Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czepiać?

Pogaduchy na każdy temat. Siadaj, gadaj i opowiadaj! ;)
W tym dziale nie są zliczane posty!

<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 30 kwie 2011, 11:47

Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czepiać?

Witam serdecznie, zaciekawiła mnie jedna rzecz i chcę zadać w jej sprawie pytanie. Załóżmy, że mamy nieprzyjemności z prawem za piractwo, wpada do nas policja i zabiera dysk twardy.
Ok, ale co by było gdyby zabezpieczyło się cały dysk twardy programem TrueCrypt.

Kod: Zaznacz cały

http://www.truecrypt.org/
Jak wiemy, program jest genialny w tym do czego został stworzony i nawet FBI może nie odszyfrować naszych plików. Zatem jeśli policja nie mogłaby wyświetlić zawartości dysku (bo byłby zaszyfrowany), to czy mogą nam wtedy udowodnić, że mamy pirackie oprogramowanie na nim? No raczej nie, ale czy mogą żądać, abyśmy usunęli to zaszyfrowanie, bo jeśli nie to będziemy mieć poważniejsze kłopoty?
Jak to leci


<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 30 kwie 2011, 13:29

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Jak masz problem za narkotyki i wpadną Ci do domu z psem który szczeka na Twoją zamkniętą szafę, to jak myślisz mają prawo żądać abyś dał im klucz? Oczywiście, że tak. Jak nie oni to sąd może wydać odpowiednie rozporządzenie.
<<

Fisher

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 502

Rejestracja: 20 paź 2008, 16:26

Post autor: Fisher » 30 kwie 2011, 13:37

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Mają prawo "żądać" aby dał im klucz, ale można im odpowiedzieć "Nie" i jeżeli nie mają nakazu to nie mają prawa jej w jakikolwiek sposób otwierać.

Co do dysku to jeżeli nie będą mogli zobaczyć jego zawartości, to wydaje mi się, że nie mają prawa stwierdzić, że masz pirackie oprogramowanie na nim. Mogą jedynie przypuszczać a to w prawie wielka różnica. Co do zaszyfrowania to tak- wydaje mi się, że mogą poprosić Cię o odszyfrowanie a jeżeli im odmówisz podciągną Cię pod jakiś paragraf albo pójdą uzyskać zgodę do Sądu.
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 30 kwie 2011, 14:06

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Zapomniałeś Fisher o tym, że jak już są w domu to znaczy, że mają nakaz :P No chyba, że sam ich wpuszczasz.
<<

Fisher

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 502

Rejestracja: 20 paź 2008, 16:26

Post autor: Fisher » 30 kwie 2011, 14:18

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

welll1 pisze:Zapomniałeś Fisher o tym, że jak już są w domu to znaczy, że mają nakaz :P No chyba, że sam ich wpuszczasz.
O tym samym pomyślałem, ale postanowiłem nie wspominać o nakazie, bo skoro weszli to logiczne, że mają.
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 30 kwie 2011, 14:39

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Mnie też ciekawi ten temat "piractwa". Ale co by trzeba było robić, żeby policja się nami interesowała? Stację dysków zapełnić nielegalnymi danymi? ;)
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 30 kwie 2011, 14:42

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Wystawiać na allegro, na bazarze i gdziekolwiek indziej nielegalne oprogramowanie. Nawet handel między znajomymi mógłby się źle skończyć. Tak nie wpadną bo nie mają podstaw prawnych oraz dowodów.
<<

DDragon

Awatar użytkownika

Profesor

Posty: 692

Rejestracja: 6 sie 2007, 13:05

Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DDragon » 30 kwie 2011, 14:55

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

nie bez powodu zawodowi hakerzy mają takie fajne urzondzonka co generują dość silne pole elektromagnetyczne do niszczenia dysków bo to jedyny sprawdzony sposób na takie coś. każde kryptowanie jest do złamania to tylko kwestia czasu ;)
Czasem słońce, czasem deszcz... niestety zawsze piach prosto w oczy...
<<

cliffofstockyards

Awatar użytkownika

Wysoko zaawansowany

Posty: 202

Rejestracja: 20 mar 2011, 01:08

Lokalizacja: Kielce

Post autor: cliffofstockyards » 30 kwie 2011, 14:59

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Nie rozumiem czemu tak troszczą się o to, żeby nic nie można było odczytać z dysku. Nie łatwiej wyrzucić do rzeki, spalić na ognisku, zakopać pod ziemię w lesie (potem można by wrócić).
Wiceprezes PZPN o trenerze Majewskim: Youtube
<<

mad_prince

Awatar użytkownika

Moderator

Posty: 2162

Rejestracja: 23 lip 2005, 16:11

Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mad_prince » 30 kwie 2011, 20:37

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

tak, puka policja do drzwi, a Ty długa do lasu z dyskiem (oczywiście wyjąłeś go w ułamku sekundy :)) żeby go zakopać. Weź się zastanów :)
Co do tematu, to wydaje mi się, że zależy co napisali na tym nakazie. Bo jak że mają zarekwirować sprzęt, no to luz, ale jak np. przeszukać dysk, to wtedy musisz im odszyfrować. Inaczej podciągną Cię pod utrudnianie śledztwa czy coś.

Kod: Zaznacz cały

<a> Co właściwie znaczy słowo Ubuntu?
<b> W starym afrykańskim narzeczu: "nie umiem zainstalować Debiana"
"ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie niż wiedza" - Darwin
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 1 maja 2011, 01:06

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Ale bzdur tutaj nawypisywaliście! :mur:
szpon pisze:ale czy mogą żądać, abyśmy usunęli to zaszyfrowanie, bo jeśli nie to będziemy mieć poważniejsze kłopoty?
To zależy czy jesteś podejrzany. Jeżeli jesteś podejrzany to możesz ZAWSZE odmówić składania zeznań i wyjaśnien, które obciążylyby Ciebie w jakikolwiek sposób. Czyli policja wtedy może Cie jedynie prosić o udostępnienie hasła, a Ty mozesz im zrobic tą przyjemnośc i im je podac lub wypiąć się na nich i nic Ci z tego powodu nie zrobią, bo masz takie prawo.

Jeżeli natomiast nie jesteś podejrzany to wtedy policja może żądać podania tego hasła i wtedy musisz je podać lub zostaniesz pociągniety m.in. pod paragraf utrudniania pracy policji. Musiałbys skalkulować co Ci sie będzie wtedy bardziej "opłacało" ;)
szpon pisze:nawet FBI może nie odszyfrować naszych plików
Akurat tego nie byłbym pewien ;) Ale jestem pewien, że nasza policja nie posiada takiej łatwej metody na deszyfrowanie algorytmów zawartych w TrueCrypcie :)
welll1 pisze:i wpadną Ci do domu z psem który szczeka na Twoją zamkniętą szafę
Ale bzdury - bez nakazu nie mogą ci "wpaść do domu z psem" i zrobić ci przeszukania. Chyba że ładnie Cię poproszą i Ty sam zgodzisz się na przeszukanie domu, ale przecież nie musisz i masz takie prawo im odmówić.
silne pole elektromagnetyczne do niszczenia dysków bo to jedyny sprawdzony sposób na takie coś
1. Za dużo filmów się naoglądałes. Wystarczy zapisanie kilkukrotne dysku 0,1 i już dane są bezpowrotnie wykasowane (i żaden magik ich juz nie odzyska, nawet Chuck Norris).
2. Mniej pewna metoda ale też dosyc skuteczna na amatorów - rozwalić dysk o ziemię. W tym przypadku częśc danych, większą część specjalistyczna firma będzie mogła odzyskać, ale jest to kosztowna operacja. A policja z własnej kieszeni płaci za wszelkiego rodzaju ekspertyzy, więc nie trudno się domyśleć, że bardzo niechętnie je zleca ;)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 1 maja 2011, 11:09

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Maciek pisze:Akurat tego nie byłbym pewien
Sam o tym wspomniałeś

Kod: Zaznacz cały

http://www.portal24h.pl/nowosci-na-vortalu/truecrypt-nawet-fbi-nie-odszyfruje-twoich-plikow-1798.html
Maciek pisze:Jeżeli jesteś podejrzany to możesz ZAWSZE odmówić składania zeznań i wyjaśnien, które obciążylyby Ciebie w jakikolwiek sposób. Czyli policja wtedy może Cie jedynie prosić o udostępnienie hasła, a Ty mozesz im zrobic tą przyjemnośc i im je podac lub wypiąć się na nich i nic Ci z tego powodu nie zrobią, bo masz takie prawo.

Jeżeli natomiast nie jesteś podejrzany to wtedy policja może żądać podania tego hasła i wtedy musisz je podać lub zostaniesz pociągniety m.in. pod paragraf utrudniania pracy policji.
Hmm, a ja myślałem, że właśnie na odwrót :P. Jeśli nie jestem podejrzany to niby dlaczego mają żądać ode mnie hasła i dlaczego ja muszę się wtedy zgodzić. No przecież nie jestem podejrzany, więc spokojnie nie mogę odmówić podania hasła bez obawy, że podciągną mnie pod jakiś paragraf? Dziwne to, według mnie takie coś powinno być wtedy kiedy jestem podejrzany.
Maciek pisze:Musiałbys skalkulować co Ci sie będzie wtedy bardziej "opłacało"
No wtedy bym rozważał. Czy większą karę poniósłbym jeśli podciągnęli by mnie pod ten paragraf, czy jeśli znaleźli by nielegalne dane na moim dysku.
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 1 maja 2011, 13:38

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

A gdzie ja napisałem, że bez nakazu to zrobią? Jak już wpadają z pieskiem to mają nakaz. Poza tym odmówić składania zeznań możesz aż do tygodnia czasu. Potem musisz zeznawać chyba, że chcesz paragrafik o utrudnianiu śledztwa dostać. Nie rozumiecie jednej rzeczy oni wpadają gdy mają spora pewność, że cel ich wycieczki dostarczy dowodów oraz potwierdzi ich w jakim przekonaniu. Tak o sobie nie przyjadą za to, że pobierasz mp3 bądź gry.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 1 maja 2011, 15:11

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

szpon pisze:Sam o tym wspomniałeś
A Ty się na to nabrałeś. Widać udał mi się krzykliwy tytuł i przyciąga uwagę. :ok:
szpon pisze:Jeśli nie jestem podejrzany to niby dlaczego mają żądać ode mnie hasła i dlaczego ja muszę się wtedy zgodzić.
W przeciwnym razie celowo utrudniasz śledztwo. Ale już o tym napisałem i nie przeczytałeś tego ze zrozumieniem. Dlaczego ty uczciwy obywatelu chcesz utrudniać śledztwo policji jeżeli nie masz nic złego na sumieniu?
welll1 pisze:A gdzie ja napisałem, że bez nakazu to zrobią?
A czy w pierwszym swoim poście wspomniałeś coś o nakazie? Poźniej dopiero po poście Fishera się zreflektowałeś, że chyba ot tak policja nie może zrobic ci przeszukania.

Po tym teście (a własciwie juz 1 poście) miałem ochotę wykasowac Twoje posty, bo tylko zaśmieczasz temat swoją nieznajomościa tematu:
welll1 pisze:Jak nie oni to sąd może wydać odpowiednie rozporządzenie.
Rozporządzenie? Co to jest "rozporządzenie"?

I dalej brniesz:
welll1 pisze:Poza tym odmówić składania zeznań możesz aż do tygodnia czasu
Tygodnia :?:
Może zaraz jeszcze napiszesz, że każdy piracki utwór czy grę/program możesz legalnie mieć na dysku przez 24h? (częsta gł.upota powtarzana przez internautów)

To też jest ciekawe:
welll1 pisze:Nie rozumiecie jednej rzeczy oni wpadają gdy mają spora pewność
welll1 pisze:Tak o sobie nie przyjadą za to, że pobierasz mp3 bądź gry.
Gdy maja sporą pewność w postaci logów np. że udostępniasz osobom trzecim nielegalne oprogramowanie i mają nakaz, to nie mogą tak sobie do Ciebie przyjść i zrobić przeszukanie?
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

szpon

Awatar użytkownika

Topic author

Mega Prof. Świata

Posty: 1308

Rejestracja: 2 lut 2006, 22:46

Skype: szpon5576

Post autor: szpon » 1 maja 2011, 16:01

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Maciek pisze:A Ty się na to nabrałeś. Widać udał mi się krzykliwy tytuł i przyciąga uwagę.
Nie nabrałbym się, gdyby ten news napisał ktoś tam inny. Ale ty Maciek jesteś bardzo mądrym człowiekiem i zawsze publikowałeś tylko rzetelne informacje, te prawdziwe. Powtarzałeś wielokrotnie, że dziennikarze zawsze robią sensację, nie mówią prawdy, że tak robią, aby mieć oglądalność. To samo z innymi stronami np. gazeta.pl, również najeżdżałeś na dobreprogramy.pl

A teraz czyżbyś Maciek podążał ich śladami? Proszę, nie rób nam tego.
Ponadto przeczytaj sobie swój pierwszy komentarz do tego newsu o TrueCrypt, gdzie odpowiadałeś mi. Tam również jasno broniłeś, że nawet FBI nie odszyfruje.
<<

Maciek

Awatar użytkownika

Administrator

Posty: 3526

Rejestracja: 5 lut 2005, 12:49

Post autor: Maciek » 1 maja 2011, 16:16

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

szpon pisze:Tam również jasno broniłeś, że nawet FBI nie odszyfruje.
Po zajęciach nt. szyfrowania danych śmiem wątpić, żeby służby USA nie posiadały możliwości odszyfrowywania najpopularniejszych algorytmów szyfrujących dostępnych publicznie. Jednak te informacje są oczywiście tajne i zwykli śmiertelnicy mogą tylko gdybać.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Obrazek
Gdy nie masz argumentów w dyskusji, napisz: "o gustach się nie dyskutuje"
<<

welll1

Awatar użytkownika

Ekspert

Posty: 519

Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:44

Post autor: welll1 » 2 maja 2011, 15:13

Odp: Czy po zaszyfrowaniu dysku, policja nadal może się czep

Nie wiem czy byłeś kiedyś na komendzie Maćku i nie wiem czy znasz swoje prawa. Widać nie znasz. Nawet na dołku przysługuje Ci prawo do odmówienia złożenia zeznań, te prawo nie jest wieczne. Możesz odmówić, wezwać adwokata uzgodnić co i jak, a następnie w terminie do 7 dni złożyć odpowiednie zeznania. Oczywiście możesz ich nie składać miesiąc, ale takie zabawy grożą kolejnymi paragrafami.
Dla mnie logiczne wręcz jest, że jak wpadają to mają nakaz. Inaczej nie wpadają, a np. siedzą pod domem i zgarniają Cie spod domu na podstawie jakiegoś artykułu kodeksu postępowania karnego (to też w wypadku gdy nakazu nie ma, a mają przypuszczenia, że dowody są przy Tobie, jak je znajdą łatwiej o nakaz)
Tak o sobie przyjść nie mogą. Muszą mieć nakaz, a ten muszą uzyskać od sądu. Wierz lub nie ale chłopaki z policji nie bawią się w kontrolowanie logów kilku milionów użytkowników Internetu. Mają zgłoszenie, szukają podejrzanych/dowodów, oraz przesłanek pozwalających wpaść na chatę, a następnie wpadają.
Logi mogą być powodem ich wizyty ale najpierw ktoś musi Ciebie podać/sami muszą trafić, następnie wytargać logi, a następnie na ich podstawie wpaść. W tę stronę to działa.
Reasumując co i jak z dyskiem.
Mają nakaz, wpadają, zabezpieczają dowody rzeczowe (telefon, dysk, kartę pamięci, kartę SIM, nawet majtki jak śledczy uzna, że jest na nich coś interesującego). Spisują protokół zabranych przedmiotów na podstawie artykułu 228 kodeksu postępowania karnego oraz artykułu 44 $ 5 kpow w związku z art. 228 kpk (dotyczy czynności wykonywanych w sprawach o wykroczenia).
Następnie ich technicy sobie sprawdzą co i jak na dysku, fonie, karcie i czymkolwiek jeszcze. Jeśli ich technicy nie dadzą rady z Twoim szyfrem zostaniesz ładnie poproszony o podanie hasła. Możesz tego nie zrobić ale dostaniesz paragraf o utrudnianiu prowadzenia śledztwa itp. Nie współpracując z nimi dostaniesz kilka paragrafów oraz środki łagodzące podczas sprawy która odbędzie się w sądzie przepadają. Tyle w temacie.