[problem] Bardzo głośny procesor

Wybór nowego sprzętu, problemy sprzętowe.

<<

Fisher

Awatar użytkownika

Topic author

Ekspert

Posty: 502

Rejestracja: 20 paź 2008, 16:26

Post autor: Fisher » 4 lut 2012, 16:34

[problem] Bardzo głośny procesor

Witam. Mój wiatraczek na procesorze bardzo głośno chodzi. Na początku gdy włączę komputer przez jakieś 15-20 min jest okej, później przyspiesza, no a jak już odpalę grę to klękajcie narody... I to bez względu na grę. Czy to Call of Duty 2 czy też Assassin's Creed: Revelations. Z początku myślałem, że to wina zasilacza i nie wyrabia, ale gdy przetrzymam wiatraczek na procesorze, to nagle jest cisza, puszczę go i znowu jest głośno- ergo wina wiatraczka na procesorze. Jakie macie rady, co mi radzicie? Załączam dwa screeny z temperaturami (jedna podczas "normalnego" użytkowania a druga podczas grania).
Temperatura normalna:
Obrazek

Temperatura podczas grania:
Obrazek

Procesor: AMD Phenom(tm) II X4 965 Processor, 3415 MHz
Karta graficzna: ATI Radeon HD 5700 Series
Zasilacz: Chieftec 400W

Dodam, że niedawno (kilkanaście dni temu) odkurzałem kompa i czyściłem pędzelkiem.
Da się w ogóle coś z tym zrobić?


<<

DG1966

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 249

Rejestracja: 10 gru 2011, 15:37

Lokalizacja: Polska

Post autor: DG1966 » 4 lut 2012, 17:22

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

A czy te same objawy masz podczas zwykłego użytkowania komputera , to znaczy bez grania ?
Tzn - czy bez gry dochodzi do skrajnej głośności wiatraczka
<<

Fisher

Awatar użytkownika

Topic author

Ekspert

Posty: 502

Rejestracja: 20 paź 2008, 16:26

Post autor: Fisher » 4 lut 2012, 17:35

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

Chodzi dosyć głośno. Jak kupiłem nowego kompa to było okej przez jakiś czas. W sumie to tak od kilku miesięcy może chodzi głośno.
Bez grania też chodzi głośno, jest to naprawdę denerwujące.
<<

Fisher

Awatar użytkownika

Topic author

Ekspert

Posty: 502

Rejestracja: 20 paź 2008, 16:26

Post autor: Fisher » 4 lut 2012, 17:35

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

Chodzi dosyć głośno. Jak kupiłem ten komputer to było okej przez jakiś czas. W sumie to tak od kilku miesięcy może chodzi głośno.
Bez grania też chodzi głośno, jest to naprawdę denerwujące.
<<

DG1966

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 249

Rejestracja: 10 gru 2011, 15:37

Lokalizacja: Polska

Post autor: DG1966 » 4 lut 2012, 17:43

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

Bez urazy - mieszkasz może na wsi albo daleko od dużej miejscowości - tylko mi się tu nie obrażaj - to może być ważne !
( mnie wisi kto jest skąd , ważne kim jest w sieci )
Ostatnio zmieniony 4 lut 2012, 17:57 przez DG1966, łącznie zmieniany 2 razy.
<<

Fisher

Awatar użytkownika

Topic author

Ekspert

Posty: 502

Rejestracja: 20 paź 2008, 16:26

Post autor: Fisher » 4 lut 2012, 17:47

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

O co miałbym się obrażać? Mieszkam w mieście, ale nie widzę sensu w tym, co ma procesor do miasta. Gdyby to było lato to bym zrozumiał, że jest gorąco to się przegrzewa, no ale jest zima a w pokoju nie jest aż tak gorąco.
<<

DG1966

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 249

Rejestracja: 10 gru 2011, 15:37

Lokalizacja: Polska

Post autor: DG1966 » 4 lut 2012, 17:53

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

Fisher pisze: ale nie widzę sensu w tym, co ma procesor do miasta.
Gdybyś mieszkał na wsi daleko od transformatora - to przy obecnych mrozach spadek napięcia znamionowego w sieci mógł by być niewyrównany przez stabilizator napięcia , ogólny jego spadek powodowałby pracę silnika wiatraczka na napięciu innym od znamionowego co by go "wkurzało" .
Innymi słowy - sprawdź czy wiatrak dostaje znamionowe napięcie do pracy - jeśli masz takie możliwości - i czy w sieci masz 230V < od tego zacznij .

Przyczyna może być inna ale od źródła trzeba zacząć , a obecne temperatury mogą być przyczyną "awarii" TRAFO i w mieście .
( wzrost zapotrzebowania , spadek przekroju lini przesyłowych , spadek sprawności trafo ... etc )

Spadek napięcia w sieci może spowodować iż transformatorek odpowiedzialny za zmniejszenie napięcia do napięcia znamionowego silnika wiatraczka , dostaje na uzwojeniu pierwotnym za niskie napięcie a co za tym idzie nie indukuje na wtórnym uzwojeniu , napięcia odpowiedniego dla wiatraczka ,
który pracując na nieodpowiednich parametrach - " SZALEJE ."
Wzrost zapotrzebowania na chłodzenie procesora , może pogłębiać ten problem podczas grania - jeśli oczywiście się nie mylę .
A to przy takich poradach na odległość jest bardzo możliwe .
Ostatnio zmieniony 6 lut 2012, 12:09 przez DG1966, łącznie zmieniany 3 razy.
<<

Mikolaj.

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 470

Rejestracja: 5 sie 2007, 17:58

Post autor: Mikolaj. » 4 lut 2012, 18:57

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

Ten wiatraczek na drugim screenie ma prawie 50% większe obroty niż na screenie 1, 6250 vs. 4327. (bo domyślam się, że pozycja FAN1 oznacza właśnie obroty wiatraczka na radiatorze procesora), czy takie coś może być spowodowane spadkiem napięcia w sieci? Zadaję sobie sprawę z tego, że jest to tylko screen przedstawiający dany moment i że wykres nawet kilkuminutowy bardziej obrazowałby to co się dzieje z obrotami wiatraczka, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że przyczyną jest tylko napięcie w sieci (pisze to jako laik w tym temacie - elektryczności).

Ja osobiście po sprawdzeniu tego o chciał DG1966 żebyś sprawdził, wziąłbym rozkręcił obudowę, pożyczył od kogoś sprężarkę powietrza (kupił powietrze w puszce), jeśli nie masz i to przedmuchał. Pędzelek raczej dużo nie pomoże, gdyż kurz dostaje się wszędzie, zawsze można też przesmarować od nowa procesor pastą termoprzewodzącą.
Dell XPS 1530 | 15.4" WXGA+ | Tuxedo Black | T8300 2,4GHz | 3GB RAM | GeForce 8600 256 DDR3 | 160GB Hard Drive | Bluetooth | 9-cell Battery | Genuine Vista Ultimate |
<<

Fisher

Awatar użytkownika

Topic author

Ekspert

Posty: 502

Rejestracja: 20 paź 2008, 16:26

Post autor: Fisher » 4 lut 2012, 20:27

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

Mikolaj. pisze:zawsze można też przesmarować od nowa procesor pastą termoprzewodzącą.
No właśnie na tym też bym się chciał skupić i myślałem o tym, ale problem w tym, że jestem laikiem w tym i coś bym zepsuł. Jakbym oddał do serwisu to oni takie coś zrobią? Wiecie orientacyjnie może ile by to kosztowało?
<<

DG1966

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 249

Rejestracja: 10 gru 2011, 15:37

Lokalizacja: Polska

Post autor: DG1966 » 4 lut 2012, 20:56

Odp: [problem] Bardzo głośny procesor

Fisher pisze:... Wiecie orientacyjnie może ile by to kosztowało ? ...
Na to pytanie dostaniesz odpowiedź w serwisie do którego chcesz oddać sprzęt - kliknij tam e-maila
Wybierz kilka - i porównaj ceny - zapłać drożej bierz gwarancję - zamawiaj najlepiej usługę w domu .