Strona 1 z 1

Nie dla ACTA!

: 20 sty 2012, 22:37
autor: Tom
Ostatnimi czasy wiele portali piszę o kontrowersyjnych ustawach S O P A i P I P A, które mogą przyczynić się do cenzury w Internecie. W środę wiele dużych stron zastrajkowało przeciwko wprowadzeniu tych ustaw, strajkowali między innymi Wikipedia, która była "niedostępna" przez 24 godziny, Google, Minecraft, czy Reddit. Strajk odniósł sukces, ponieważ wyraźnie spadło poparcie dla tych ustaw.

Jednak po cichu, niejako za naszymi plecami została podjęta decyzja o przyjęciu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), mocno kontrowersyjnej ustawy, która może naruszać wolność słowa w Internecie.
Rada UE podjęła decyzję o przyjęciu ACTA

Mimo licznych kontrowersji wokół treści porozumienia zgłaszanych przez organizacje pozarządowe i środowiska naukowe na dzisiejszym szczycie Rady UE ministrowie państw członkowskich przyjęli porozumienie w sprawie ACTA. Międzynarodowe porozumienie ds. walki z podrabianiem towarów i piractwem (ACTA) jest wielostronną umową określającą międzynarodowe standardy egzekwowania prawa własności intelektualnej. ACTA zostało już podpisane przez Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę, Japonię, Maroko, Nową Zelandię, Singapur i Koreę Południową.

Treść ACTA, na którą wyraźny wpływ miało międzynarodowe lobby przemysłu rozrywkowego, budzi kontrowersje z punktu widzenia ochrony praw obywatelskich. Zdaniem Fundacji Panoptykon, przyjęcie porozumienia, do czego najwyraźniej dążą instytucje europejskie, może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w Internecie, a tym samym spowodować istotne zagrożenia dla wolności słowa.

ACTA dopuszcza monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników, mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem. Przykładem takiej metody może być szczegółowy monitoring danych przesyłanych między użytkownikami przy użyciu technologii głębokiej analizy pakietów (ang. Deep Packet Inspection). Dla użytkowników Internetu oznacza to rażące naruszenie ich prywatności, a dla dostawców postawienie ich w roli „policji internetowej”.

ACTA obliguje dostawców Internetu do ujawniania danych osobowych osób podejrzanych o naruszanie prawa własności intelektualnej domniemanym posiadaczom praw autorskich (por. art. 11 ACTA). Dane te podlegają ujawnieniu na podstawie niejasnych standardów, przez organy, które trudno uznać za niezależne i bezstronne. Już dziś prawnicy i właściciele praw autorskich korzystają z tej możliwości, strasząc nierzadko niewinnych internautów kosztownymi procesami sądowymi i proponując zawarcie ugody w zamian za rezygnację z roszczeń.

Co więcej, porozumienie ACTA zostało przygotowane z pominięciem zwyczajowych konsultacji na forum międzynarodowym – bez udziału Światowej Organizacji Handlu czy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. ACTA wynegocjowano za zamkniętymi drzwiami, bez udziału krajów rozwijających się czy organizacji społecznych. ACTA tylko w niewielkim stopniu zostało poddane demokratycznej konsultacji na poziomie europejskim, ponieważ do tej pory żaden z sygnatariuszy ACTA nie udostępnił opinii publicznej wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji.

Zdaniem europejskiej koalicji organizacji broniących praw cyfrowych (EDRi) – do której należy także Panoptykon – już sam sposób, w jaki ACTA zostało wynegocjowane pozwala stwierdzić, że to porozumienie nie spełnia demokratycznych standardów i jest niejednoznaczne pod względem prawnym.

Przyjęcie ACTA w obecnym kształcie będzie miało poważne, negatywne konsekwencje dla wolności wypowiedzi, dostępu do dóbr kultury oraz naszego prawa do prywatności. Wbrew zapewnieniom lobby wspierającego to porozumienie, będzie też miało niekorzystny wpływ na światowy handel, innowacyjność i konkurencyjność rozwijających się dopiero gospodarek opartych na wiedzy, takich jak Polska.
Źródło:

Kod: Zaznacz cały

http://panoptykon.org/wiadomosc/rada-ue-podjela-decyzje-o-przyjeciu-acta
A całość została opisana na... ostatniej stronie Notki prasowej Rady ds. Rolnictwa i Rybołóstwa.

Kod: Zaznacz cały

http://consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/agricult/127031.pdf
Polska, a dokładniej premier Donald Tusk ma podpisać ACTA już 26 stycznia tego roku! Co ciekawe media dziwnym trafem o tym milczą.\
Jakie jest stanowisko Portal24h.pl w stosunku do ACTA?

Odp: Nie dla ACTA!

: 21 sty 2012, 13:37
autor: bartek2903
Przesrane. Ale ma to dobre strony. Mniej piractwa to wiekszy zarobek branzy gier komputerowych miedzy innymi, co za tym idzie, może w koncu ceny spadna, na to bardzo licze. Co do ograniczen swobody w internecie, cenzure itp to przemilcze. Zobaczymy jak to bedzie, ciezko przewidziec.

Odp: Nie dla ACTA!

: 21 sty 2012, 23:25
autor: DDragon
taa to pożegnaj się z demotywatorami, komixxami, może nawet zablokowaniem Ci konta na FB bo miałeś jakieś zdjęcie gdzie w 100 metrach od obiektywu złapało twarz jakiegoś nieboraka i jemu to się nie spodobało...

Odp: Nie dla ACTA!

: 21 sty 2012, 23:28
autor: Maciek
DDragon pisze:twarz jakiegoś nieboraka i jemu to się nie spodobało
Dlaczego więc odbierasz mu prawo do zachowania swojego wizerunku w prywatności? :]

Odp: Nie dla ACTA!

: 22 sty 2012, 10:16
autor: DDragon
to był jeden z bardziej banalnych przykładów akurat ;)

Odp: Nie dla ACTA!

: 22 sty 2012, 14:33
autor: DG1966
Prawda jest taka - że władza zawsze dążyła do kontroli przepływu informacji , teraz ma się to zderzyć z "wolnością słowa w sieci " - ale czy tu o tą wolność chodzi ? - zapewne niektórym tak a innym nie ... ale rząd i tak zrobi swoje a ataki na serwery rządowe daje mu tylko argumenty do "przetrzepania" pewnej grupy ludzi .
Co do samego piractwa - to w sumie nie interesuje mnie ono ( globalnie ) - ani z jednej ani z drugiej strony ale każdy broni praw do swojej własności i jak piratowi ktoś p.....nie samochód to zaręczam- że dochodzi swoich praw w ten czy inny sposób ;)

W tej tematyce obowiązuje taka zasada - MORALNOŚĆ KALEGO :) - i nic nigdy tego nie zmieni !!!

Odp: Nie dla ACTA!

: 22 sty 2012, 21:44
autor: Tom
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wystarczy jakakolwiek przesłanka, aby stronę zamknięto czy zarekwirowali komputer. Co przy polskim sądownictwie równa się splajtowaniu strony, a komputer będzie już po prostu o klasę niższy (mowa o 1,5 roku, bo średnio tyle trwa postępowanie). W dodatku brak domniemywania o niewinności:
- Nie chcesz mieć problemów, to udowodnij, że nie masz z tym nic wspólnego.

Obawiam się również, że pomimo strajków radosny Donek podpisze ACTA, a szum po pewnym czasie zamilknie. Według mnie cała ustawa jest pisana pod wielkie wytwórnie, mając w poważaniu twórców. Nie mogę pojąć dlaczego dla wytwórni pobranie pliku = strata. Skąd ta pewność, że osoba pobierająca na pewno kupiła by ten produkt?

Odp: Nie dla ACTA!

: 22 sty 2012, 22:05
autor: DG1966
Powiem tak - prawa autorskie to jedno i są one nie podważalne gdyż prawo własności to podstawa kapitalizmu i do mojego też nie dam się dotkąć ale myślę że jest tam wiele pokus dla władzy a mianowicie inwigilacja poza kontrolą i to byłoby
FATALNE !!!
Zyłem w czasach totalnej inwigilacji , konfidentów dla kariery ... z powołania i chęci zysku ... i uwierzcie mi nie były to miłe czasy ... :wsciekly:

Jesli ten dokument jest aż tak zły ja czytałem to wrócą czasy jak za komuny :
- Dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie ! - NP Chomik > strony-dowe-nieczynne-atak-acta-t18907-20.html

Odp: Nie dla ACTA!

: 23 sty 2012, 17:48
autor: SWAT
Mój znajomy znalazł ciekawą wypowiedź na wp.pl, bardzo trafna (tak dla baranów, którzy myślą, że ACTA dotyczy tylko internetu, a sprzeciwiający się jej to no-life'y):

"PIRACTWO TO TYLKO PRETEKST! Tu wcale nie chodzi o to...
1. Na mocy ACTA twój dostawca Internetu ma prawo do przeglądania twojej historii, maili itd... oraz co gorsza blokowania stron które uzna za nieodpowiednie. W efekcie twój rząd stwierdzi, że nie odpowiednie dla Ciebie będą np. strony partii opozycyjnych, informacje o tym, że Islandia po rewolucji w 2009 roku nie przestrzega traktatów UE, USA bombarduje Iran, w Polsce są gdzieś przeciwrządowe manifestacje, zablokują zagraniczne serwisy lub pozwolą ci czytać wersje cenzurowane. Już mamy taki stan w TV i gazetach.
2. Wszelkie wpisy na forach będą przeglądane i kasowane o ile będą naruszać rządowe normy. Wolność słowa umrze
3. Prawo patentowe zablokuje rozwój nauki. Przypuśćmy, że Kasia wynajdzie niesamowity lek na raka za 4 zł, ale nie stać ja na badania kliniczne wiec za 100 tys sprzedaje prawa firmie X, która produkuje ten lek po 100 tys zł za opakowanie. Ludzkość jest w plecy.
4. Nie kupisz towaru (podróbki z Chin) więc nie będzie konkurencji a zatem ceny skoczą niemiłosiernie - wzrośnie bieda. Tu nie chodzi o walkę z Piractwem tylko o stopniowe przejmowanie kontroli nad każdym z nas... Pod pretekstem Unii Europejskiej odebrano nam Suwerenność... Teraz nie, Ty, ani wybrany przez większość poseł czy senator ustala Twoje prawa, podatki czy normy życia, czy to co jest dla Ciebie dobre. Nie on. Tylko często nie wiadomo przez kogo wybrany Europarlamentarzysta. Fabryki, Huty, Kopalnie, Stocznie sprzedano w obce ręce, sklepy... Masz jakaś dużą Polską Sieć? Telewizja, radio, gazety... Nic naszego. (Tylko fanatyczna TV TRWAM) Ziemia kościoła należy do Watykanu. Podręczniki z Wosu czy Historii kłamią i są bardzo stronnicze (każdy kraj ma inny pogląd) Wszytko czego obecnie dotykasz (nie licząc osób) jest made in..., a nie wyprodukowano w... Została Ci jeszcze Wolność Słowa, ale to też tylko kwestia czasu. Widziałeś 11 listopada? Jak można zamanipulować mediami? Jak z porządnych ludzi zrobić bydło? ACTA odbiera ci ostatni bastion - INTERNET, gdzie możesz wszystko weryfikować. Będą powtarzać ci kłamstwa w szkole, w pracy, w telewizji, aż uwierzysz, zapomnisz i staniesz się tym czym chcą. Niewolnikiem z poczuciem wolności."

Odp: Nie dla ACTA!

: 23 sty 2012, 18:29
autor: DG1966
Dużo prawdy jest w tym co piszesz - każdej władzy się marzy aby "ubezwłasnowolnić" naród w ten czy inny sposób ale też i religie , sekty , partie polityczne ... etc do tego dążą , jak świat światem taka idea się kołacze w głowach polityków , kleru , dziennikarzy , kreatorów ... aby myśleć za Ludzi ;)
Dam Ci taki prosty przykład : Pewnej firmie s....ła się duża partia spodni ... przyszedł "sprytny" i zrobił z tego modę , domyślasz się o jakie spodnie mi chodzi , cała moda na tym jedzie aby ciemnotę łapać na błysk i tak jest ze wszystkim - prawie .

Odp: Nie dla ACTA!

: 23 sty 2012, 18:36
autor: cliffofstockyards

[...ciach!...]
Śmierci nikomu nie życz, bo pierwsza cię może dopaść!
//ocenzurowano: Admin, następny taki występek=Ostrzeżenie
Nie masz nic mądrego do napisania? To nie pisz wcale.

Odp: Nie dla ACTA!

: 24 sty 2012, 13:26
autor: Maciek
Powstały na forum 2 podobne tematy o ACTA, w których dyskusja się pokrywa. Zamykam więc ten temat i proszę o kontynuację dyskusji o ACTA w temacie, który jest już bardziej rozbudowany:
strony-dowe-nieczynne-atak-acta-t18907.html