowadzić do uszkodzenia plików systemowych. Aby wyeliminować wpływ uszkodzonego systemu, użyj innego np. w formie liveCD jeśli nie chcesz go instalować (aczkolwiek na dłuższą metę, jaka tutaj jest zapewne wymagane) nie jest to rozwiązanie zbyt wygodne.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 21 mar 2011, 23:27

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Wymienie ram i hdd. Przyda mi się 500gb.
Specyfikacja
Athlon 64 X2 4200+ 2.21 GHz
1 GB DDR2 800 MHz
ATI Radeon X1950GT 256 MB
Samsung 250 GB (niewiem jaki dokładnie)
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 21 mar 2011, 23:34

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

cóż, jeśli i tak planujesz wymianę tych podzespołów, to ok, ale jeśli chcesz zrobić to specjalnie z uwagi na te błędy, to IMHO lepiej najpierw posprawdzać rozwiązania, które nie będą Cię kosztować ani grosza.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 21 mar 2011, 23:42

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Nowy ram i tak kupie. Ale dysk to mi się rzeczywiście nie chce trochę wymieniać - wiesz trzeba się bawić z przenoszeniem plików, z nowym systemem.... poza tym większy dysk nie jest mi aż tak potrzebny żeby dawać 150zł. Ale jak trzeba będzie...
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

Mikolaj.

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 470

Rejestracja: 5 sie 2007, 17:58

Post autor: Mikolaj. » 22 mar 2011, 11:36

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Ja na twoim miejscu zrobiłbym najpierw jakąś diagnostykę części które mogą być walnięte. RAM można przeskanować memtestem, z tym, że najlepiej nagrać go na płytę i odtworzyć test z płyty przed uruchomieniem systemu, dysk można zeskanować choćby CHKDSK, czy hdtune. To powinno dać Ci jakiś pogląd na to co jest zepsute. Ja osobiście stawiam na to, że coś nie tak jest z dyskiem twardym, gdyż jeśli coś jest nie tak z ramem to komputer się po prostu restartuje nie dając żadnych BDOS (przynajmniej tak było u mnie, gdy kilka lat temu poszła jedna z dwóch kości).
Dell XPS 1530 | 15.4" WXGA+ | Tuxedo Black | T8300 2,4GHz | 3GB RAM | GeForce 8600 256 DDR3 | 160GB Hard Drive | Bluetooth | 9-cell Battery | Genuine Vista Ultimate |
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 22 mar 2011, 18:03

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Ok mam wyniku z hd tune. Zrobiłem 2 testy. Wyniki takie same.
http://img848.imageshack.us/i/screenhdtune1.png/
http://img683.imageshack.us/i/screenhdtune2.png/
Sorry za imageshack.

Podczas pisania tego posta znowu się komp zrestartował. Trzeba coś z tym koniecznie zrobić. W piątek będę w sklepie na mieście więc będę mógł kupić dysk i ram. Oczekuję jeszcze jakiegoś werdyktu kogoś kto się zna.
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

Mikolaj.

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 470

Rejestracja: 5 sie 2007, 17:58

Post autor: Mikolaj. » 22 mar 2011, 18:42

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Te czerwone kropki (czy jak to nazwać) oznaczają bad sectory, czyli dysk jest padnięty. Najlepiej go wymienić (rozwiązanie najpewniejsze), choć podobno są też jakieś programy co to naprawiają (jakie to nie wiem, bo nigdy tego nie robiłem)
Dell XPS 1530 | 15.4" WXGA+ | Tuxedo Black | T8300 2,4GHz | 3GB RAM | GeForce 8600 256 DDR3 | 160GB Hard Drive | Bluetooth | 9-cell Battery | Genuine Vista Ultimate |
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 22 mar 2011, 18:50

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

I tak stracę dane z windows'em więc i tak kupię nowy dysk bo mi się przyda większy.
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

Mikolaj.

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 470

Rejestracja: 5 sie 2007, 17:58

Post autor: Mikolaj. » 22 mar 2011, 20:27

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

I tak stracę dane z windows'em więc i tak kupię nowy dysk bo mi się przyda większy.
No niekoniecznie musisz utracić dane, które masz na tym dysku. Możesz na allegro kupić jakąś najtańszą obudowę do dysku twardego i na starym dysku możesz sobie przechowywać mniej mniej ważne dane, a co najważniejsze bez problemu przenieść wszystkie dane które masz na obecnym dysku na nowy. Kosz takiej obudowy to ok. 50 zł. Można kupić choćby taką:

Kod: Zaznacz cały

http://allegro.pl/czarna-obudowa-dysku-3-5-sata-zasilacz-i1499535707.html
Zawsze można też ponagrywać na płyty, czy pendriva to co masz obecnie na dysku i to przenieść.
Dell XPS 1530 | 15.4" WXGA+ | Tuxedo Black | T8300 2,4GHz | 3GB RAM | GeForce 8600 256 DDR3 | 160GB Hard Drive | Bluetooth | 9-cell Battery | Genuine Vista Ultimate |
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 22 mar 2011, 22:54

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

bad sektory mogą ale nie muszą być przyczyną tych restartów i problemów. ja sam przy bad sektorach miałem takie coś że nie mogłem po prostu nic tam skopiować - zaczynałem dopiero przygodę z kompami i pamiętam że tych bad sektorów miałem ostatnie 8 GB dysku z 80 GB XD 10% dysku mi zjechało. nie da się tego naprawić a jedynie ominąć ale niestety nie pamiętam już jakim sposobem to robiłem a i 100% pewności że będzie to działać to też nie ma.
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 23 mar 2011, 17:34

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

RAM już wybrałem. Nie wiem tylko który z 2 dysków wybrać. W jednym jest Serial ATA II, a w drugim Serial ATA III. Jakie to ma znaczenie? Cena praktycznie jest ta sama...
1 dysk:http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _III_.html
2 dysk:http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... A_II_.html
ATA III jest grubszy o ponad pół centymetra i cięższy od ATA II. Czy tylko jeden z nich pasuje do mojego komputera? Może mam zajrzeć do niego i sprawdzić?
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 23 mar 2011, 17:58

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Iwan

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2561

Rejestracja: 5 paź 2006, 19:22

Post autor: Iwan » 23 mar 2011, 18:49

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Do standardowej obudowy ATX wejdzie Ci każdy dysk 3,5 cala, jest tam wystarczająco dużo miejsca, nie bój się o te 0,5cm :)

Co do dysku, to proponuje zakup twardziela ze stajni Hitachi Hitachi http://www.ceneo.pl/4434036
Cena podobna, na ceneo.pl nawet taniej niż w Komputroniku. Mam taki i w porównaniu do Seagate jest zdecydowanie cichszy. Dyski te cieszą się także dużą bezawaryjnością.

SATA2 czy 3 to bez różnicy. W normalnym komputerze nie ma szans żebyś przeskoczył nawet SATA1 (180MB/s), w RAID ewentualnie możesz wykorzystać przepustowośc SATA2.
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Topic author

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 5 kwie 2011, 11:46

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Kupiłem dzisiaj RAM i dysk. Będę musiał wszystko od nowa instalować, a teraz mam egzaminy więc możliwe że dopiero za 2 tygodnie napisze czy jest wszystko ok.
Dysk mam po prostu odpiąć od 2 kabli, wykręcić śrubki, wyjąć, włożyć nowy, przykręcić, wpiąć kable i tyle?
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

Mikolaj.

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 470

Rejestracja: 5 sie 2007, 17:58

Post autor: Mikolaj. » 5 kwie 2011, 12:17

Odp: Blue Screen i wymiana dysku twardego

Dysk mam po prostu odpiąć od 2 kabli, wykręcić śrubki, wyjąć, włożyć nowy, przykręcić, wpiąć kable i tyle?
Tak, to wszystko co musisz zrobić. Wymiana dysku to nic trudnego (zdecydowanie gorzej się wymienia zasilacz), później nie zostanie ci nic innego jak zainstalować system.
Dell XPS 1530 | 15.4" WXGA+ | Tuxedo Black | T8300 2,4GHz | 3GB RAM | GeForce 8600 256 DDR3 | 160GB Hard Drive | Bluetooth | 9-cell Battery | Genuine Vista Ultimate |