LED vs LCD czy Plazma? Który TV kupić i dlaczego?
HD Ready czy Full HD?
Obecnie różnica cenowa pomiędzy modelami FULL HD, a HD Ready zaciera się, a większość dostępnych modeli to FULL HD. HD Ready TV jest w stanie wyświetlić w pionie 720 pixeli obrazu (720p), natomiast Full HD 1080 pixeli (1080p).
Obecnie żadna TV na świecie nie wyświetla obrazu Full HD (1080p), podkreślam żadna! No dobra ale może kiedyś jakaś się znajdzie? Ale Kiedy? Na pewno nie w ciągu kilku lat na terenie naszego kraju, gdyż dopiero planuje się przejście na obraz HD Ready popularnych u nas stacji w 2013 roku (!), a co dopiero na Full HD, gdy to nastąpi nasze zakupione teraz TV będą "miernotami" lub zdechną
Trzeci argument będzie kontrargumentem na to iż przecież filmy bluray i konsole PS3, X360 mogą wyświetlić obraz Full HD. I to trzeba się zastanowić z jakiej odległości w naszym pokoju będziemy oglądać nasz TV. Żeby zobaczyć wszystkie szczegóły jakie widać oglądając film bluray trzeba siedzieć nie dalej od TV niż 2,5-3m! Gdy siedzimy 3,5-4m i dalej od TV będzie dla nas bez różnicy czy to TV HD Ready czy Full HD. Wydaje się to dziwne tak małe odległości siedzenia od TV, gdyż przecież dziadkowie i rodzice powtarzali żeby siadać jak najdalej od TV żeby "nie psuć sobie wzroku", ale nowa generacja TV to właśnie jest inny świat dla nich, do którego muszą się przyzwyczaić i zmienić nawyki Trzeba też zwrócić uwagę na duży, nieopłacalny koszt zakupu osobnego urządzenia do odtwarzania filmów bluray i też wliczyć je w nasze kalkulacje. Koszt filmów bluray można znacznie obniżyć poprzez po prostu ich wypożyczanie zamiast kupowania (jeżeli mieszkamy w dużym mieście i jest tam wypożyczalnia filmów bluray lub posiadamy np. Xboxa 360, gdzie można wypożyczać filmy online).
LCD czy LEDowy?
W skrócie: TV LED to stary dobrze znany LCD, ale pod nową nazwą marketingową. Bo ludziom się nudzi nazwa LCD i trzeba im wciskać coś rzekomo nowego, żeby to kupowali. LED ma identyczną matrycę co LCD, więc ma wszystkie wady jakie posiada LCD. Różnica jest tylko w podświetleniu matrycy. LED ma zmienne podświetlenie i to zazwyczaj tylko na brzegach (większość obecnych modeli na rynku), plazma ma zmienne na całej powierzchni, a LCD ma stałe podświetlenie całej matrycy. Co daje zmienne podświetlenie? Lepszą czerń i kontrast. Dlatego te parametry będą lepsze w LED niż LCD, a najlepsze są w plazmie.Trzeba tez podkreślić że większość sprzedawanych LEDów ma zmienne podświetlenie brzegowe, co oznacza widoczne nierównomierny czarny kolor na brzegach ekranu w stosunku do tego na środku.
LED czy Plazmowy?
Oczywiście że super, hiper modny i reklamowany jedynie słuszny LCD! (obecnie pod nazwą LED) No dobra przejdźmy na ziemię i otwórzmy oczy, który oferuje lepszą jakość obrazu, a nie większą reklamę
Więc w skrócie który jest lepszy: LCD czy Plazmowy? Plazmowy! Dlaczego? Bo wyświetla bardziej naturalne kolory, bo czarny kolor jest na prawdę czarny, bo obraz nie smuży przy gwałtownych ruchach lub jest to prawie niezauważalne (plazma zdecydowanie lepsza do gier i sportu!). Plazma ma też świetne kąty widzenia. I jeden z najważniejszych argumentów: plazma wyświetla lepszy obraz SD i DVD/Dvix niż LED! Chyba nie muszę mówić, że większość kanałów TV są i będą w przeciągu kilku następnych lat nadawane tylko w SD? Trzeba też wspomnieć, że dzięki temu iż plazmy mają lepsze odświeżanie są one o ok. 10% bardziej zdrowe dla naszych oczu. Plazmy przez naturalne oddanie kolorów nadaje się też doskonale do oglądania filmów.
Jakie są wady plazm?
Zużywa trochę więcej prądu niż LED (o ok. 20%), ale jest to słaby minus przy wszystkich jej plusach. Zużycie energii podawane w plazmach to maksymalne zużycie jakie plazma osiąga wyświetlając jednolity obraz w kolorze białym, natomiast podawane zużycie w przypadku LCD/LED to średnie zużycie, a nie maksymalne jakie osiągają..
Mity i plotki że na plazmie wypalają się od razu jakieś duszki, powidoki, loga stacji itp. należy obecnie traktować jako mity i bajeczki osób, które w temacie mają niewiele do powiedzenia. Obecnie wypalanie obrazu na plazmie i LCD/LED jest na podobnym poziomie, a co więcej LEDy i plazmy dorównały, a niektóre i przegoniły trwałością poczciwe TV CRT.
Ile cali w plazmie?
TV plazmowe nie występują w mniejszych rozmiarach niż 37"/42" cale, są przy tym tańsze niż LCD o tych samych rozmiarach, a im więcej cali tym cena LCD/LED gwałtownie rośnie.
Więc jak to możliwe ze ludzie kupują droższe TV LCD i o gorszych parametrach skoro mogliby mieć LCD? Bo w reklamie widzą LCD... a ludzie są mało inteligentni, zazwyczaj Osoby przesiadające się ze zwykłego kineskopowego TV CRT powiedzmy 25" wybierają najmniejsze możliwe rozmiary czyli 32" bo wydaje im się że i tak taki TV jest ogromny. A wcale tak nie jest i już po tygodniu żałują, że nie wybrali minimum 42", bo oglądanie TV na takich rozmiarach, jeżeli siedzi się minimum te 2,5-3m od TV jest na prawdę bardzo komfortowe! Złota zasada: "im większy TV tym lepiej, bo więcej widać", wbić do głowy na blachę i powtarzać!
Jaki konkretnie modele mógłbym polecić?
Wybór jest dość prosty wśród TV plazmowych: najrozsądniejszą cenowo i jakościowo firmą jest Panasonic lub 2x/3x droższe i lepsze modele firmy Pioneer. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż plazmy są zazwyczaj tańsze od TV LED/LCD o podobnych wielkościach matrycy.
Bardzo dobre opinie na forach mają obecnie (początek 2010 roku) modele:
Full HD:
Panasonic 42" TX-P42GT30 (obecnie ok. 2500zł)
Panasonic 42" TX-P42G30E (obecnie ok. 2700zł)
Panasonic 50" TX-P50G30E (obecnie ok. 3300zł)
(modele na rok 2012)
Dość ciekawe modele plazm zaprezentowały ostatnio też firmy LG i Samsung, proponuje również przejrzeć ich oferty.
A co w przypadku LCD/LED? Brać to co fajniej wygląda ma reklamach, ma więcej nalepek na obudowie i sprawi większe wrażenie na sąsiedzie, który ma równie słabą wiedzę. Bo skoro nie chcesz lepszego sprzętu (czyli plazmy), nie interesują Cię argumenty, to zostałeś kupiony przez marketing firm produkujących obecnie LCD/LED. Zaślepienia nie da się nie wyleczyć, nie jest to więc temat dla ciebie, nie trać swojego czasu i kup LEDa
Powód: zmiany merytoryczne odnosnie HD i FULL HD (te pierwszej pomału zanika wśród TV)