Nie dla ACTA!
: 20 sty 2012, 22:37
Ostatnimi czasy wiele portali piszę o kontrowersyjnych ustawach S O P A i P I P A, które mogą przyczynić się do cenzury w Internecie. W środę wiele dużych stron zastrajkowało przeciwko wprowadzeniu tych ustaw, strajkowali między innymi Wikipedia, która była "niedostępna" przez 24 godziny, Google, Minecraft, czy Reddit. Strajk odniósł sukces, ponieważ wyraźnie spadło poparcie dla tych ustaw.
Jednak po cichu, niejako za naszymi plecami została podjęta decyzja o przyjęciu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), mocno kontrowersyjnej ustawy, która może naruszać wolność słowa w Internecie.
A całość została opisana na... ostatniej stronie Notki prasowej Rady ds. Rolnictwa i Rybołóstwa.
Polska, a dokładniej premier Donald Tusk ma podpisać ACTA już 26 stycznia tego roku! Co ciekawe media dziwnym trafem o tym milczą.\
Jakie jest stanowisko Portal24h.pl w stosunku do ACTA?
Jednak po cichu, niejako za naszymi plecami została podjęta decyzja o przyjęciu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), mocno kontrowersyjnej ustawy, która może naruszać wolność słowa w Internecie.
Źródło:Rada UE podjęła decyzję o przyjęciu ACTA
Mimo licznych kontrowersji wokół treści porozumienia zgłaszanych przez organizacje pozarządowe i środowiska naukowe na dzisiejszym szczycie Rady UE ministrowie państw członkowskich przyjęli porozumienie w sprawie ACTA. Międzynarodowe porozumienie ds. walki z podrabianiem towarów i piractwem (ACTA) jest wielostronną umową określającą międzynarodowe standardy egzekwowania prawa własności intelektualnej. ACTA zostało już podpisane przez Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę, Japonię, Maroko, Nową Zelandię, Singapur i Koreę Południową.
Treść ACTA, na którą wyraźny wpływ miało międzynarodowe lobby przemysłu rozrywkowego, budzi kontrowersje z punktu widzenia ochrony praw obywatelskich. Zdaniem Fundacji Panoptykon, przyjęcie porozumienia, do czego najwyraźniej dążą instytucje europejskie, może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w Internecie, a tym samym spowodować istotne zagrożenia dla wolności słowa.
ACTA dopuszcza monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników, mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem. Przykładem takiej metody może być szczegółowy monitoring danych przesyłanych między użytkownikami przy użyciu technologii głębokiej analizy pakietów (ang. Deep Packet Inspection). Dla użytkowników Internetu oznacza to rażące naruszenie ich prywatności, a dla dostawców postawienie ich w roli „policji internetowej”.
ACTA obliguje dostawców Internetu do ujawniania danych osobowych osób podejrzanych o naruszanie prawa własności intelektualnej domniemanym posiadaczom praw autorskich (por. art. 11 ACTA). Dane te podlegają ujawnieniu na podstawie niejasnych standardów, przez organy, które trudno uznać za niezależne i bezstronne. Już dziś prawnicy i właściciele praw autorskich korzystają z tej możliwości, strasząc nierzadko niewinnych internautów kosztownymi procesami sądowymi i proponując zawarcie ugody w zamian za rezygnację z roszczeń.
Co więcej, porozumienie ACTA zostało przygotowane z pominięciem zwyczajowych konsultacji na forum międzynarodowym – bez udziału Światowej Organizacji Handlu czy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. ACTA wynegocjowano za zamkniętymi drzwiami, bez udziału krajów rozwijających się czy organizacji społecznych. ACTA tylko w niewielkim stopniu zostało poddane demokratycznej konsultacji na poziomie europejskim, ponieważ do tej pory żaden z sygnatariuszy ACTA nie udostępnił opinii publicznej wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji.
Zdaniem europejskiej koalicji organizacji broniących praw cyfrowych (EDRi) – do której należy także Panoptykon – już sam sposób, w jaki ACTA zostało wynegocjowane pozwala stwierdzić, że to porozumienie nie spełnia demokratycznych standardów i jest niejednoznaczne pod względem prawnym.
Przyjęcie ACTA w obecnym kształcie będzie miało poważne, negatywne konsekwencje dla wolności wypowiedzi, dostępu do dóbr kultury oraz naszego prawa do prywatności. Wbrew zapewnieniom lobby wspierającego to porozumienie, będzie też miało niekorzystny wpływ na światowy handel, innowacyjność i konkurencyjność rozwijających się dopiero gospodarek opartych na wiedzy, takich jak Polska.
Kod: Zaznacz cały
http://panoptykon.org/wiadomosc/rada-ue-podjela-decyzje-o-przyjeciu-acta
Kod: Zaznacz cały
http://consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/agricult/127031.pdf
Jakie jest stanowisko Portal24h.pl w stosunku do ACTA?