Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Wszystko co związane z systemami operacyjnymi - problemy, uwagi, opinie.

<<

Clueless

Nowy

Posty: 1

Rejestracja: 26 paź 2011, 11:10

Post autor: Clueless » 4 lis 2011, 15:52

Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

mam pytanie.nie wiem jakie sobie wgrac oprogramowanie zeby moj komp chodzil jak najszybciej.mam xp.jak kupilem sobie kompa 3 lata temu smigal jak glupi niic sie nie cielo kazda gierka jaka zainstalowalem chodizla!teraz winamp i sie wlacza 20 s idzie zwariowac.nie wiem co mi sie z kompem dzieje?może za duzo programow mam nawgryanych?czy ilosc programow ma znaczenie?rozmawialem z kumplem i mowil zebym przeczyscil ramy i procka może to cos pomoze ale ja za bardzo nie wiem jak wyciagnac ramy bo sie boje zeby czegos nie urwac xD prosze o pomoc!


<<

bartek2903

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 651

Rejestracja: 20 lut 2007, 16:25

Post autor: bartek2903 » 4 lis 2011, 17:23

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Wiesz mi tez sie winamp dlugo wlacza, 3 lata temu byla inna wersja a obecna zre tyle pamieci ze szok, to normalne. Jezeli dawno nie robiles formatu to sie nie dziw (zalezy jak uzytkujesz komputer) bo przez dlugi okres komputer sie zasmieca co naturlnie powoduje jego spowolnienie tak samo jak liczne bledy. Co do czyszczenia to nie wiem czy to cos da. Jak chcesz to smialo, te czasci nie sa zrobione ze szkla, trzeba mocno ale z wyczuciem. Budowa komputera jest bardzo prosta. rob powoli i nie bedzie problemu. Po za tym zobacz ile masz na komputerze procesow w dadym momecie bo może byc tez ta ze masz tam naotwieranego dziadostwa ktore jest niepotrzebne a tylko 'zabiera' ram. Zainstaluj sobie CCleaner i sie z nim zaprzyjaznij jak nie chcesz formatowania i opisz dokladniej sytuacje bo za malo powiedziales, a teraz mozna tylko zgadywac przyczyne.
<<

mariohyper

Nowy

Posty: 3

Rejestracja: 4 lis 2011, 17:40

Post autor: mariohyper » 4 lis 2011, 17:46

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Witam!Czyszczenie fizyczne kompa nie przyszpieszy jego dzialania,chociaz zalecam sam osobiscie robie to dwa razy w roku zeby nie zalegal kurz bo to jest pozniej przyczyna spalenia sie jakis podzespolow lub awarii kompa :).samo czyszczenie jakims programem tez nie za duzo pomoze jezeli masz juz system 3 lata (znajac zycie nawet nigdy nie defragmentowales dysku) :),najlepszym i najszybszym rozwiazaniem jest format.Podejzewam ze masz duzo procesow i smieci w rejestrze mozna to czyscic ale to powinno sie robic systematycznie a nie jak juz jest za pozno!Pozdro!
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 4 lis 2011, 19:14

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Widzę że wyznawcy boga o imieniu FORMAT już się szybko pojawili i nic na problem autora nie poradzili. Tak sobie postanowiłem na początek zrymować.
Tez polecicie mi kupić nowy samochód zawsze gdy w obecnym mi się cokolwiek zepsuje?

1. Zainstaluj jakiś dobry program antywirusowy i wykonaj pełne skanowanie systemu. Np. eset.pl
2. Zainstaluj również i zrób to samo za pomocą programu
Malwarebytes Anti-Malware
http://www.portal24h.pl/pobierz/detale/ ... lware.html
3. Uruchom manager zadań (ctrl+ESC) i sprawdź które procesy zajmują najwięcej pamięci ram oraz CPU i zdaj relację.
4. Jeżeli powyższe czynności cię przerastają to powierz czynność komuś kto się na tym zna lub daj sobie spokój z używaniem komputera z Windowsem.

Kurz na procesorze nie ma wpływu na szybkość jego działania :D
mariohyper pisze:znajac zycie nawet nigdy nie defragmentowales dysku
I nie widze potrzeby żeby to kiedyś robił, bo nie daje to żadnej zauważalnej zmiany w szybkości działania systemu. Jeżeli jednak poprawia Ci samopoczucie wykonywanie defragmentacji to jak najbardziej powinieneś ją robić jak najczęściej, bo innego pożytku nie ma.
mariohyper pisze: jezeli masz juz system 3 lata
Ogólnie jest zasada taka: jaki administrator - taki system. Własnie piszę z Windowsa XP, który był zainstalowany dokładnie: 11 listopada 2006. I nadal chodzi bardzo sprawnie.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

mariohyper

Nowy

Posty: 3

Rejestracja: 4 lis 2011, 17:40

Post autor: mariohyper » 4 lis 2011, 20:07

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

hmmmm maciek to widze ze ty znawca jestes.....wiesz ogolnie xp tez mialem 4-5 lat bez formata ale dbalem o niego a nie czekalem az sie zmuli na amen.DLa mnie osobiscie szybciej jest postawic komus system niz sie bawic w czyszczenie i ratowanie....ratowac to moge pliki dla kogos wazne nawet po formacie...ale znawca jestes lepszy jak widac....kurna to musze codzienie Odkurzac procek bedzie mi szybciej hulal!a tak poza tematem bylem zwolennikiem XP i ciezko bylo mi sie przesiasc na 7 64 ale teraz po dluzszym okresie uzytkowania nie wrocilbym na XP.poZDRO! A dobry antywir to KASPERSKY :)najlepiej z zapora...
<<

mariohyper

Nowy

Posty: 3

Rejestracja: 4 lis 2011, 17:40

Post autor: mariohyper » 4 lis 2011, 20:20

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

uzyj programu jv16 i wyczysc rejestr oraz autostart usun nie potrzebne programy ktore sie uruchamiaja podczas startu kompa.

Defragmentacja dysku pozwala na ,,ułożenie" danych w sposób, który umozliwia systemowi jak najszybszy dostęp do nich.
Dzieki temu wszelakie programy i foldery uruchamiają sie szybciej niż gdy są pofragmentowane. nie zalecam uzywanie defragmentatora w budowanego w XP bo jest bardzo powolny i niedokladny polecam JKdefrag
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 4 lis 2011, 21:46

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Czytałem kiedyś żeby co jakiś czas zrobić defragmentacje, ja mam "świeży dysk" więc mnie to jeszcze nie czeka w najbliższym czasie. Defragmentacja jak nazwa wskazuje zapobiega fragmentacji dysków - zjawiska nieciągłości zapisu danych.
Ostatnio zmieniony 4 lis 2011, 21:55 przez cliffofstockyards, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 4 lis 2011, 21:48

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

mariohyper EDYTUJ SWOJE POSTY, NIE PISZ JEDEN POD DRUGIM!
mariohyper pisze:maciek to widze ze ty znawca jestes.
Mam dośc dużą wiedze praktyczną i teoretyczną nt. systemów z rodziny Linux i Windows począwszy od 3.1 przez wersje serwerowe a na najnowszych skończywszy. Ostatnio też przygotowuje się do egzaminu MCTS z Windows 7. Więc tak, wiem więcej niz przeciętny kowalski który poleca czyścic procesor z kurzu gdy mu się system zamula lub poleca defragmentować dysk gdy "windows mu zamula" lub czyścić rejestr. Z doświadczenia wiem że defragmentowanie dysku i czyszczenie rejestru nic praktycznie nie dają oprócz lepszego samopoczucia osoby odpalającej te czynności. Jeżeli wydaje ci się inaczej to xle ci sie wydaje (podaj dowody).
mariohyper pisze:DLa mnie osobiscie szybciej jest postawic komus system
Jeżeli ktos nie używa systemu do żadnych ważnych rzeczy, w więc nie ma żadnych istotnych danych i programów na nim, to "formatować dysk" może sobie codziennie, gdyż nie zabiera wtedy to duzo czasu. W innym wypadku potrzebna jest wykonanie kopii wszystkich danych i ustawień, a później przywrócenie tego wszystkiego, co zabiera ogromną ilość czasu.
mariohyper pisze:kurna to musze codzienie Odkurzac procek bedzie mi szybciej hulal!
byłoby to idiotyczne ale nikt ci nie może przecież tego zabronić :P

Dobry antywirus to Kasperski.
Bardzo dobry to ESET Smart Security. (szybkość działania której Kasperski od kilku lat nie posiada)
Więc tak - masz rację Kasperski to "tylko dobry" program.
mariohyper pisze:a tak poza tematem bylem zwolennikiem XP i ciezko bylo mi sie przesiasc na 7 64 ale teraz po dluzszym okresie uzytkowania nie wrocilbym na XP.poZDRO!
A co to ma do rzeczy? Nie zbaczaj jeszcze bardziej z tematu który już zszedł przez ciebie nie wiadomo gdzie...
mariohyper pisze:oraz autostart usun nie potrzebne programy ktore sie uruchamiaja podczas startu kompa.
Jedyna mądra rzecz która napisałeś. Szkoda ze jej jednak bardziej nie rozwinąłeś.
mariohyper pisze:dysku pozwala na ,,ułożenie" danych w sposób, który umozliwia systemowi jak najszybszy dostęp do nich.
W teorii to bardzo pięknie brzmi, w praktyce wzrost jakiejkolwiek szybkości jest niezauważalny. Czysty marketing twórców programów do defragmentacji, którzy zalecają nawet defragmentowanie pamięci flash :padam:

To tylko taki króciutki cytat z wyników testów redaktorów pcworda:
Defragmentowanie nie daje korzyści. Gdy ostatnim razem badaliśmy defragmentowanie dysku, posłużyliśmy się intensywnie używanym komputerem z naszego laboratorium. Sprawdziliśmy wydajność dysku przed zdefragmentowaniem i po nim. Testy wykazały brak wyraźnej różnicy.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

Reduks

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 428

Rejestracja: 25 gru 2009, 19:56

Lokalizacja: Polska :P

Post autor: Reduks » 5 lis 2011, 10:59

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Wracając do pytania twórcy tego tematu ,pobierz Tune Up Utilies 2011 i rób wszystko według wskazówek (mi przyśpieszył kompa) ,Wyczyść kompa CCleanerem , pobierz Avirę Antyvirus i przeskanuj wszystko po kolei .Jak to zawiedzie zawsze możesz zrobić formata...
NIE BĄDŹ JEDNOPOSTOWCEM! OTRZYMAŁEŚ POMOC TO TERAZ POMÓŻ INNYM!
<<

DG1966

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 249

Rejestracja: 10 gru 2011, 15:37

Lokalizacja: Polska

Post autor: DG1966 » 15 gru 2011, 01:29

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Optymalizacja systemu za jednym kliknięciem
Obrazek
Advanced SystemCare Free 5.0.0.158

Kod: Zaznacz cały

Opis i instalka
http://www.dobreprogramy.pl/Advanced-SystemCare-Free,Program,Windows,12911.html
<<

Adamo

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 418

Rejestracja: 31 lip 2005, 19:43

Skype: adamo1991

Lokalizacja: Ostrów Wlkp / Poznań

Post autor: Adamo » 9 sty 2012, 14:12

Odp: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Generalnie dobrze jest przejrzeć samemu, tudzież za pomocą odpowiedniej aplikacji zainstalowane na dysku programy/gry - niby nie wiele, ale zawsze zwolni się trochę miejsca na HDD no i system ma mniej plików do ogarnięcia. Polecam program TuneUp, trial trwa bodajże 30dni, a z użyciem tego programu nawet 30min wystarczyłoby do ogarnięcia najbardziej zaśmieconego systemu ;). Darmową alternatywą jest CCleaner (którego sam używam), raz na jakiś czas skan dysku i rejestru, wszystko śmiga jak tralala.

No i ewentualnie antywirus - ze wszystkich próbowanych przeze mnie najlepszy jest tylko i wyłącznie Eset Nod32 :).
<<

zbiru

Awatar użytkownika

Nowy

Posty: 6

Rejestracja: 17 maja 2013, 15:43

Post autor: zbiru » 27 maja 2013, 11:35

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Defragmentacja i CCleaner to dwie podstawowe metody jeżeli ktoś chce przyśpieszyć kompa. Zacznij od tego :)
<<

Regis

Zaawansowany

Posty: 117

Rejestracja: 22 lut 2013, 11:17

Post autor: Regis » 27 maja 2013, 14:48

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Polecam ci program CCleaner.

Pomoże ci usunąć rejestr oraz zbędne programy.
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 27 maja 2013, 15:33

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Bzdura, defragmentacja oraz czyszczenie rejestru w ogóle nie da zauważalnej zmiany w szybkości działania systemu.
<<

Regis

Zaawansowany

Posty: 117

Rejestracja: 22 lut 2013, 11:17

Post autor: Regis » 27 maja 2013, 16:18

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

A czy ja napisałem, że to przez rejestr ma lagi?

Raczej nie, napisałem, że pomoże mu on usunąć programy razem z rejestrem.

I jeżeli nie masz nic mądrego do napisania, po prostu nie pisz.
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 27 maja 2013, 16:43

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Sam lepiej nie pisz.

1.
TheHumanitarnyPL pisze:Pomoże ci usunąć rejestr oraz zbędne programy.
Czyszczenie rejestru przydaje się jak np. chcesz całkowicie skasować ustawienia jakiejś aplikacji. Przydaje się też niestety piratom, którzy np. przedłużają sobie nielegalnie licencje trial w programach, albo robią w rejestrze coś innego, co wymaga zawirusowany aktywator do antywirusa :rotfl:
szpon pisze:czyszczenie rejestru w ogóle nie da zauważalnej zmiany w szybkości działania systemu.
Clueless pyta się, jak przyśpieszyć PC bez formatu. Ty mu podałeś sposób, którym na pewno tego nie uczyni.

2.
TheHumanitarnyPL pisze:Polecam ci program CCleaner.
Program CCleaner ma tylko dwie dobre funkcje: Autostart oraz Znajdź pliki. Więcej u niego dobrego zastosowania nie widzę. Ty poleciłeś ten program do czynności, które w ogóle nie przyśpieszą mu zauważalnie PC.

3. Też jedna ciekawa rzecz jest w twoim poście.
TheHumanitarnyPL pisze:A czy ja napisałem, że to przez rejestr ma lagi?
Sugerujesz, że to nie przez rejestr wolno mu działa PC, ale mimo to, polecasz mu oczyszczenie rejestru :super:

Edit:
A niechcący tylko zły nick dałem w cytacie w bbcode quote, poprawione :P.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2013, 17:54 przez szpon, łącznie zmieniany 3 razy.
<<

Regis

Zaawansowany

Posty: 117

Rejestracja: 22 lut 2013, 11:17

Post autor: Regis » 27 maja 2013, 17:38

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

szpon pisze:Sam lepiej nie pisz.

1.
TheHumanitarnyPL pisze:Pomoże ci usunąć rejestr oraz zbędne programy.
Czyszczenie rejestru przydaje się jak np. chcesz całkowicie skasować ustawienia jakiejś aplikacji. Przydaje się też niestety piratom, którzy np. przedłużają sobie nielegalnie licencje trial w programach, albo robią w rejestrze coś innego, co wymaga zawirusowany aktywator do antywirusa :rotfl:
szpon5 pisze:czyszczenie rejestru w ogóle nie da zauważalnej zmiany w szybkości działania systemu.
Clueless pyta się, jak przyśpieszyć PC bez formatu. Ty mu podałeś sposób, którym na pewno tego nie uczyni.

2.
TheHumanitarnyPL pisze:Polecam ci program CCleaner.
Program CCleaner ma tylko dwie dobre funkcje: Autostart oraz Znajdź pliki. Więcej u niego dobrego zastosowania nie widzę. Ty poleciłeś ten program do czynności, które w ogóle nie przyśpieszą mu zauważalnie PC.

3. Też jedna ciekawa rzecz jest w twoim poście.
TheHumanitarnyPL pisze:A czy ja napisałem, że to przez rejestr ma lagi?
Sugerujesz, że to nie przez rejestr wolno mu działa PC, ale mimo to, polecasz mu oczyszczenie rejestru :super:


1. Wiedziałeś , że jeżeli na dysku C zbliżasz się do granicy wolnego miejsca to twój komputer zaczyna wolniej pracować?
To może dlatego właśnie poleciłem mu przeczesanie rejestru oraz usunięcie kilku zbędnych programów, ale oczywiście Ty wiesz lepiej.
Wyobraź sobie również iż programy uruchamiane razem z systemem pobierają zasoby komputera, co może spowalniać jego pracę,
więc autostart jest właśnie jednym z powodów dla którego go poleciłem koledze.

2. Ten program jest pozytywnie oceniany przez tysiące użytkowników, ale oczywiście kolega wie lepiej.

3. Sugeruje mu usunięcie niektórych zbędnych programów oraz oczyszczenie rejestru, który jeżeli nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi



I skoro specjalista przyszedł, postanowiłem poczytać na forach jak wrażenia po oczyszczeniu rejestru i okazało się, że odnotowano "zmniejszenie zamuły komputera".

CUD!
<<

szpon

Awatar użytkownika

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 27 maja 2013, 17:53

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

TheHumanitarnyPL pisze:1. Wiedziałeś , że jeżeli na dysku C zbliżasz się do granicy wolnego miejsca to twój komputer zaczyna wolniej pracować?
To może dlatego właśnie poleciłem mu przeczesanie rejestru oraz usunięcie kilku zbędnych programów, ale oczywiście Ty wiesz lepiej.
Tak wiedziałem. Ale ja poruszyłem wyłącznie czyszczenie rejestru, które nic nie daje w poprawieniu szybkości. Usunięcie/wyłączenie programów oczywiście może pomóc, temu nie zaprzeczam. Ale ja pisałem tylko o rejestrze, więc nagle nie udzielaj się na temat innej czynności, jakim jest uninstall programów, gdyż nie o tym piszemy.
TheHumanitarnyPL pisze:Wyobraź sobie również iż programy uruchamiane razem z systemem pobierają zasoby komputera, co może spowalniać jego pracę,
więc autostart jest właśnie jednym z powodów dla którego go poleciłem koledze.
No przecież sam poleciłem autostart w programie CCleaner.
szpon pisze:Program CCleaner ma tylko dwie dobre funkcje: Autostart oraz Znajdź pliki.
TheHumanitarnyPL pisze:Sugeruje mu usunięcie niektórych zbędnych programów oraz oczyszczenie rejestru
Jak wspomniałem, z pierwszym się zgadzam, ale z drugim nie. Po co ma on robić to czyszczenie rejestru skoro nie pomoże, dla zabicia czasu?
<<

Regis

Zaawansowany

Posty: 117

Rejestracja: 22 lut 2013, 11:17

Post autor: Regis » 27 maja 2013, 18:04

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

Tak wiedziałem. Ale ja poruszyłem wyłącznie czyszczenie rejestru, które nic nie daje w poprawieniu szybkości. Usunięcie/wyłączenie programów oczywiście może pomóc, temu nie zaprzeczam. Ale ja pisałem tylko o rejestrze, więc nagle nie udzielaj się na temat innej czynności, jakim jest uninstall programów, gdyż nie o tym piszemy.
Niestety, ja piszę o tym od początku ;)
No przecież sam poleciłem autostart w programie CCleaner.
Nie poleciłeś tylko stwierdziłeś, że jest to jedna z dwóch przydatnych funkcji w tym programie.
Jak wspomniałem, z pierwszym się zgadzam, ale z drugim nie.
Nie jest mi potrzebne do życia, abyś się ze mną zgodził.
Jak oczyści rejestr to albo mu to pomoże, albo nie.
Na pewno nie zaszkodzi.


Z tego co widzę nie dojdziemy do porozumienia.
Napisałem co moim zdaniem może mu pomóc, albo zrobi to, albo nie.
Nie mam zamiaru się dłużej wykłócać.
Mam lepsze rzeczy do roboty.

PEACE. (*czytaj - Nie zamierzam już dyskutować)
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 27 maja 2013, 19:54

Re: Jak przyspieszyć działanie PC (bez formatowania dysku)

a co tu dyskutować :D przecież o wiele lepiej jest mieś rejestr z pustymi wpisami niepotrzebnie uruchamianymi wraz z systemem albo nawet z błędnymi odnoszącymi się do uszkodzonych aplikacji bądź ich funkcji co całkowicie może zamulać Windowsa (bo o nim tu mowa, Linuksy i inne Ubuntu nie :D ) który w nieskończoność będzie próbował odpalić coś :D no ale jeżeli ktoś od początku posiadania kompa zainstalował tylko przeglądarkę i sterowniki to nie musi się o nic martwić ;) błędnych/pustych wpisów brak. czytałem ostatnio że Windows ma pośrednio około 500 tyś wpisów w rejestrze :) ciężko jest trafić na taki co jest uszkodzony ale jak się na taki trafi to co? Warto to naprawić ;) wiem jedno :D znajdą się tu tacy co mówią że defragmentacja podefragmentowanego dysku nic nie daję - oczywiście się z tym nie zgadzam na własnych doświadczeniach. Czyszczenie rejestru nic nie daje - i tu też z doświadczenia nie tylko na swoim komputerze wiem że jednak daje - np kolega ma 2 dzieci i 1 komputer w domu - i dla siebie do pracy i do zabawy dla dzieci ten sam a wiadomo jak to dzieci instalują wszelkie darmówki bądź "cudne gry z płatków śniadaniowych" i samo czyszczenie rejestru przyśpieszyło i to znacznie sam start i działanie komputera ale co tam :D niby teoria górą. kto chce niech używa i na zdrowie. Nie wspominam już nawet o czyszczenie śmieci z dysku i prefetch i innych bo zaraz zostanę zlinczowany :) choć nie wiem dlaczego ale mój lapek bardzo lubi te "bzdurne i nikomu niepotrzebne funkcje programów" bo widocznie nie robią nic dobrego ale lapek tak się cieszy że przyśpiesza ;) może efekt placebo :D
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...